Siłaczka - Charakterystyka bohaterów

Paweł Obarecki jest jednym z głównych bohaterów książki Stefana Żeromskiego pt. ,,Siłaczka”. Obecnie jest lekarzem.
Paweł Obarecki to około trzydziestoletni mieszkaniec Obrzydłówka. Ukończył studia w Warszawie, pierwsze swoje praktyki odbył w szkole w Obrzydłówku. W czasie tych kilku lat zetknął się z ideałami i często opanowywała go metafizyka. Czasami na plebani wraz z księdzem i innymi mieszkańcami wsi grał w grę karcianą ,,Wint”. Pracował jako lekarz w jednym z warszawskich szpitali, gdzie często widywał swoją młodzieńczą miłość, Stanisławę Bozowską. Tak jaki i on była uboga, lecz młoda i wyjątkowo utalentowana. Paweł był człowiekiem dobrym, pomocnym, młodym i śmiałym. W czasach studenckich nosił ciasny paltocik oraz miał dziury w podeszwach, które umiejętnie zakrywał tekturą. Kiedy wyjeżdżał na spotkanie z młodą Stasią, ubierał futro, gruby kożuch oraz ciepłe buty, aby wyglądać elegancko. Mieszkał niedaleko Stanisławy Bozowskiej.
W czasach studenckich toczyły się dyskusje o konieczności społecznego zaangażowania. Wówczas podjął decyzję o pracy. Leczył ludzi za darmo i przygotowywał im leki, lecz niektórym osobom to się nie podobało. Został znienawidzony przez aptekarza i farmaceutę. W kolejnych latach podjął decyzję o współpracy z nimi, odszedł od swoich ideałów i zaczął zarabiać. Gdy zobaczył swoją młodzieńczą miłość umierającą na tyfus, ogarnął go wstyd i poczuł upokorzenie. Niestety Stanisława zmarła. Paweł Obarecki w ostateczności poddał się rytmowi życia w Obrzydłówku.
Obareckiemu zabrakło wytrwałości i siły charakteru. Po śmierci Stanisławy Bozowskiej stracił sens życia. Jego życie upłynęło spokojnie i w dostatku. Miał pieniądze i przyjaciół. Był człowiekiem pozornie szczęśliwym i zmęczonym.

Stanisława Bozowska jest jedną z głównych bohaterów książki Stefana Żeromskiego pt. ,,Siłaczka”. Młoda, około dwudziestoczteroletnia, ładna, utalentowana i uboga kobieta.
Stanisława ukończyła gimnazjum w Warszawie i marzyła o wyjeździe na studia medyczne do Paryża lub Zurychu. Niestety środki finansowe nie pozwoliły młodej kobiecie na realizację swoich marzeń. Jednak Stasia cały czas wierzyła w ideały. W tym czasie zakochała się w Pawle Obareckim, młodym studencie medycyny, miała wtedy zaledwie 17 lat. Udzielała korepetycji, zawsze nosiła pod pachą jakieś zeszyty czy arkusze. Ostatecznie podjęła pracę jako nauczycielka. Dziewczyna o ciężkim, długim jasnopopielatym warkoczu miała usta w kolorze dzikiej róży. Jej oczy wyglądały na ładne, mądre i łagodne. Ubierała się w starą i niemodną odzież.
Była osobą dobrą, życzliwą i pomocną. Mieszkała we wsi Obrzydłówek, biednej i ponurej miejscowości. Niedaleko niej mieszkała jej pierwsza miłość – Paweł Obarecki, lecz Stasia o tym nie wiedziała. Szanowana przez ludzi oraz lubiana przez dzieci. Opracowała książkę ,, Fizyka dla ludu”. Niestety zmarła na tyfus, gdyż nie było na miejscu leku na uleczenie tej poważnej choroby.
Stanisława Bozowska była bardzo dobrym człowiekiem o wielkim sercu otwartym dla każdego, kto potrzebował pomocy. Stanisława i Paweł mieli w życiu wspólne cele, aby pomagać ludziom, lecz niestety Stasi przeszkodziła śmiertelna choroba. Pawłowi przeszkodzili ludzie. Po śmierci Stasi całkowicie się poddał.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.