Calineczka - Recenzja książki

Pewnego razu starsza pani bardzo chciała mieć dziecko. Przyszła do wróżki i opowiedziała jej całą historię o tym, że chce mieć dziecko. To ta dobra wróżka mówi:
– Dobrze mam tu dla CIebie ziarenko, ale niebylejakie ziarenko, i zasadź je w doniczce.
Starsza kobieta wsadziła nasionko do doniczki, przysypała ziemią i w mig wyrósł z tego ziarenka piękny kwiat róży. A w tej róży pojawiła się piękna mała dziewczynka.
Ta dziewczynka nazywała się Calineczka od „cala”. Łupinka orzecha posłużyła jej za kołyskę i przykryta była płatkiem róży. Następnie przyszła ropucha i powiedziała: – Rech, rech. Ładna będzie żona dla mojego chłopca. Porwała ze swoim chłopcem Calineczkę wraz z łupinką orzecha i płatkiem róży. Ropucha umieściła ją na dużym kwiatku lilii wodnej na rzece. Aby uciec i szybciej odpłynąć Calineczka przywiązała motylka trawą do kwiatka i odpłynęła od Ropuchy. Następnie porwał ją Chrabąszcz jak płynęła kwiatkiem lilii. Chrabąszczyce ją wyśmiały: – Taka brzydka! A niech sobie idzie gdzie chce! I Calineczka poszła. Później przyszła zima i spadł śnieg i Calineczce zaczęło się robić zimno. Znalazła norkę Starej Myszy polnej i zamieszkała w niej pod dwoma warunkami, aby opowiadała Myszy bajki i aby sprzątała dom myszy. Wzięła ślub z kretem od niechcenia. Wymknęła się nocą tunelem i znalazła jaskółkę. Kret i Stara Mysz twierdzili, że to już martwy ptaszek.
Calineczka nie uwierzyła i otuliła ją ze słomy kocykiem. Potem dodała jeszcze bawełnę, którą znalazła w domku Myszy. Po dwóch dniach Jaskółka ożyła ale nie była na tyle silna by latać. Mogła otworzyć tylko oczy i popatrzeć na Calineczkę. Po kolejnych dwóch dniach podziękowała Calineczce, odkopała dziurę, którą Kret zasypał i jaskółka wyleciała. Spytała się jeszcze Calineczki czy chce lecieć, ale Calineczka odmówiła. Po wiośnie było lato, znów usłyszała Calineczka znajome kwik! kwik! Jaskółki. Jaskółka podleciała do Calineczki i zaproponowała jej by wskoczyła na jej grzbiet. Calineczka się zgodziła a Jaskółka powiedziała: – To teraz się mocno przywiąż i polecimy w górę i miała jeszcze dużo innych przygód.
Drodzy Czytelnicy zachęcam do czytania. Bardzo fajna książka. Polecam!

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.