Harry Potter i Komnata Tajemnic - Charakterystyka

Harry Potter i Komnata Tajemnic (w oryginale „Harry Potter and the Chamber of Secrets”) jest drugą książką z serii o nastoletnim czarodzieju napisaną przez Joanne Kathleen Rowling. Wydana była na początku w Wielkiej Brytanii w 1998 roku. W Polsce ukazała się 13 września 2000 roku (dwa lata później). Jest to powieść, a rodzajem literackim jest epika. Sprzedaż książek Harry’ego Pottera przekroczyła już 500 milionów egzemplarzy. Książka jest niezwykle znana na całym świecie.
Informacje o autorce:
Urodziła się 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury.

Jest słynną pisarką, scenarzystką, lecz wcześniej była także nauczycielką języka angielskiego.

Bohaterowie:
Głównymi bohaterami książki „Harry Potter” był oczywiście tytułowy czarodziej, a także jego najlepsi przyjaciele:
Hermiona Granger – niezwykle mądra, odważna, kochająca książki, cudowna przyjaciółka, z którą chłopcy na początku pierwszej części nie mieli przyjaznych stosunków. Wiele razy ratowała przyjaciół z tarapatów dzięki swoim zdolnościom magicznym. Na końcu została żoną Rona oraz minister magii.
Ron Weasly – Najlepszy przyjaciel Harry’ego Pottera. Był wysoki, chudy, piegowaty. Miał aż pięcioro starszych braci oraz młodszą siostrę. Jego rodzina nie należała do bogatych. Bracia chłopca byli niezwykle wyróżniani, a Ron bał się, że im nie dorówna. Był ambitny, przyjacielski oraz pomocny.
Harry Potter – Jego historia rodzinna była skomplikowana. Mieszkał u Dursley’ów. Odznaczała go niezwykła blizna na czole. Jego włosy były kruczoczarne, a okulary okrągłe. Miał wiele przygód i mnóstwo razy walczył z potężnym Lordem Voldemortem.
Ekranizacja:
Ekranizacja w Polsce pojawiła się pierwszego stycznia 2003 roku, a na świecie rok wcześniej, czyli trzeciego listopada 2002 roku. Film trwa 152 minuty. Harry’ego Pottera grał Daniel Radcliffe, Rona Wesley Rupert Grint, a Hermionę Granger Emma Watson.
Oprócz książki Harry Potter i Komnata Tajemnic wydane zostały także inne części jak:
– 1 część – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (w oryginale ,,Harry Potter and the Philosopher’s Stone”). Została opublikowana na świecie 26 czerwca 1997 roku.
– 2 część – „Harry Potter i Komnata Tajemnic”(w oryginale „Harry Potter and the Chamber of Secrets”). Została opublikowana na świecie 2 lipca 1998 roku.
– 3 część – „Harry Potter i więzień Azkabanu” (w oryginale „Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”). Została opublikowana na świecie 8 lipca 1999 roku.
– 4 część – „Harry Potter i Czara Ognia” (w oryginale „Harry Potter and the Goblet of Fire”). Została opublikowana na świecie 8 lipca 2000 roku.
– 5 część – „Harry Potter i Zakon Feniksa” (w oryginale „Harry Potter and the Order of the Phoenix”). Została opublikowana na świecie 21 czerwca 2003 roku.
– 6 część – „Harry Potter i Książę Półkrwi” (w oryginale „Harry Potter and the Half-Blood Prince”).Została opublikowana 16 lipca 2005 roku.
– 7 część – „Harry Potter i Insygnia Śmierci” (w oryginale) „Harry Potter and the Deathly Hallows”). Została opublikowana w 21 lipca 2007 roku.
– W 2016 roku została opublikowana ósma część Harry’ego Pottera, lecz tym razem nie jako książka, lecz sztuka teatralna. Opowiada o przygodach syna tytułowego bohatera, który tak jak jego ojciec zaczyna naukę w Hogwarcie.
Krótkie streszczenie:
Państwo Dursley’owie mieli gości. W tym czasie do Harry’ego Pottera przyszedł skrzat domowy – Zgredek. Prosił chłopca, aby nie wracał do Hogwartu, oznajmił, że tam będzie niebezpiecznie. Harry się nie zgodził, a skrzat za pomocą zaklęcia zrzucił tort na głowę gości. Chłopiec miał szlaban na całe wakacje i siedział zamknięty w pokoju. Pewnego dnia Ron poleciał po niego razem z dwoma braćmi, a Harry’emu udało się wymknąć. Każdy wszedł już do pociągu oprócz nich. Pobiegli razem na barierkę, lecz to nie zadziałało. Polecieli do szkoły tym samym latającym samochodem, którym Ron uratował Harry’ego od szlabanu. Wylądowali na magicznej wierzbie, z której ledwo co się wydostali. Spotkali profesora Snape’a, który był wściekły. Dumbledore uratował całą sytuację. Po kilku dniach Harry usłyszał głos o planowanym morderstwie, a następnie napis krwią o otwarciu Komnaty Tajemnic. Każdy posądzał o to Harry’ego, gdy okazało się, że jest wężousty, tak jak Slytherin. Dokonywano kolejnych morderstw. Harry znalazł dziennik, dzięki któremu mógł korespondować z Kimś jak Tom Riddle. Hagrida zabrano do więzienia, bo spodziewano się, że to jego wina. Harry i Ron podążyli, jak kazał Hagrid, za pająkami. Były tam wielkie pająki. Poinformowały, że morderstw dokonuje bazyliszek. Pająki próbowały ich zjeść, lecz ford Rona nadjechał w porę i cudem zdołali uciec. Hermiona została spetryfikowana i leżała bez ruchu. Trzymała kartkę z napisem o bazyliszku i słowem rury. Chłopcy zorientowali się, że potwór właśnie takim sposobem się przemieszcza. Porwano Ginny, siostrę Rona. Wraz z nauczycielem dotarli do komnaty tajemnic, a profesor nie okazał się taki wspaniały, jaki miał być. Harry został oddzielony od Rona i poszedł sam dalej. Spotkał Toma, który okazał się Voldemortem, oraz bezwładną Ginny. Tom wezwał bazyliszka, a Harry od Dumbledore dostał tiarę i feniksa. Ptak wydłubał bazyliszkowi oczy, a w tiarze znalazł się miecz, którym dźgnął potwora i wyjął jego kieł z ręki. Łzy feniksa uleczyły jego ranę, a Harry kieł wbił w dziennik, Voldemort zniknął, Ginny została uratowana. Harry wrócił do przyjaciół, a Gryffindor wygrał puchar domów.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: