Harry Potter i Komnata Tajemnic - Streszczenie krótkie

„Harry Potter i Komnata Tajemnic”
Zbliżają się dwunaste urodziny Harry’ego. Wuj Vernon każe mu tego dnia siedzieć w swoim pokoju, bo mieli się wieczorem pojawić ważni goście: państwo Masonowie, klienci wuja.
W pokoju młodzieńca pojawia się skrzat, który przedstawia się jako Zgredek. Próbuje on powstrzymać Pottera przed wyjazdem do szkoły. Okazuje się, że w tym celu przetrzymywał też listy od Rona. Kłótnia między dwójką doprowadza do użycia czarów przez skrzata. Harry znajduje się teraz w bardzo złym położeniu, ponieważ wujostwo jest na niego wściekłe i zamyka go w pokoju. Na szczęście w dotarciu do szkoły pomagają mu Ron i jego bracia.
Razem z przyjaciółmi ucieka do ich domu, Nory. Poznaje tam całą rodzinę Weasley’ów, z którą potem udaje się na zakupy. Do tego celu mają zamiar wykorzystać proszek Fiuu, którym przeniosą się kominkiem na ulicę Pokątną. Z nieznanej przyczyny, Harry przekręca słowa i ląduje na ulicy Śmiertelnego Nokrutnu (w wersji anglojęzycznej różnica jest równie absurdalna: Diagon Alley / Knockturn Alley).
Odnajduje tam Hagrida, który pomaga mu wydostać się z podejrzanej części miasta, a później spotyka Hermionę i rodzinę Weasley’ów. Docierają oni potem do Księgarni, by zakupić nowe podręczniki. Tam poznają nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią. Rozdaje on fanom autografy. Widząc Harry’ego Pottera daje mu w prezencie swoją autobiografię i wiele innych książek jego autorstwa, które młodzieniec przekazuje Ginny Weasley. Po tym nastąpiła kłótnia między Panem Weasleyem a Lucjuszem Malfoy’em.
Harry zostaje odwieziony z rodziną Weasley’ów na stację. On i jego przyjaciel, Ron, próbują wejść na peron 9 i 3/4 jako ostatni, jednak zderzają się ze ścianą. Ron postanawia dostać się do szkoły przy użyciu Forda, którym przyjechali. Szalony lot magicznym samochodem kończy się rozbiciem o Wierzbę Bijącą, podczas której łamie się różdżka Rona. Samochód odjeżdża do Zakazanego Lasu. Dwójka przyjaciół obawia się wyrzucenia ze szkoły, dostają jednak tylko po szlabanie.
Rodzice Weasleya dowiadują się o incydencie z Fordem Anglią. Molly wysyła synowi wyjca. Później, tego samego dnia, Gryfoni mają pierwszą lekcję z nowym nauczycielem Obrony Przed Czarną Magią. Przynosi on na lekcję niebezpieczne stworzenia, nad którymi nie potrafi zapanować.
Harry udaje się na pierwszy w tym roku trening quidditcha. Na boisku pojawia się nie tylko drużyna Gryfonów, lecz także Ślizgonów. Chcą oni przećwiczyć nowego szukającego, Draco Malfoy’a. Najprawdopodobniej dostał się on do drużyny dzięki temu, że jego ojciec kupił zawodnikom Slytherinu nowe miotły, co zauważa Hermiona. Draco obraża ją nazywając Szlamą. Ron próbuje stanąć w jej obronie i rzuca zaklęcie na Malfoy’a, jednak zepsuta różdżka odbija czar w niego samego, powodując wymioty ślimakami.
Później on i Harry odbywają swoje szlabany. Weasley musi czyścić srebra – jednocześnie dalej wymiotując. Potter z kolei trafia do Lockharta i pomaga mu odpisywać na listy od fanów. W gabinecie słyszy tajemnicze szepty. Profesor wydaje się ich nie słyszeć.
Harry zostaje zabrany przez woźnego Filtch’a do jego biura. Gdy ten chce ukarać młodzieńca, Irytek robi hałas. Woźny wychodzi zrobić z duchem porządek. Potter boi się uciec, dlatego zostaje. Zauważa na biurku list dotyczący korespondencyjnego kursu magii Wmigurok. Wtedy Filtch wraca i wściekły każe Harry’emu wyjść i nikomu o tym nie mówić, udając przy tym, że list nie był skierowany do niego.
Razem z przyjaciółmi, Potter idzie na rocznicę śmierci Prawie Bezgłowego Nicka. Gdy z niej wychodzą, zauważają na ścianie korytarza napis. Jest to ostrzeżenie, żeby wrogowie nieokreślonego bliżej dziedzica się strzegli. W pobliżu znajdują spetryfikowaną kotkę woźnego.
Na historii magii bohaterowie słyszą legendę o Komnacie Tajemnic, która zostać po jednym z założycieli – Salazarze Slytherinie.
Hermiona pierwszy raz postanawia sama z siebie zrobić coś, co nie jest dozwolone: uwarzyć eliksir wielosokowy i z przyjaciółmi zmienić się w Ślizgonów, żeby przepytać Malfoy’a. Podejrzewa, że otwarcie komnaty to jego sprawka.
Na pierwszym meczu quidditcha w tym sezonie pojawia się przed Potter’em nowa przeszkoda. Rozgrywka trwa w najlepsze, gdy nagle jeden z tłuczków obiera za cel Harry’ego i nie ustępuje. Szukającemu drużyny Gryfonów udaje się złapać znicz, jednak w międzyczasie oberwał w rękę. Profesor Lockhart postanowił popisać się magicznymi umiejętnościami i spróbował wyleczyć Pottera. Niestety usunął mu w ten sposób wszystkie kości ręki. Harry został odesłany do skrzydła szpitalnego, gdzie w nocy przybyła kolejna ofiara – Colin Creevey, jego fan.
Gdy Harry kończy leczenie, udaje się do łazienki Jęczącej Marty. Tam spotyka się ze swoimi przyjaciółmi, którzy zaczęli warzyć eliksir wielosokowy.
Lockhart zakłada Klub Pojedynków, który zaczyna pierwsze spotkanie od walki między nim a Snape’m. Oczywiście Profesor Obrony Przed Czarną Magią szybko zostaje pokonany.
Następni walczą ze sobą Harry i Draco. Ten drugi wyczarowuje węża, który zagraża im obu i wszystkim obserwującym. Potter go powstrzymuje przed zaatakowaniem innego ucznia, jednak nie otrzymuje wdzięczności – okazuje się, że jest wężousty. Po pojedynku pojawiają się kolejne ofiary, Justyn i Prawie Bezgłowy Nick.
Harry zostaje odesłany do pokoju Dumbledore’a, gdzie w (wyłącznie) jego obecności spala się feniks. Obawia się kary od dyrektora, jednak ten nie jest na niego zły. Tłumaczy mu cykl życia feniksa i wyjawia, że wierzy w niewinność Pottera.
Przyjaciele wcielają w życie plan z eliksirem wielosokowym. Niestety coś nie idzie po ich myśli. W pokoju wspólnym Ślizgonów dowiadują się, że Draco nie jest dziedzicem Slytherina, natomiast Hermiona, zamiast zmienić się w dziewczynę z tego domu, zmienia się w jej kota i musi odejść do skrzydła szpitalnego.
Lockhart, żeby poprawić nastrój w szkole, ogłasza w szkole Walentynki. Harry odnajduje w międzyczasie tajemniczy dziennik. Pokazuje on młodzieńcowi wspomnienie autora, z którego wynika, że to Hagrid otworzył Komnatę Tajemnic wiele lat wcześniej.
Zbliża się moment, kiedy uczniowie wybiorą przedmioty, których będą się uczyć od następnej klasy.
Któregoś dnia, gdy Harry wraca po treningu do pokoju, zauważa, że wszystkie jego rzeczy zostały porozrzucane, a dziennika nigdzie nie ma.
Zbliżający się mecz między Gryffindor’em a Hufflepuff’em zostaje odwołany po kolejnym ataku, w którym tym razem ucierpiała Hermiona i Penelopa.
Harry odwiedza z Ronem Hagrida, jednak niczego się od niego nie dowiaduje, ponieważ przychodzi Dumbledore, Korneliusz Knot i Lucjusz Malfoy. Gajowy zostaje zawieszony w obowiązkach i zabrany do Azkabanu. Daje przyjaciołom, którzy byli skryci pod peleryną-niewidką, podpowiedź, gdzie szukać.
Wprowadzono nowe zasady, które miały zapobiec kolejnym atakom. Harry i Ron postanowili skorzystać z poszlak Hagrida i sprawdzić, co siedzi w Zakazanym Lesie. Tam spotkali ogromnego pająka Aragoga, który okazał się nie być powodem zamieszania. Dowiadują się od niego nowych informacji o bestii z Komnaty Tajemnic. Próbował on następnie zjeść dwójkę przyjaciół, jednak dzięki Fordowi Anglii, który wcześniej się schował w tym lesie, udaje im się uciec.
Harry i Ron odwiedzają Hermionę. Zauważają, że trzyma w ręce notatkę. Dowiadują się z niej, że potwór z Komnaty to bazyliszek i porusza się kanalizacją. Następnie dowiadują się, że potwór zabrał ze sobą Ginny. Proszą o pomoc Lockharta, jednak gdy zaczynają misję ratunkową, ten przy pierwszym zagrożeniu próbuje wyczyścić ich pamięć i uciec. Używa do tego różdżki Rona, przez co zaklęcie trafia w niego samego. Gdy przejście się zawala, Harry musi sobie radzić sam. Trafia do Komnaty Tajemnic, gdzie spotyka Toma Marvolo Riddle’a. To on jest dziedzicem Slytherina i okazuje się wrogiem Pottera. Ten toczy pojedynek z bazyliszkiem, na koniec którego zębem bestii przebija i niszczy dziennik.
Harry udaje się do pokoju profesor McGonnagall, gdzie znajduje się dyrektor Hogwartu. Rozmawia z Dumbledore’m o tym, w jakim domu powinien się znajdować.
Pojawia się Lucjusz Malfoy, który rzuca oskarżeniami w Albusa Dumbledore’a. Jest z nim jego skrzat, Zgredek. Harry wykorzystuje okazję, wrzuca do zniszczonego dzienniczka Riddle’a swoją skarpetę. Wściekły Malfoy rzuca nią w Zgredka. Podarowanie części ubioru skrzatowi domowemu czyni go wolnym.
Harry idzie na ucztę z okazji końca roku. Biorą w niej udział również Hagrid, Hermiona i pozostałe ofiary ataków, zostały już bowiem wyleczone. Gryffindor wygrywa Puchar Domów.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.