Calineczka - Czas I miejsce akcji

Autor baśni pt. ,,Calineczka”- Hans Christian Andersen sam miał trudne dzieciństwo. Swoimi baśniami chciał rozweselić i uszczęśliwić inne dzieci. Bohaterami baśni są często zwierzęta, rośliny czy też różne przedmioty.

Czas akcji – dawno, dawno temu, od wiosny do jesieni następnego roku.

Miejsce akcji – Dania, dom pewnej kobiety, bagna nad rzeką, las, nora myszy polnej, ciepłe kraje.

Bohaterowie: Calineczka, kobieta, czarownica, żaba, jej syn, mysz polna, kret, jaskółka, rybki, motylek, chrabąszcz, książę elfów,

Pewna kobieta bardzo pragnęła mieć dziecko. Otrzymała od czarownicy ziarnko jęczmienia. Zasadziła je w doniczce. Wyrósł piękny kwiat podobny do tulipana. Gdy go pocałowała, z kielicha wyłoniła się śliczna maleńka dziewczynka, mająca nie więcej niż cal wysokości i dlatego nazwano ją Calineczką. Dziewczynka spała w łupinie włoskiego orzecha, materac miała z płatków fiołków. W dzień pływała na wianku z kwiatów po wodzie umieszczonej w talerzu.
Pewnej nocy porwała ją ropucha. Chciała wydać Calineczkę za mąż za swojego syna. Łupinę orzecha położyła na liściu lilii wodnej. Dziewczynka płakała, ponieważ nie chciała zostać żoną syna ropuchy. Z pomocą przyszły jej małe rybki, które przegryzły łodygę i liść odpłynął. Z liścia porwał dziewczynkę chrabąszcz. Inne chrabąszcze wyśmiewały się z niej i chrabąszcz odniósł ją na łąkę. Lato i jesień spędziła samotnie w lesie. Tam spotkał ją kret zakochał się w niej, zabrał do swojego mieszkania, planował nawet ślub. W krecim korytarzu Calineczka uratowała życie jaskółce. Jesienią jaskółka w dowód wdzięczności zabrała Calineczkę do ciepłych krajów. Król elfów pojął dziewczynkę za żonę.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.