Szewcy - Bohaterowie

,,Szewcy”- bohaterowie

Sajetan Tempe- majster szewski: z wyglądu: rzadka ,,dzika” bródka i wąsy, blondyn średniego wzrostu. Ubrany w normalny strój szewski z fartuchem. Około sześćdziesięciu lat. Posiada bardzo silne poglądy komunistyczne, które przekazuje swoim pracownikom. Czasami drażni się z czeladnikami. Jest uzależniony od wykonywania pracy, podobnie jak czeladnicy, jej brak potrafi go doprowadzić do istnego szaleństwa. Kończy marnie, zostaje zaszlachtowany siekierą i postrzelony wielokrotnie z pistoletu, nie umiera jednak dopóki nie dokończy swojego monologu.

Czeladniczy pierwszy(Józek) i drugi(Jędrek)- Bardzo przystojni, młodzi, porządnie zbudowani szewcy. Ubrani w normalne szewskie stroje z fartuchami. Mają oboje po około dwadzieścia lat. Podzielają sporo z poglądów Sajetana, praca jest ich mottem życiowym.

Księżna Wsiewołodowna Zbereźnicka-Podberezka- bardzo piękna kobieta, szatynka, jest bardzo miła i ponętna dla chłopców. Wiek: Dwadzieścia siedem lub dwadzieścia osiem lat. Zostaje zamknięta przez prokuratora i jest zmuszana do pracy. Bardzo czuła osoba.

Prokurator Robert Scurvy- twarz szeroka, zrobiona niczym z czerwonego salcesonu, w którym tkwią błękitne jak guziki od majtek oczy. Szczęki bardzo szerokie, zdawałoby się, że zdolne są pogryźć na proszek nawet kawałek granitu. Ubrany w strój żakietowy, melonik. Nosi przy sobie laskę ze złotą gałką pochodzenia francuskiego. Oprócz wcześniej wymienionego ubrania, ma na sobie biały halsztuk zawinięty, a w nim ogromną perłę. W akcie drugim zmusza Sajetana i Czeladników do bezrobocia, samemu przyglądając się ich męczarniom. Przewodniczy organizacji Dziarskich Chłopców i jest ona na jego usługach. Przykuty do łańcucha umiera pod koniec trzeciego aktu.

Lokaj księżnej, Fierdusieńko- zrobiony i zdobiony trochę jakby na manekina. Na sobie strój czerwony, ze złotymi zdobieniami. Oprócz tego czerwona krótka pelerynka i stosowany kapelusz.

Hiper-Robociarz- ubrany jest w bluzkę i kaszkiet. Twarz ma ogoloną, z szeroką szczęką. W ręku nosi kolosalny miedziany termos, kształtem i wyglądem przypominający bombę.

Dwóch dygnitarzy- towarzysz Abramowski i towarzysz X. Wspaniale ubrani po cywilnemu, oboje są bardzo wysokiej inteligencji i robią na wszystkich zebranych jak najlepsze wrażenie. Towarzysz X jest ogolony, zaś towarzysz Abramowski ma brodę i wąsy.

Józef Tempe- syn Sajetana, lat dokładnie dwadzieścia. Posiada przeciwne poglądy do ojca i jest członkiem Dziarskich Chłopców. W drugim akcie przechodzi gwałtowną przemianę.

Chłopi- stary chłop, młody chłop i dziwka. Ubrani w tradycyjne stroje krakowskie. Wchodzą w najmniej odpowiednim momencie.

Strażniczka- młoda ładna dziewczyna, na mundurku ma przewieszony fartuszek.

Chochoł- pochodzący prosto z ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Strażnik- normalny chłopak porządnej postury, ubrany w zielony mundur.

Oprócz tego w dramacie pojawiają się:
Gnębon Puczymorda i bohaterzy zbiorowi- Dziarscy Chłopcy.
Ostatnia kwestia w książce jest wypowiadana przez Straszliwy Głos, nie jest on jednak zaliczany jako osobny bohater dramatu.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.