Słowik - Bohaterowie

W baśni Hansa Christiana Andersena pt.”Słowik” głównym, prawdopodobnym i tytułowym bohaterem jest słowik żyjący w lesie w pobliżu ogrodu cesarza Chin. Jest to mały niepozorny, cały szary ptaszek, który swym śpiewem wzruszał i rozśmieszał każdego, a nawet koił ludzki ból . Słowik był bardzo dobrym i skromnym ptakiem , dla którego rzeczy materialne nie miały żadnego znaczenia. Słowik na wolności czuł się najlepiej , ale wzruszony łzami cesarza chętnie został w jego pałacu. Jednak w zamknięciu z czasem jego śpiew staje się słabszy, bez życia.
Kolejnym bohaterem baśni , którego można zaliczyć do bohaterów prawdopodobnych, jest wielki cesarz Chin. Cesarz Chin należy do bardzo bogatych i majętnych władców. Włada całymi Chinami, ale jest przy tym bardzo samotnym. Uwielbia wszystko co jest piękne i błyszczące. Jego całe otoczenie przepełnione jest złotem i drogocennymi kamieniami. Bardzo urzeka go śpiew słowika, który wywołuje w nim olbrzymie poruszenie. Cesarz nie docenia prawdziwego słowika, gdy tylko dostaje błyszczącego sztucznego słowika zachwyca się jego wyglądem i mechanicznym śpiewem.
A skoro już wspominam o sztucznym słowiku to jest on także bohaterem prawdopodobnym występującym w baśni. Sztuczny słowik jest mechaniczną zabawką podarowaną cesarzowi Chin przez cesarza Japonii. Sztuczny słowik wygrywa w kółko tą samą długą i mechaniczną melodię. Sztuczny ptak nie przypomina wyglądem zwykłego słowika jest zrobiony bardzo dziwnie i misternie. Sztuczny słowik obsypany jest cały brylantami, diamentami i rubinami. Gdy zostaje nakręcony przez cesarza, śpiewa uczoną melodię, przy której wspaniale poruszał ogonem, który mieni się blaskiem świecących kamieni. Sztuczny słowik jest jednak tylko mechanizmem, który z czasem się psuje.
Warto także wspomnieć o pomywaczce, która jest biedną dziewczynką pracującej przy myciu garnków w cesarskiej kuchni. Zna ona prawdziwego słowika i codziennie słucha jego śpiewu, gdy chodzi do chorej matki. Dziewczynka docenia śpiew słowika, który ją raduje i napełnia wzruszeniem. Pomywaczka pomaga odnaleźć słowika marszałkowi za co została mianowana nadworną kucharką.
Gdybym miała wymieniać kolejnych bohaterów baśni to są nimi jeszcze marszałek, napuszeni i zarozumiali dworzanie oraz śmierć, która zostaje przegoniona przez śpiew słowika.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: