Władca Pierścieni – Dwie Wieże - Opracowanie

„Władca Pierścieni. Dwie Wieże” został napisany przez J. R. R. Tolkiena. Stanowi drugi tom serii o przygodach Frodo Bagginsa. Został wydany po raz pierwszy w 1954 roku w Wielkiej Brytanii. Drugi tom składa się z księgi III „Zdrada Isengardu” i IV „Podróż do Mordoru”. Początkowo drugi tom miał stanowić razem z innymi częściami jedną wielką książkę pod nazwą „Władca Pierścieni”, taki był zamysł pierwotny Tolkiena. Wydawca się na to nie zgodził i nakazał podzielić utwór na trzy tomy, dzięki czemu dzisiaj czytamy „Władcę Pierścieni” podzielonego na: „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia”, „Władca Pierścieni. Dwie Wieże” i „Władca Pierścieni. Powrót Króla”.
„Władca Pierścieni. Dwie Wieże” odgrywa się w wymyślonej krainie – Śródziemiu. Nie znamy dokładnego czasu akcji, wiemy tylko, iż pierwszy tom rozpoczął się 60 lat po wydarzeniach z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Konkretne lokalizacje: Las Fangorn, Edoras – stolica Rohanu, Isengard, Helmowy Jar, Mordor, Czarna Brama, Ithilien, Martwe Bagna, gniazdo pająka Szeloby.
Księga pierwsza rozpoczyna się poszukiwaniem Froda przez Aragorna. Obieżyświat odnajduje jednak Boromira, który został śmiertelnie trafiony strzała podczas próby obronienia Merry’ego i Pippina przed orkami Sarumana. Hobbici zostają porwani. Boromir przed śmiercią prosi Aragorna o pomoc w obronie Minas Tirith – stolicy Gondoru. Legolas, Aragorn i Gimlli oddają cześć poległemu przyjacielowi, a następnie jego ciało na łodzi puszczają w dół Wielkiej Rzeki Anduiny. Merry i Pippin uciekają orkom, którzy zostali napadnięci przez konnicę Rohanu. Docierają do Lasu Fangorn, gdzie spotykają Drzewca — przywódcę entów (pradawne istoty, przypominające drzewa, potrafiące poruszać się, mówić i walczyć). Nakłaniają enty do dokonania zemsty na Sarumanie za wycinkę wielu drzew, które miały zasilić piece armii czarownika i wyposażyć wojska orków w nowe wyposażenie. Drzewiec z przyjaciółmi przystaje na propozycje. Aragorn z towarzyszami odnajduje konnicę Rohanu, która informuje o pokonaniu orków i nie odnalezieniu wśród nich żadnych hobbitów. Obieżyświat odnajduje ślady bosych stóp Merry’ego i Pippina. Idąc po saldach dociera do Lasu Fangorn. Tam spotyka Gandalfa Białego, który powstał z Gandalfa Szarego, po śmierci w kopalni Morii. Czwórka śmiałków wyrusza do Rohanu, gdzie uzdrawia króla Theodena z „choroby”, wywołanej przez jego sługę Wężowego Języka, który okazuje się wypełniać polecenia Sarumana. Wojska Rohanu przygotowują się na starcie w Helmowym Jarze, które wygrywają, rozgramiając orki. Następnie Legolas, Aragorm, Gimli, Gandalf i Theoden wraz z ochotnikami wyruszają do Isengardu. Tam okazuje się, ze twierdza Sarumana został podbita przez enty. Merry i Pippin czekają na przyjaciół. Gandalf rozmawia z uwiezionym Sarumanem, zaś Pippin odnajduje Kamień Widzenia, z którego spogląda na niego Sauron. Czarodziej zabiera hobbita ze sobą do Gondoru. W księdze drugiej kontynuowane sa losy Froda i Sama. Hobbici dalej wędrują do Mordoru. W trakcie podróży natrafiają na Golluma, który obiecuje pomóc im dotrzeć do Góry Przeznaczenia. Spotykają brata Boromira – Faramira. Tajemniczą ścieżką Golluma Sam i Frodo docierają do gniazda pająka Szeloby. Tam główny bohater zostaje zaatakowany. Sam odciąga przyjaciela i odpędza Golluma, który chciał ukraść pierścień. Hobbit decyduje się na kontynuowanie misji. Frodo niestety zostaje porwany przez sługi Saurona. Sam podąża za nim, lecz kiedy nieprzyjaciele dobierają do Wieży Cirith Ungol, Hobbit mdleje.

Najważniejsi bohaterowie:
Frodo – Hobbit, który udaje się w towarzystwie Sama do Mordoru. Jest Powiernikiem Pierścienia i ma do wykonania wielce ważna misję. Jest nieustraszony i wytrwały w dążeniu do zniszczenia pierścienia. Jest również lojalnym i oddanym przyjacielem.
Sam – wyrusza z Frodo do Mordoru, gdyż nie potrafi pozwolić mu kroczyć ścieżką z tak ciężkim brzemieniem samemu. Jest oddanym przyjacielem, ratuje Frodo z wiele niebezpieczeństw np. w gnieździe pająka.
Gandalf Biały – powstaje po śmierci Gandalfa Szarego w kopalni Morii. Jest silniejszy i bardziej zdeterminowany. Pomaga w bitwie w Helmowym Jarze.
Aragorn – potomek Isildura (jest to wojownik, który odebrał pierścień Sauronowi, lecz pozostawił go dla siebie i popadł w obłęd). Pomaga w starciu w Helmowym Jarze. Zakochuje się w nim księżniczka Eowina, lecz bez wzajemności, gdyż Aragorn kocha córkę Elronda – Arwenę.
Boromir – ginie w starciu z orkami. Jest oddany przyjacielem, nieustraszonym i lojalnym. Chciał powstrzymać orki Sarumana przed porwaniem Merry’ego i Pippina, lecz bez skutecznie. Zostaje postrzelony strzałą i ginie.
Legolas – elf, najlepszy przyjaciel Gimliego. Potrafi wspaniale posługiwać się łukiem.
Gimli – krasnolud, najlepszy przyjaciel Legolasa. Jest małomówny i wspaniale posługuje się toporem.
Merry i Pippin – hobbici, którzy wyruszyli z Frodo z Shire. Trafili do niewoli orków, lecz szybko się z niej wydostają. Uczestniczą w naradzie entów. Z ich inicjatywy enty podbiły Isengard.

„Władca Pierścieni. Dwie Wieże” jest książką o wielkie przyjaźni – np. Legolasa i Gimliego. Warto tutaj zauważyć, iż krasnoludy nie przepadały za elfami i to z wzajemnością. Utwór uczy poszanowania i tolerancji dla innego człowieka. Nie powinniśmy nikogo definiować przez kolor skóry czy wygląd. Najważniejszy powinien być charakter i to, w jaki sposób nas traktuje. W książce odnajdziemy liczne nawiązania do mitologii nordyckiej i modeli rządów totalitarnych.

Rodzaj literacki: epika.
Gatunek: powieść fantasy.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: