Menu książki:
Władca Pierścieni – Dwie Wieże - Charakterystyka
Władca Pierścieni – Dwie Wieże – J.R.R. Tolkien – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka fantasy, pt. „Władca Pierścieni: Dwie wieże” (oryginalny tytuł po angielsku to „The Lord of the Rings: The Two Towers”) została napisana przez J.R.R. Tolkiena (Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Jest to drugi tom należący do serii „Władca Pierścieni”, która jest powieścią. Tom ten składa się, tak jak wszystkie pozostałe części, z kolejnych dwóch ksiąg. Pierwsza to: księga III. Zdrada Isengardu, druga natomiast to: księga IV. Podróż do Mordoru.
Po raz pierwszy powieść ta ukazała się cztery miesiące po pierwszej części – „Powrót Króla”, czyli 11 listopada 1954 roku w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast swoją premierę miała w 1962 roku, rok po wydaniu w Polsce pierwszej części (w 1961 r.), w przekładzie Marii Skibniewskiej. Wydawcą było australijskie wydawnictwo Allen & Unwin.
Krótkie streszczenie
Podczas poszukiwań zaginionego Frodo Bagginsa, Aragorn słyszy dźwięk rogu. Gdy przybywa na miejsce, skąd usłyszał dźwięk, znajduje tam Boromira przeszytego strzałami. Przed śmiercią Boromir prosi swojego towarzysza, by obronił Minas Tirith przed wojskami Sarumana oraz oznajmia, że Pippin i Merry zostali porwani przez Uruk-hai Sarumana (rasa orków). Wyznaje też, że Frodo uciekł, bo próbował mu zabrać Pierścień. Przeprasza za wszystko i prosi o przebaczenie, po czym umiera. By oddać hołd Boromirowi, Aragorn wraz z towarzyszami: Legolasem i Gimlim wrzucają jego ciało w dół Wielkiej Rzeki Anduiny na łodzi. By pomścić przyjaciela, a także odbić porwanych, podróżnicy wyruszają w pościg za orkami.
W tym samym czasie odpoczywający oddział orków zostaje zaatakowany i szybko rozbity przez konnicę Rohanu. Wykorzystując okazję, dwóch małych hobbitów wymyka się do Lasu Fangorn, gdzie spotykają entów. Są to przyjazne drzewa, które chcą zaznać tylko spokoju. Jednak po namowach Pippina i Merry’ego, przywódca entów – Drzewiec wraz z pozostałymi kolegami postanawiają im pomóc, i razem najeżdżają siedzibę Sarumana.
W międzyczasie trójka pozostałych przyjaciół zmierza po tropach zostawionych przez hobbitów – śladach stóp. Podczas podróży przez las spotykają Gandalfa. Nie jest on już Gandalfem Szarym, lecz Gandalfem Białym, który jest o wiele silniejszy i włada większą mocą, a także jest ubrany cały na biało. Opowiada im o tym, co zaszło, po czym cała czwórka wyrusza do Edoras – stolicy Rohanu. Tam Gandalf leczy króla Théodena z choroby, która była spowodowana przez Gríma, zwanego Gadzim Językiem, który był pomocnikiem Sarumana i sługą Saurona. Po uleczeniu króla, zostaje wygnany z Rohanu. Następnie wojska Rohanu wraz z trzema podróżnikami wyruszają (bez Gandalfa) na oblężenie starej twierdzy Rohanu, która leżała w dolinie Helmowego Jaru. Z początku Théoden odnosi porażkę, lecz wtedy na pomoc przybywa Gandalf. Wtedy królestwo Rohanu odnosi sukces, a orkowie uciekają do lasu, gdzie czekają na nich entowie. Konsekwencją tego jest to, że żaden z nich nie wychodzi żywy z lasu. Cała szóstka: Gandalf, Legolas, Gimil, Aragorn, Théoden i Éomerm, wyruszają do Isengardu. Gdy docierają na miejsce, zastają Merry’ego i Pippina, którzy opróżniają zapasy żywnościowe Sarumana. Jak się okazuje, w wieży Orthanku uwięziony jest Saruman wraz ze swoim sługą – Grímem. Gandalf Biały daje szansę Sarumanowi, by odkupił swoje winy, jednak ten nie ma zamiaru się na to zgodzić. Wtedy jego sługa podstępnie go zabija, a Saruman zlatuje z wieży. Wraz z nim spada kryształowa kula, jak się okazuje jest to jeden z Palantirów – Widzących Kryształów, dzięki któremu można zobaczyć wszystko, co się dzieje w danej chwili.
Niedługo później Gandalf i Pippin wyruszają w drogę do Minas Tirith, które położone jest w Gondorze. Ich celem jest przygotowanie tamtejszej ludności na nieuchronną wojnę przeciwko Mordorowi. W tym czasie reszta zespołu: Merry, Legolas, Aragorn, Gimli i król Théoden wracają do Rohanu, by zebrać wszystkie siły wojskowe całego Rohanu i wyruszyć do Gondoru.
W międzyczasie dwaj hobbici: Frodo i jego przyjaciel Samwise Gamgee napotykają Golluma, którego porywają, ponieważ ich śledził, gdy podążali do Góry Przeznaczenia, by zniszczyć Pierścień. Stwór oznajmia na swoją obronę, że jest w stanie im pomóc dojść do celu, jednak tak naprawdę chce tylko odzyskać swój skarb – Pierścień, który wcześniej odebrał mu Bilbo – krewny Froda. Obaj hobbici są innego zdania: Sam nie ufa Gollumowi, a Frodowi go żal, więc się nad nim lituje. W czasie drogi do Czarnej Bramy Mordoru, co chwile Gollum zamienia się w dawnego Sméagola – znaczy to, że wtedy ma przebłyski, żeby zabrać Pierścień Frodowi. Wraz ze stworem dwaj podróżnicy przechodzą między innymi przez Martwe Bagna, po których docierają do Czarnej Bramy Mordoru. Tam Gollum przekonuje Sama i Froda, by zostali i nie przechodzili przez Bramę, ponieważ zostaną złapani. Knując swój podstęp, proponuje im skrót. Otóż podążają na południe, dokładniej do Ithilien – jednej z prowincji Gonodru, gdzie napotykają grupę strażników, której dowódcą jest Faramir – brat Boromira. Oddział prowadzi ich do swojej kryjówki. Wtedy Sam wyjawia im, że to właśnie Frodo ma za zadanie zniszczyć Pierścień Jedyny. Wraz z tym wyjawieniem, opowiadają im cały plan zniszczenia Pierścienia. Następnego dnia zostają uwolnieni. Wcześniej jednak Faramir ostrzega ich co do ufności Gollumowi.
Stworek prowadzi dwóch hobbitów niedaleko twierdzy Minas Morgul, później przez długie i strome schody Cirith Ungol, a następnie podstępem do gniazda, w którym mieszka wielki pająk – Szeloba. W ten sposób ma nadzieję, że obaj hobbici zginą, a on spokojnie będzie mógł zabrać Pierścień. Wielkiemu stworzeniu udaje się obezwładnić Froda, jednocześnie raniąc go swoim wielkim żądłem. Wtedy przybywa mu na ratunek Sam, który w ostatniej chwili zabiera Pierścień i chowa się przed orkami, którzy zabierają ciało nieprzytomnego Froda. Postanawia podążać za nimi. Gdy dociera na miejsce – do bramy Wieży Cirith Ungol, okazuje się, że Frodo nadal żyje. Jest to koniec tej części.
Główni bohaterowie
Frodo Baggins – mały hobbit, krewny Bilba Bagginsa, wyrusza na wyprawę wraz z trzema przyjaciółmi i Drużyną Pierścienia, jest zwinny, miły, odważny i nieustępliwy.
Samwise Gamgee – przyjaciel Froda, cały czas się nim opiekuje i pilnuje, by nic mu się nie stało, towarzyszy hobbitowi, sam jest hobbitem, jest miły, troskliwy i sprytny, a także dosyć gruby.
Gandalf – wysoki czarodziej, który przewodzi wyprawą, zamienia się z Gandalfa Szarego w Gandalfa Białego, o wiele mocniejszego i ubranego w białą szatę i biały kapelusz, jest odważny, nieustępliwy i troskliwy (choć tego nie okazuje).
Saruman – biały czarodziej, sługa Saurona, umiera z rąk swojego sługi, przeciwstawia się Gandalfowi, jego twierdza w Isengardzie zostaje obalona przez entów, jest chciwy, przebiegły i uparty.
Legolas – elf, który bierze udział w wyprawie, mieszka w Riwendell – wiosce elfów, jest dość wysoki i dobrze strzela z łuku, jest odważny, bohaterski i nieustępliwy.
Aragorn (Obieżyświat) – jeden z uczestników wyprawy, za wszelką cenę chroni hobbitów, by zniszczyli Pierścień, jest zwykłym człowiekiem, jednak o niezwykłych umiejętnościach władania mieczem, jest odważny, ambitny i nieustępliwy.
Gollum – podstępny i zdradziecki stworek, który próbuje odzyskać swój Pierścień, który kiedyś mu zabrano, próbuje zabić Froda, jednak mu się to nie udaje.
Ekranizacja
Ekranizacja książki Tolkiena pt. „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” pojawiła się po raz pierwszy na kinowych ekranach 5 grudnia 2002 roku. W Polsce natomiast swoją premierę miała ponad miesiąc później – 31 stycznia 2003 roku. Film powstał w oparciu na współpracy trzech państw: Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jego reżyserem natomiast został znany scenarzysta i producent filmowy, Peter Jackson. Wraz z nim współpracowali scenarzyści: Frances Walsh, Philippa Boyens i Stephen Sinclair. Główne role obsadzili: Elijah Wood (jako Frodo Baggins), Sean Astin (jako Samwise Gamgee), Christopher Lee (jako Saruman), Viggo Mortensen (jako Obieżyświat – Aragorn), Orlando Bloom (jako Legolas) i Ian McKellen (jako Gandalf). Film trwa 179 minut (2 godziny i 59 minut) w wersji kinowej i 223 minuty (3 godziny i 43 minuty) w wersji rozszerzonej. Zarobki z tego filmu wyniosły: łącznie 947 495 095$ (dolarów) na świecie (czyli 3 789 980 380 zł), 342 551 365$ (dolarów) w USA (czyli 1 370 205 460 zł) i 604 943 730$ (dolarów) poza USA (czyli 2 419 774 920 zł), przy budżecie 94 000 000$ (dolarów; czyli 376 000 000 zł). Zarobek wyniósł 853 495 095$ (dolarów; czyli 3 413 980 380 zł). Film dostał łącznie 34 nagrody (w tym 2 Oscary) i 59 nominacji. Do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością. Według portalu Filmweb, został oceniony na 8.7 gwiazdek na 10 gwiazdek, co daje jeden z najlepszych wyników na świecie.