Brzydkie kaczątko - Czas i miejsce akcji

W baśni Hansa Christiana Andersena pt.”Brzydkie kaczątko” nie mamy jasno określonego czasu akcji. Jedyne co możemy zaobserwować, to następstwo pór roku.
Historia rozpoczyna się podczas gorącego lata, kiedy to jedna z kaczek pod wielkim liściem zwisającym z muru otaczającego zamek uwiła sobie gniazdo i wysiadywała jaja. W miarę rozwoju akcji następuje kolejno jesień, zima oraz wiosna, więc historia toczy się przez cały rok. Obrazuje nam to także fakt, iż brzydkie kaczątko w miarę upływu czasu dorasta zmieniając się w pięknego łabędzia.

Jeżeli chodzi o miejsce akcji to zmienia się ono wraz rozwojem akcji baśni. Już na samym wstępnie mamy jasno określone przez autora,że historia o brzydkim kaczątku zaczyna się na wsi. To właśnie na wsi za murem zamku otoczonego wodą w gnieździe wykluwa się brzydkie kaczątko. Z czasem młoda kaczka zabiera swoje młode i brzydkie kaczątko na kacze podwórze,które jest kolejnym miejscem akcji baśni. Niestety źle traktowane przez innych mieszkańców podwórka kaczątko ucieka. Tym razem historia przenosi się nad staw, gdzie kaczątko spotyka dzikie gęsi i ledwo uchodzi z życiem podczas polowania, które ma tam miejsce. Kaczątko wędruje dalej, znajdując schronienie w chatce staruszki. Przez dłuższy czas akcja toczy się w tym miejscu,aż kaczątko ponownie ucieka w świat. Kaczątko zatrzymuje się nad wodą. Spędza tam jesień,aż zastaje go zima i kaczątko zostaje uwięzione w zbiorniku wodnym. Kaczątko ratuje wieśniak, który zabiera je do swojej chaty. I to miejsce nie było pisane kaczątku, którego po całej chacie ganiały dzieci. Ponownie kaczątko znalazło się na dworze, gdzie bez schronienia i jedzenia leżąc w trzcinie dotrwało do wiosny. Na sam koniec miejscem akcji staje się wielki staw w dużym ogrodzie, gdzie kaczątko spotyka łabędzi i dowiaduje się, że samo jest jednym z tych pięknych ptaków.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: