Calineczka - Charakterystyka

„Calineczka” jest tytułową bohaterką jednej z najpiękniejszych baśni Christiana Andersena. Przyszła na świat dzięki magicznemu ziarnku, które zasadziła jej mama pragnąć dziecka. Poprosiła o to czarownicę. Z tego cudownego ziarnka jęczmienia wyrósł piękny kwiat. Kiedy otworzył swe płatki okazało się, że znajduje się tam mała dziewczynka.
Opisując jej zewnętrzne cechy możemy dostrzec, że była ona uroczą blondyneczką. Otrzymała imię Calineczka ze względu na swój wzrost. Była tak mała, że swoje łóżeczko miała w łupince po orzeszku. Dziewczynka umiała pięknie śpiewać, czym wzbudzała zachwyt. Była piękna, uczynna i miała niezwykle dobre serce, dlatego też wiele stworzeń próbowało uczynić z niej swoją żonę. Ta mała drobna istotka nie potrafiła się sprzeciwiać, tylko dzięki pomocy innych udało jej się uciec przed ropuchą i kretem. Dzięki pomocy przyjaznych zwierząt uniknęła ropucha, który chciał ją mieć za żonę. Początkowo Calineczka jest bezbronna, jednak później jest bardziej samodzielna i podejmuje decyzje. Pomaga jaskółce i ucieka przed kretem, który chciał z niej uczynić swą żonę. Odlatuje z jaskółką do ciepłych krajów i tam odnajduje swoje szczęście. W pięknej krainie zostaję żoną księcia kwiatów i przybiera imię Maja. Odtąd Calineczka była szczęśliwa. Podarowano jej małe skrzydełka i całymi dniami latała i podziwiała śliczne kwiaty, bo kochała to, co piękne. Dziewczynka była delikatna i lekka jak puch. Kochała wszelkie istoty, a najbardziej te piękne.
Baśń „Calineczka” jest to powieść o dążeniu do wolności, o ukochaniu przyrody w tym słońca, roślin i ptaków, a także o tęsknocie za tym, co ciepłe, delikatne, piękne i niepowtarzalne. Nikt nie rozumie marzeń Calineczki, która tułała się po świecie, poszukując swego szczęścia. Jej dobroć zostaję wynagrodzona. Baśń uczy, że jeśli udzielimy komuś pomocy, to na pewno ktoś nam się odwzajemni, gdy będziemy jej potrzebować. Nie możemy też nikogo uszczęśliwiać na siłę, bo tylko my potrafimy odnaleźć swoje szczęście u boku kogoś, kto ma podobne pasje i zainteresowania.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.