Brzydkie kaczątko - Problematyka

Brzydkie kaczątko – Hans Christian Andersen – Problematyka
Baśń o brzydkim kaczątku opowiada nam o kaczątku, które nie było akceptowane przez innych z powodu swojego wyglądu.
Brak tolerancji i akceptacji to główny problem, który dostrzegamy w baśni o brzydkim kaczątku. Inne zwierzęta z podwórka dokuczały kaczątku z powodu wyglądu odmiennego od innych przedstawicieli tego gatunku. Zachowanie zwierząt możemy porównać do zachowania ludzi w dzisiejszych czasach. Zobaczmy jak dużo w ludzkim życiu jest ośmieszania, wytykania palcami ludzi, którzy wyglądają lub zachowują się inaczej niż wszyscy. Zobaczmy jak dużo w dzisiejszych czasach słyszy się o np. rasizmie czy nazizmie. Jak dużo ludzi nie toleruje osób o innym kolorze skóry, tych, który wyznają inną religię. Nie tolerancja pojawia się również w odniesieniu do ludzi, które kochają osobę tej samej płci lub po prosty w stosunku do ludzi biedniejszych, gorzej ubranych czy mniej utalentowanych niż my. Powinnyśmy zacząć akceptować i tolerować odmienność, ponieważ tak samo dla brzydkiego kaczątka, jak i dla ludzi brak akceptacji jest bardzo krzywdzący i może prowadzić do przykrych konsekwencji.
Kolejny problem, który możemy dostrzec w opowieści o brzydkim kaczątku jest tak zwane „ocenianie książki po okładce”, które polega na dostrzeganiu tylko wyglądu zewnętrznego, nie licząc się z uczuciami innych. W baśni Andersena problem ten jest w bardzo dobry sposób pokazany. Kaczątko od samego początku jest wyśmiewane, wyszydzane i pogardzane. Mimo iż próbuje znaleźć przyjaciół, z którymi mógłby się pobawić nikt nie daje mu szansy. Inne zwierzęta uważają kaczątko za gorsze od siebie. Skutkiem takiego zachowania jest, to, że kaczątko zamyka się na świat, boi się stawić mu czoła, przez co czuje się odrzucone, a przede wszystkim bardzo samotne.
Ostatecznie na końcu baśni kaczątko przemienia się w pięknego i budzącego uznanie łabędzia. Znajduje nowych, prawdziwych przyjaciół. Patrząc w lustro wody nie może uwierzyć w dar, który dostał od losu.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.