Siłaczka - Czas i miejsce akcji

Siłaczka- czas i miejsce akcji

Wydarzenia mają miejsce w zaborze rosyjskim, na prowincji, w miejscowości o nazwie Obrzydłówek, w której mieszka główny bohater historii-doktor Paweł Obarecki. Wioska nie wygląda szczególnie interesująco, jest dość ponura i uboga w roślinność. Po powrocie z winta, do swojego biednego domu dostaje informacje,od wielkiego chłopa ubranego w żółty kożuch, o tym, że pewna kobieta jest ciężko chora i potrzebuje jego pomocy, pojechał mimo zamieci, do niewielkiej wsi nieopodal, otoczonej lasami, w której ona mieszka i pracuje, jako nauczycielka, ale nazwa tej wsi nie została podana w lekturze. Większość czasu oboje spędzili razem, w jej ubogim domu, w skromnej,białej, słabo oświetlonej izbie, gdzie leżała w ponurym kącie, pogrążona w gorączkowym śnie Stanisława Bozowska, tuż przy nieszczelnym oknie.
W momencie rozpoznania swojej pacjentki, przez doktora Pawła Obareckiego przenosimy się do jego wspomnień, z czasów gdy był biednym studentem, w Warszawie, gdzie po raz pierwszy ją spotkał i od razu się w niej zakochał, w ogrodzie Saskim.
Na samym końcu lektury Paweł ujrzał w obszernej, szkolnej izbie ławkę, na której spoczywało martwe, rozebrane do naga, myte przez kilka kobiet ciało tytułowej bohaterki. Gdy wraca do pokoju nieboszczki, który nie wygląda już tak samo,jak wtedy gdy ją badał, panował tam chaos, ale jednocześnie przygnębiająca pustka, kołdra leżała pognieciona na ziemi, przepocona poduszka zwisała z łóżka razem z prześcieradłem, listki nie znanej mu rośliny moknące w doniczce, zwieszały się i zwijały przez mróz, a haczyki okien stukały nieustannie o ramy szyb. Wydarzenia kończą się pesymistycznie po powrocie Obareckiego do zamieszkanej przez niego wsi.
Całość działa się najprawdopodobniej w latach dziewięćdziesiątych lub osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku, opisywała zmyśloną historię, która jednak mogła się wydarzyć w obecnym dla autora czasie, zimą, wydarzenia przedstawione w tej opowieści trwają kilka dni, więc tej samej zimy kończy się historia.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: