Menu książki:
Ten obcy - Recenzja książki
Ostatnio przeczytałem książkę Ireny Jurgielewiczowej pod tytułem „Ten Obcy”. Głównymi bohaterami jest czwórka dzieci i obcy, który przypadkiem znalazł się na ich wyspie. Tytułowym obcym jest nastolatek o imieniu Zenek. Był starszy od reszty dzieci. Niekochany przez ojca, uciekł z domu w poszukiwaniu swego wuja Antoniego Janicy. Pewnego dnia znalazł się na wyspie, która była kryjówką: Mariana, Julka, Pestki i Uli. Dzieci na początku nie były zadowolone, ale po wysłuchaniu jego historii postanowiły mu pomóc i pozwoliły mu zostać na wyspie.
Zenek szukał swojego wuja w różnych miejscach, ale nie mógł go znaleźć. W trakcie poszukiwań wujka Antoniego skaleczył się w nogę. Na wyspie z pomocą przyszli mu nowo poznani przyjaciele. Zabrali go do wioski, do ojca Uli, który był lekarzem. Rana okazała się poważna, więc chłopiec został skierowany do szpitala. Zenek jednak się tam nie zjawił. Wrócił do wioski.
Zenek był dla dzieci bohaterem. Największe wrażenie na nich zrobiła jego samodzielność i podróżowanie autostopem. Chłopiec był tajemniczy i zamknięty w sobie. Zobowiązał dzieci do utrzymania w tajemnicy fakt jego pojawienia się na wyspie. Dzieci złożyły mu obietnicę, że nikomu o nim nie powiedzą. Było to dla nich z każdym dniem coraz bardziej uciążliwe i trudne do ukrycia przed rodzicami i dziadkami. Bohater bał się, że zostanie zatrzymany przez milicję i przekazany z powrotem ojcu, od którego uciekł, ze względu na jego problemy alkoholowe.
Szczególną uwagę zwróciłem na reakcję dzieci, kiedy dowiedziały się, że obcy ukradł pieniądze pewnej kobiecie na targu. Były wzburzone i nie pochwalały tego. Nigdy nie wyobrażały sobie, że można kogoś okraść, nawet wtedy, gdy brakuje pieniędzy na jedzenie. Gdy się o tym dowiedziały, początkowo poprosiły, aby opuścił ich wyspę, ale szybko zmieniły zdanie i zaprosiły go z powrotem do swojej kryjówki.
W treści książki pojawia się również wątek udzielania pomocy Zenkowi przez głównych bohaterów powieści. Dzieci były bardzo miłe dla niego, bo myślały, że dobrze rozumieją jego problemy. Liczyły na nawiązanie przyjaźni z obcym chłopcem, ale on nie wykazywał nimi zainteresowania. Ich próba pomocy obcemu była godna naśladowania. Dzieci okazały mu empatię, współczucie, zrozumienie i wsparcie.
Książka porusza dość trudne tematy: miłości, przyjaźni i samotności. Lektura jest napisana przystępnym językiem. Opisuje tematy życia codziennego. Opowiada o relacjach między dziećmi i obcym. Przedstawia problemy tytułowego bohatera: samotności, biedy, braku miłości i strachu.
W książce przedstawione zostały różne charaktery dzieci i ich zachowania w trudnych sytuacjach. Każdy z bohaterów jest inny i inaczej postrzega świat. Lektura opowiada o trudnych tematach dorastania i życia codziennego w grupie przyjaciół.
Początkowo myślałem, że treść książki nie wzbudzi mojego zainteresowania, że będzie bardzo trudna w odbiorze, a okazała się bardzo wartościowa. Przeczytałem ją z dużą przyjemnością. Autorka prostym językiem przedstawia przyjaźń i codzienne życie dzieci na wakacjach na wsi. Lektura była bardzo ciekawa na pewno warta przeczytania. Polecam wszystkim.