Harry Potter i Komnata Tajemnic - Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Komnata Tajemnic” – tom drugi serii
Autor: J. K. Rowling
Narrator: trzecioosobowy, wszechwiedzący
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (Londyn, Little Whinging), magiczne (Ulica Pokątna, ulica Śmiertelnego Nocturnu). Fabuła rozgrywa się od wakacji po pierwszym roku nauki w Hogwarcie aż do końca drugiego roku.

Główni bohaterowie:
Harry Potter – główny bohater, syn Jamesa i Lily Potterów. Ma czarne zmierzwione włosy i zielone oczy. Zna język wężów, przez co podejrzewany jest o bycie dziedzicem Slytherina. Przybywa do Hogwartu na drugi rok nauki. Mieszka u wujostwa Dursleyów. Jest bardzo odważny i wytrwały. Ponadto jest niezwykle mądry i przebiegły, udaje mu się odnaleźć ukrytą Komnatę Tajemnic i pokonać bazyliszka. Jest zawsze oddanym przyjacielem.
Hermiona Granger – dziewczynka o bujnej brązowej czuprynie i wystających przednich zębach. Pochodzi z rodziny nie-czarodziei, w której jako pierwsza potrafi posługiwać się magią. Jest ambitna, mądra i przebiegła. Często bywa również przemądrzała.
Ron Weasley – pochodzi z rodziny wielodzietnej, ma szóstkę rodzeństwa: jedną siostrę i piątkę braci. Jest bardzo ambitny, ale również porywczy i przewrażliwiony na własnym punkcie. Chce poprawić swoje umiejętności magiczne, ponieważ uważa się za gorszego od braci.

Inni ważni bohaterowie: Albus Dumbledore, Lord Voldemort/Tom Marvolo Riddle, Draco Malfoy, Ginny Weasley, Severus Snape, Gilderoy Lockhart, Zgredek, Lucjusz Malfoy, Hagrid, woźny Filch, Jęcząca Marta.

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest kontynuacja losów Harry’ego Pottera poznanego w pierwszym tomie serii. W utworze czytamy o tym, jak został zamknięty w pokoju przez państwo Dursleyów i jak z aresztu domowego uwalnia go Ron z braćmi. Poznajemy nowego nauczyciela Gilderoya Lockharta. Harry z pomocą przyjaciół odnajduje Komnatę Tajemnic, pierwszy raz spotyka Lorda Voldemorta i poznaje jego młodszą wersję – Toma Marvolo Riddle’a. Harry pokonuje bazyliszka i Riddle’a – autora tajemniczego dziennika, a następnie niszczy pamiętnik Toma. Książka opowiada o wielkiej przyjaźni i oddaniu. Ponadto odnajdziemy tutaj motyw walki dobra ze złem i morał, mówiący, iż dobro zawsze zwycięży zło.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.