Calineczka - Problematyka

Baśń Hansa Christiana Andersena pod tytułem „Calineczka” to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych baśni tego autora. Opowiada ona o dziewczynce, która zagubiła się w wielkim świecie. Próbuje pokonać przeciwności losu i odkrywa, że świat nie jest tylko dobry. Jedne z żyjątek, jak żaba czy mysz polna nie chciały jej szczęścia. Przeciwnie zachowywała się jaskółka, która zatroszczyła się o Calineczkę i chciała, aby zaznała radosnych emocji. Baśń ta przekazuje nam, że łatwo zagubić się na świecie, a wszystko wtedy wydaje się ogromne, przez co sami sobie nie dajemy rady. Jednak gdy wytrwamy odpowiednio długo, to możemy uzyskać pewną pomoc.
Utwór ten uczy nas także, że trzeb walczyć o siebie i być dumnym ze swoich poglądów i przekonań. Dobrym przykładem jest sytuacja chrabąszcza, któremu spodobała się mała dziewczynka, lecz pod krytyką innych zmienił zdanie. Porzucił swoje myśli, przekonania, by inne chrabąszcze z jego otoczenia się z niego nie naśmiewały.
Baśń podejmuje także problemu szczęścia jednostki. Calineczka nie chciała wyjść za mąż za kreta, ale była do tego w pewnym sensie zmuszana przez mysz polną. Dziewczynka uważała, że skoro zwierzątko, które zaopiekowało się nią o coś prosi, to trzeba to spełnić. Na końcu jednak przełamuje się i rezygnuje ze ślubu z kretem, poprzez ucieczkę. Nie powinno się tłumić w sobie emocji i uszczęśliwiać innych wbrew sobie, gdy sami nie odczuwamy tych emocji.
Ważną lekcją, którą daje ta baśń jest także to, że dobro wraca. Jeśli pomożemy komuś, gdy ma jakieś kłopoty, to możemy liczyć na pomoc, gdy to my znajdziemy się w trudnej sytuacji. Calineczka była pogodna, miła i miała dobre serce. Pomogła jaskółce, a jakiś czas później ptaszek pomógł jej.
Podsumowując często gubimy się zarówno w otaczającym nas świecie, jak i w naszych emocjach i uczuciach. Trzeba jednak wytrwać i pozostawać sobą, nie ulegać innym i nie podporządkowując się im. Jeśli zachowamy silną wolę, dobro, życzliwość, to prawdopodobnie wróci to do nas, pomagając w trudniejszych momentach w życiu.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: