Siłaczka - Najważniejsze informacje

W lekturze Stefana Żeromskiego pt. „Siłaczka” głównymi bohaterami są Pan Paweł Obarecki i Stanisława Bozowska.
Paweł Obarecki i Stanisława poznali się na studiach medycyny. Oboje chcieli zostać lekarzami, Paweł podkochiwał się w Stasi, był biedny. Paweł został lekarzem i wyjechał do Obrzydłówka było to okropna wieś ludzie tam mu uprzykrzali życie, uważali że obcuje z duchami, wybijali mu szyby w oknach, nazywali go nieukiem, a wszystkim kierowała elita czyli: aptekarz, farmaceuta, ksiądz, felczer. Obarecki leczył ludzi za darmo, stracił chęć do życia. Zamieszkanie w Obrzydłówku zniechęciło go do realizowania swoich wielkich ideałów młodzieńczych. Życie ludności Obrzydłówka było ciężkie nie mieli butów na zimę, byli zaniedbani.
Stanisława Bozowska została nauczycielką w małej wsi. Mieszkała w okropnych warunkach był to mały zimny pokój w którym znajdował się piec, stolik i lampa. Stasia opracowała książkę pt. „Fizyka dla ludu” . Była bardzo lubiana przez innych miła, pożyczała książki.
Któregoś dnia do doktora Obareckiego przybył pewien wędrowiec który przybył z wsi gdzie znajdowała się rozchorowana Stanisława. Gdy już przybyli na miejsce Obarecki rozpoznał swoją dawną miłość, Stasia była w tragicznym stanie. Obarecki wiedział że nic jej już nie pomoże, chciał znaleźć człowieka który pojedzie do Obrzydłówka dokładnie do apekarza aby wysłał mu chininę. Początkowo nie znalazł żadnego śmiałka aby wyruszył w drogę ale w końcu się znalazł i wyruszył do Obrzydłówka. Śmiałka długo nie było więc doktor Paweł wyruszył do Obrzydłówka który był trzy mile od tej wsi w której była Stasia. Niestety gdy wrócił Stasia już nie żyła. Po jej śmierci wrócił także śmiałek, niestety było już za późno. Przybył też chłopak który przyszedł oddać jej książki które pożyczył Obarecki potraktował go ozięble. Okazało się też że Stasia przed swoją śmiercią napisała list do Helenki. Paweł chciał go wysłać lecz nie było żadnego adresu.
Uważam że lektura pt. „Siłaczka” to naprawdę godna polecenia książka do przeczytania, bardzo mnie zainteresowała historia Pawła Obareckiego i Stanisławy Bozowskiej.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: