Harry Potter i Komnata Tajemnic - Streszczenie

Książkę rozpoczyna opis wakacji Harry’ego w domu wujostwa. Chłopak jest smutny, gdyż nie otrzymuje żadnych wiadomości od swoich przyjaciół, nawet życzeń z okazji jego dwunastych urodzin. Pewnego dnia wuj Vernon informuje go, że będą mieli gości i w tym czasie Harry ma siedzieć cicho w swoim pokoju. Kiedy zjawiają się goście, Harry w swoim pokoju odkrywa Zgredka – skrzata domowego, który namawia Harry’ego, by ten nie wracał do Hogwartu, gdyż nie będzie tam bezpiecznie. Skrzat przyznaje się, że przejmował on wszystkie listy do Harry’ego, by chłopak uznał, że nikt na niego nie czeka. Ponieważ Zgredek nie chce ujawnić szczegółów nadchodzącego niebezpieczeństwa, Harry nie zgadza się na pozostanie w świecie niemagicznym. Skrzat wybiera radykalne rozwiązanie – zbiega do kuchni i magicznie unosi miskę leguminy, po czym rozbija ją na środku kuchni. Dursleyowie próbują wyjaśnić gościom sytuację, jednak wizyta kończy się, gdy do domu przylatuje sowa z Ministerstwa Magii. Przynosi ona Harry’emu list przypominający o zakazie używania magii poza szkołą. Ucieszony tą informacją wuj zamyka chłopca w jego pokoju i montuje kraty w oknach.

Pewnej nocy Harry budzi się, słysząc dźwięki zza okna, Okazuje się, że na zewnątrz jest Ron i jego bracia Fred i George w zaczarowanym, latającym samochodzie. Decydują się oni wyrwać kratę z okna i zabrać Harry’ego od mugoli do swojego domu. Pani Weasley wita Harry’ego jak przybrane dziecko, ale jest wściekła na synów, że bez pozwolenia zabrali latające auto. Pan Weasley również potępia zachowanie synów, ale jako fan przedmiotów mugoli jest zainteresowany głównie tym, jak działają jego modyfikacje w samochodzie. Pod koniec wakacji Weasleyowie i Harry umawiają się z Hermioną na ulicy Pokątnej, aby kupić nowe podręczniki. W księgarni odbywa się akurat spotkanie z Gilderoyem Lockhartem, autorem wielu książek o swoich niebezpiecznych przygodach. Okazuje się, że jest on nowym nauczycielem obrony przed czarną magią. Jest on zadowolony ze spotkania z Harrym ze względu na popularność ich obu. Niespodziewanie w księgarni dochodzi do bójki pana Weasleya z Lucjuszem Malfoyem, ojcem Draco, który obraża rodzinę Weasleyów.

Pierwszego września Weasleyowie spóźnieni docierają na dworzec. Harry i Ron mają jako ostatni przejść przez ścianę prowadzącą na właściwy peron, ale ta niespodziewanie nie chce ich przepuścić. Chłopcy decydują się polecieć do szkoły samochodem. Pod koniec trasy samochód zaczyna się psuć, ostatecznie rozbija się na szkolnych błoniach i wpada na wierzbę bijącą – magiczne drzewo atakujące wszystko co znajdzie się w jego zasięgu. Różdżka Rona zostaje złamana, ale ostatecznie chłopcom udaje się uciec, zaś samochód wyrzuca ich rzeczy i odjeżdża do Zakazanego Lasu. Profesor Snape, który zabiera ich do szkoły grozi, że zostaną wyrzuceni, ale okazuje się to nieprawdą.

Rozpoczynają się lekcje. Na zajęciach z zielarstwa uczniowie przesadzają mandragory – rośliny, których korzenie mają kształt dziecka, a ich krzyk jest niebezpieczny dla słuchających. Na lekcji obrony przed czarną magią Lockhart prezentuje chochliki kornwalijskie. Kiedy wypuszcza je z klatki, a jego zaklęcie poskramiające wydaje się nie działać, kończy zajęcia i wyznacza Harry’ego, Rona i Hermionę do wyłapania chochlików i posprzątania klasy. Po lekcjach odbywają się treningi quidditcha. Na jednym z nich Gryfonom przerywa drużyna Slytherinu, do której dołączył Draco Malfoy, gdyż jego rodzina ufundowała nowe miotły. Gdy Draco nazywa Hermionę szlamą, Ron chce go przekląć, ale złamana różdżka nie działa poprawnie, zaklęcie zostaje odbite i chłopak sam zaczyna wymiotować ślimakami. Harry i Hermiona prowadzą go do Hagrida.

Harry spędza wieczór w gabinecie Lockharta, odrabiając szlaban, podczas którego pomaga profesorowi odpisywać na listy od wielbicieli. W pewnym momencie dobiega go dziwny głos, jednak profesor wydaje się niczego nie słyszeć. W Noc Duchów trójka przyjaciół idzie na przyjęcie organizowane przez duchy. Kiedy wracają, głos rozlega się ponownie i znowu słyszy go tylko Harry. Podążając za tym głosem natrafiają na korytarz z mrocznym napisem, informującym o otwarciu komnaty tajemnic, pod którym wisi kotka woźnego Filcha. Gdy na miejsce przybywa profesor Dumbledore, mówi wszystkim, że kotka nie jest martwa, ale spetryfikowana i uda się przywrócić ją do zdrowia.

Na lekcji historii magii uczniowie przekonują profesora, by opowiedział legendę o komnacie tajemnic. Wynika z niej, że komnatę może otworzyć jedynie dziedzic Salazara Slytherina, jednego z założycieli Hogwartu. Harry, Hermiona i Ron podejrzewają, że to Malfoy jest tym dziedzicem. Postanawiają uwarzyć Eliksir Wielosokowy, który pozwala zmienić się w inną osobę, aby przedostać się do pokoju wspólnego Ślizgonów i dowiedzieć się prawdy. Jako miejsce warzenia wybierają łazienkę, w której rezyduje duch Jęczącej Marty, gdyż warzenie trwa około miesiąca, a to miejsce nie jest odwiedzane przez uczniów.

Na meczu quidditcha Harry jest prześladowany przez tłuczek, jedną z piłek, która stara się strącić go z miotły. Ostatecznie kończy ze złamaną ręką. Lockhart upiera się, że go wyleczy, mimo że Harry nie chce się na to zgodzić. Ostatecznie zaklęcie nauczyciela nie leczy złamania, za to usuwa wszystkie kości z ręki Harry’ego. Trafia on do skrzydła szpitalnego. Tam odwiedza go Zgredek, który przyznaje się do zaczarowania tłuczka. Skrzat znika, bo do skrzydła szpitalnego nauczyciele przynoszą kolejną spetryfikowaną ofiarę dziedzica Slytherina.

Profesor Lockhart postanawia zorganizować w Hogwarcie Klub Pojedynków. Do pomocy zaproszony jest profesor Snape, który w pokazowym pojedynku bez wysiłku pokonuje Lockharta. Następnie Harry zostaje zaproszony na podest, a Snape wybiera Malfoya na jego przeciwnika. Ten wyczarowuje wielkiego węża. Okazuje się, że Harry potrafi rozmawiać z wężami i stara się uspokoić zwierzę. Nikt jednak nie rozumie wężomowy, więc uczniowie boją się, że skłania węża do ataku. Nauczyciele opanowują sytuację, jednak po szkole rozchodzi się plotka, że to Harry jest dziedzicem Slytherina, gdyż wężomowa to cecha tego rodu.

W Święta w Hogwarcie zostaje niewiele uczniów, w tym Malfoy i jego towarzysze. Trójka Gryfonów postanawia zatem zażyć Eliksir Wielosokowy. Hermiona trafia do skrzydła szpitalnego, gdyż przez pomyłkę dodała do swojej porcji włos kota, natomiast Harry i Ron z sukcesem przemieniają się w przyjaciół Malfoya. Okazuje się jednak, że to nie on jest dziedzicem Slytherina. W łazience Jęczącej Marty Harry znajduje tajemniczy dziennik. Wydaje się on niezapisany, jednak kiedy chłopak zaczyna w nim pisać, dostaje odpowiedzi od Toma Riddle’a, dawnego właściciela dziennika sprzed kilkudziesięciu lat. Harry wie, że w tamtych latach w Hogwarcie również atakował potwór z Komnaty Tajemnic, więc pyta o szczegóły. Zostaje wciągnięty do środka dziennika, gdzie widzi, że oskarżony został wówczas Hagrid, który hodował w zamku olbrzymiego pająka imieniem Aragog.

Kolejne osoby zostają spetryfikowane. Harry z Ronem, kryjąc się pod peleryną niewidką, odwiedzają Hagrida, gdzie wkrótce pojawiają się przedstawiciele Ministerstwa Magii, aby go aresztować. Wychodząc, Hagrid zasugerował, że aby się czegoś dowiedzieć, należy iść za pająkami. Chłopcy podążają więc ich śladem i trafiają do Zakazanego Lasu, gdzie spotykają Aragoga i jego pajęczą rodzinę. Dowiadują się od niego, że Hagrid nie ma nic wspólnego z atakami, a w Komnacie Tajemnic ukryty jest bazyliszek, który poprzednio w damskiej łazience zabił dziewczynkę. Pająki nie chcą jednak wypuścić Gryfonów, gdyż uznały ich za pożywienie. Chłopców ratuje porzucony samochód, którym udaje im się uciec na skraj lasu. Po powrocie do zamku dowiadują się, że Hermiona także została spetryfikowana. Kiedy odwiedzają ją w skrzydle szpitalnym, znajdują notatkę, z której wynika, że bazyliszek porusza się po zamku rurami.

Harry i Ron chcą powiadomić nauczycieli o swoim odkryciu, jednak w międzyczasie wszyscy uczniowie są proszeni o powrót do swoich komnat. Chłopcy ukrywają się w pokoju nauczycielskim i dowiadują się, że potwór porwał Ginny Weasley, młodszą siostrę Rona. Lockhart jako specjalista od czarnej magii zostaje wyznaczony do walki z potworem. Harry i Ron chcą mu przekazać informacje, które zdobyli, jednak okazuje się, że profesor planuje wyjechać, gdyż nie jest tak dobry, jak wszyscy uważają, a opisywanych w jego książkach przygód nie przeżył osobiście. Chłopcy zabierają go jednak ze sobą do Komnaty Tajemnic. Harry orientuje się, że dziewczynka, która zginęła przed laty to Jęcząca Marta. W jej łazience znajduje symbol węża na umywalce i, używając wężomowy, otwiera tajemne przejście. W drodze do komnaty Lockhart próbuje wyczyścić chłopcom pamięć uszkodzoną różdżką Rona, jednak zaklęcie trafia w niego, a wybuch powoduje zawalenie się tunelu. Ron z Lockhartem zostają oddzieleni od Harry’ego, który sam rusza w dalszą drogę.

W komnacie Tajemnic Harry widzi nieprzytomną Ginny, nad którą stoi Tom Riddle. Okazuje się, że to wspomnienie-widmo młodego Lorda Voldemorta. Ginny przed Harrym pisała z nim poprzez dziennik, przez co wspomnienie stawało się coraz silniejsze, zaś Ginny została opętana i pomagała w atakach na uczniów. Riddle uwalnia bazyliszka, a Harry stara się z nim walczyć. W pewnym momencie pojawia się feniks Dumbledore’a, który rzuca Harry’emu Tiarę Przydziału. Chłopak wyciąga z niej miecz, którym zabija bazyliszka. Mimo że zostaje raniony przez kieł potwora i zatruty jego jadem, udaje mu się ocaleć, gdy feniks obmywa ranę swoimi łzami. Harry używa kła, by zniszczyć dziennik Riddle’a. Następnie feniks wynosi wszystkich z Komnaty Tajemnic.

Kiedy Harry opowiada profesorowi Dumbledore’owi o wydarzeniach z Komnaty Tajemnic, w zamku zjawia się Lucjusz Malfoy. Harry orientuje się, że to Malfoy jest panem Zgredka i to on podrzucił Ginny dziennik podczas wakacyjnego spotkania w księgarni. Udaje mu się sprawić, że Zgredek zyskuje wolność. W Hogwarcie zostaje zorganizowana uczta, na której pojawiają się spetryfikowane przez bazyliszka osoby, którym zaaplikowano wywar z mandragor, a także Hagrid, który odzyskał wolność. Końcowe egzaminy zostają odwołane, a parę dni później rozpoczynają się wakacje.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.