W 80 dni dookoła świata - Streszczenie krótkie

„W 80 dni dookoła świata” to niesamowita, odważna, pełna morałów książka napisana przez słynnego francuskiego pisarza Juliusza Verne w XIX wieku, a wydana dokładnie 1872 roku. Autor tej fascynującej książki jest również twórcą takich dzieł jak „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, „Podróż do wnętrza Ziemi” lub słynna „Tajemnicza wyspa”. Choć Juliusz Verne nie otrzymał żadnej światowej nagrody, to jego książki są chętnie czytane i omawiane przez różne grupy wiekowe, a jego umiejętności władania piórem są na wysokim poziomie.
Głównym bohaterem książki był Fileas Fogg. Mógłbym nazwać go człowiekiem o dużej dyscyplinie, bowiem nienawidził braku punktualności oraz błędów popełnianych przez swą służbę.
Fogg był dość zimny i mało rozmowny, natomiast samą gadatliwość uważał za okropną wadę, którą trzeba tępić. Cechowała go również „kamienna” twarz, przez co bardzo trudno było odczytać jego uczucia i myśli. Choć przez wyżej wymienione rzeczy można się zrazić do tej osoby, lecz był on prawdziwym dżentelmenem, który w przeciwieństwie do innych szanowanych ludzi, pomagając nie robił hałasu ani nie oczekiwał niczego w zamian. Ponadto często zachowywał anonimowość.
Pewnego razu Fogg założył się z innym, słynnym dżentelmenem, iż obejdzie dookoła całą kulę ziemską w zaledwie 80 dni. W XXI wieku, nie byłoby to nic nadzwyczajnego, bowiem mamy między innymi samoloty, szybkie łodzie, promy, metra, lecz w tamtych czasach nie było takich pojazdów, a okrążenie ziemi, w tak krótkim czasie było wręcz niemożliwe.
Na podróż swego życia Fogg zabrał nowego lokaja – Jana Passepartouta.
Wyruszyli wcześnie, a ów dżentelmen, mający dokonać coś nierealnego, obliczył całą drogę co do sekundy. Mieli rozpisany cały plan.
W czasie przygody, oboje przybliżyli się do siebie i stali się prawdziwymi przyjaciółmi. Jan podziwiał Fogga, bowiem nawet w sytuacjach krytycznych, ten zachowywał spokój i wiarę w siebie. W późniejszej części podróży napotkali panią Audę, która w przyszłości została żoną Fogga.
Książka pokazuję między innymi, iż prawdziwymi przyjaciółmi będą na zawsze oraz motyw „w grupie siła”.
Uważam, iż książka jest naprawdę niesamowitą powieścią i pokazuję nam wiele ważnych rzeczy oraz morałów.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: