Sokół - Charakterystyka bohaterów

,,Sokół” Giovanniego Boccaccia jest dziewiątą opowieścią piątego dnia ,,Dekameronu”. Narratorem w ,,Sokole” jest Fiammetta. Głównymi bohaterami utworu są: Federigo degli Alberighi, Monna Giovanna oraz syn Monny Giovanny.

Charakterystyka Federiga degli Alberighi
Na początku utworu możemy poznać głównego bohatera Federiga degli Alberighi. Jest on młodym, bogatym, przystojnym szlachcicem zakochanym w najpiękniejszej białogłowie w całej Florencji Monnie Giovannie. Z miłości do niej organizował dla niej uczty, obdarowywał wspaniałymi prezentami. Doprowadziło to do pewnego nieszczęścia. Mianowicie Federigo degli Alberighi stracił cały swój majątek a jedyne co mu pozostało to jego sokół i posiadłość na wsi. Kobieta odrzucała jego względy, jednak miłość Federiga do Monny Giovanny nie zniknęła. Można powiedzieć, że uczucie się wręcz pogłębiło, nasiliło. Kiedy Federigo wyjechał do swojej posiadłości na wsi udawał się na polowania wraz z sokołem, który był jego wiernym towarzyszem. Dzięki niemu Federigo nie czuł się samotny. Sokół wypełniał pustkę w domu Federiga. Gdy po śmierci męża Monna Giovanna przeprowadziła się z synem niedaleko posiadłości Federiga mężczyznę odwiedzał syn Monny Giovanny. Fedrigo bardzo szybko złapał z nim dobry kontakt co zaowocowało ich przyjaźnią. Oboje bardzo lubili zwierzęta. Kiedy Monna Giovanna odwiedziła go pewnego dnia był zaskoczony, jednak nie czuł do niej żalu, nie był na nią zły. Pragnął ugościć ją jak najlepiej co świadczyło o tym, że był dobrym gospodarzem. Poprosił służącą, aby dotrzymała towarzystwa damom a sam udał się przygotować obiad. Zrozpaczony biegał po całym domu szukając czegoś, co pozwoliłoby na sporządzenie pysznej potrawy. Kiedy nic nie znalazł zobaczył sokoła i wpadł na pomysł, aby go zabić, a następnie przyrządzić dla wybranki swojego serca i drugiej damy. Jak pomyślał tak zrobił. Po spożyciu obiadu Monna Giovanna wyjawiła powód swojego przybycia na co Federigo degli Alberighi zalał się łzami, był zrozpaczony. I nie chodziło mu o fakt, że miał podarować sokoła synkowi Monny Giovanny, ale o to, że nie mógł spełnić jej prośby. Wyjawił jej całą prawdę o sokole. Kobieta z trudem przyjęła to co powiedział. Po śmierci synka kobiety pobrał się z nią.

Jaki był Federigo degli Alberighi

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że Federigo miał dobre serce. Mimo że był bogaty odnosił się z szacunkiem do innych. Był stały w uczuciach to znaczy kochał jedną kobietę- Monnę Giovannę, którą poślubił. Fedrigo doceniał to co miał, nie narzekał na swój los a przede wszystkim nie obwiniał Monny Giovanny. Potrafił uszanować jej decyzję. O jego dobroci świadczył również fakt, że nawiązał kontakt z synem Monny Giovanny. Ta więź była silna. Z charakteru Federigo degli Alberighi nie był wybuchowy, egoistyczny. Mężczyzna bardzo kochał naturę. Prawdopodobnie było to spowodowane tym, że sam mieszkał na wsi z sokołem i wybierał się z nim na polowania. O tym, że był bardzo zakochany możemy dowiedzieć się z tego, że mężczyzna zabił sokoła, aby ugościć Monnę Giovannę. Federigo powinien być wzorem dla współczesnych ludzi.

Charakterystyka Monny Giovanny

Monna Giovanna była piękną, młodą kobietą. Bardzo wcześnie została wdową. Była w szczęśliwym małżeństwie ze swoim mężem. Miała synka, którego bardzo kochała i była w stanie zrobić wszystko dla swojego jedynaka. Mimo swojego wieku była dojrzałą kobietą. Była wierna, oddana mężowi, dlatego odrzucała prezenty od Federiga a przede wszystkim jego miłość, względy. Kiedy zachorował jej synek chciała, aby był szczęśliwy. Poprosiła go, żeby powiedział co sprawi, że będzie szczęśliwy. Kiedy chłopiec poprosił o sokoła Federiga kobieta biła się z myślami, czuła wyrzuty sumienia. Dobro dziecka było dla niej ważniejsze niż własna duma, honor i obiecała synowi spełnić jego prośbę. Udała się następnego dnia do Federiga, aby poprosić go o sokoła dla swojego dziecka. W towarzystwie drugiej damy dotarła do Federiga. Gdy spożyli obiad przygotowany przez Federiga Monna Giovanna wyjawiła swoją prośbę, cel przybycia. Prawdopodobnie widząc łzy Federiga mogła pomyśleć, że mężczyzna płacze z powodu rozstania z ptakiem. Kiedy usłyszała od Federiga prawdę o sokole czuła złość, gniew na rycerza. Te uczucia szybko minęły i zastąpiły je zaskoczenie oraz podziw. Kilka dni później zmarł jej ukochany synek. Kobieta cierpiała, przeżywała śmierć dziecka. Nie było to dla niej łatwe, ponieważ drugi raz musiała rozstać się z ukochaną osobą: najpierw z mężem a później z synem. Monna Giovanna słysząc od braci, aby ponownie się ożeniła była sceptycznie nastawiona. Ostatecznie zdecydowała, że chce wyjść za mąż za Federiga.

Jaka była Monna Giovanna

Monna Giovanna była dobrą kobietą. Kochała swojego męża i syna. Doceniała starania Federiga i to co dla niej zrobił. Dla bliskich była gotowa zrobić wszystko. Dla damy nie były ważne pieniądza ani rzeczy materialne. Ceniła ludzi o dobrym sercu, dlatego wyszła za mąż za Federiga, który po stracie majątku był biedny.

Syn Monny Giovanny

Syn Monny Giovanny bardzo kochał matkę. Nie wiadomo ile miał lat. Chłopiec bardzo lubił zwierzęta co ułatwiło mu nawiązanie przyjaźni z Federigiem. Chłopiec był skromny, dlatego nie chciał pytać Federiga o sokoła. Niestety zachorował i młodo umarł.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: