Słowik - Charakterystyka bohaterów

Głównym bohaterem baśni jest słowik. Ptaszek mieszkał w lesie, niedaleko cesarskiego dworu. Był mały i szary. Ptaszek myślał i mówił jak człowiek. Jego śpiewem z serca płynącym zachwycała się młoda dziewczyna, która pracowała na dworze cesarskim jako pomywaczka i codziennie chodziła przez las do swojej chorej matki. Wszyscy opowiadali o nim na cesarskim dworze. Mimo, że ptaszek pokochał cesarza to najlepiej czuł się na wolności. Śpiewał dla cesarza tak pięknie, że wywołał u niego, aż łzy wzruszenia. Był bardzo skromny dlatego nie czuł się dobrze wśród pięknie przyozdobionych komnat cesarskich. Wolał śpiewać w zielonym lesie wśród skromnych ludzi i koić ich codzienne smutki. Mimo, że cesarz wygnał go ze swojego pałacu a nawet kraju, kiedy znalazł się w potrzebie, ptaszek do niego wrócił. Bardzo współczuł cesarzowi i swoim śpiewem go uleczył. Jak twierdził nie potrzebował żadnych kosztowności i brylantów, jako zapłata wystarczyła mu cesarzowa łza wzruszenia.
Kolejna postacią w baśni jest sztuczny słowik, który zdobiony był pięknymi kosztownymi brylantami. Śpiewał on tylko jedna pieśń, ale jego wygląd zachwycił wszystkich. To z jego powodu mały szary ptaszek uciekł z dworu cesarskiego, a następnie został wygnany z kraju. Niestety jak się okazało, nie to jak się wygląda jest najważniejsze i pewnego razu mechanizm tego ptaszka uległ zepsuciu. Od tego czasu tylko raz w roku cesarz mógł słuchać jego śpiewu. Przez to cesarz się rozchorował, a on nie był wstanie go uleczyć swoją melodią.
Cesarz nigdy nie opuszczał swojego dworu. To z czytanych książek dowiedział się o pięknym śpiewie słowika. Chcąc wynagrodzić piękny śpiew słowikowi chciał go zamknąć w złotej klatce, chociaż nie zdawał sobie sprawy z tego, że dla ptaszka to będzie wielka kara. Cesarz był osobą bogatą i tylko to się dla niego liczyło. Dopiero kiedy miał zmierzyć się ze śmiercią i uratował go wygnany wcześniej prawdziwy słowik, poznał co to prawdziwa przyjaźń i miłość oraz wierność.
Innymi osobami występującymi w baśni są: młoda dziewczyna, która pracuje na zmywaku, napuszeni dworzanie i śmierć.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: