W 80 dni dookoła świata - Charakterystyka

Charakterystyka Pana Fileasa Fogga
Fileas Fogg to główny bohater lektury, której autorem jest Juliusza Verne, noszącej tytuł „W 80 dni dookoła świata”. Na początku książki dowiadujemy się, że mieszka przy ulicy Saville Row w stolicy Wielkiej Brytanii, Londynie. Odziedziczył ogromny majątek po swoim krewnym, który był mówcą angielskim. Był członkiem renomowanego Klubu nazywającego się „Reforma”, w którym spędzał dużo swojego czasu.
Bohater powieści swoim wyglądem przypominał barona. Był bardzo przystojnym i eleganckim człowiekiem. Miał typową angielską urodę. Jest to człowiek „lat około czterdziestu, o twarzy szlachetnej i pięknej, o wysokiej postaci, której nie szpeciła lekko już znacząca się tusza, blondyn o jasnych faworytach, z czołem gładkim i szerokim, o bladej cerze i białych zębach” – czytamy na kartach powieści.
Fileas Fogg jest typowym Anglikiem o spokojnym usposobieniu, można rzec, że wręcz flegmatycznym. Wszystkie jego cechy ujawniały się w jego zachowaniu i sposobie bycia. Każdą czynności miał dokładnie zaplanowaną i starannie wszystko wykonywał. Wykazywał się dużą surowością dla swoich służących. Nieprzestrzeganie regulaminu groziło straceniem stanowiska pracy. Trudno było im się do tego przystosować, więc często się to zdarzało. Nie było miejsca na jakąkolwiek przypadkowość. Woda do golenia musiała mieć odpowiednią temperaturę. Zawsze jadał posiłki o stałej porze. Każdy dzień miał ten sam starannie przygotowany przebieg. Miał jednak jedną wadę. Uwielbiał ryzyko, które było związane z hazardem. Grywał w vista. Podjął się wyzwania, że da się okrążyć kulę ziemską w osiemdziesiąt dni. Założył się o to ze swoimi kolegami z Klubu „Reforma”.
Jest człowiekiem niezwykle opanowanym i bardzo milczącym. Te cechy sprawiają, że ludzie odbierają go jako zadufanego w sobie i niesympatycznego. Jego zalety poznajemy dopiero podczas podróży dookoła świata. Nie zastanawia się ani chwili, by ratować śliczną Hinduskę, która potrzebuje pomocy. W każdej chwili zachowuje się jak prawdziwy dżentelmen – znosi aresztowanie w Kalkucie, z wielkim spokojem przyjmuje wiadomość o przegraniu zakładu. Jest człowiekiem niezwykle honorowym. Obrażony przez porucznika Stampa Proctora, jest w stanie dać mu satysfakcję w pojedynku, jeśliby to miałoby negatywny wpływ na objechanie kuli ziemskiej w określonym czasie. Umiał zachować spokój. W czasie trwania akcji tylko raz okazał wzruszenie, kiedy wyznawał miłość Audzie, a ta odpowiedziała, że też go kocha.
Podróż dookoła świata bardzo zmieniła głównego bohatera. Zaczął nawet inaczej traktować Passepartout; jak przyjaciela, a nie jako służącego. Ruszył mu na ratunek i wyzwolił z niewoli Indian, nie patrząc na opóźnienie w podróży.
Fileas Fogg to postać bardzo niezwykła. Jest jedyna w swoim rodzaju. Dążąca do postawionego sobie celu. Umiejąca wyjść z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Osiągnął to wszystko, dzięki swojemu opanowaniu i zdolności racjonalnego myślenia. Dokonał rzeczy wręcz niemożliwej, jak na tamte czasy, objechał kulę ziemską w osiemdziesiąt dni.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: