Charlie i fabryka czekolady - Najważniejsze informacje

Charlie Bucket jest chłopcem pochodzącym z bardzo biednej rodziny. Uwielbia czekoladę, ale niestety jego rodzinę na nią nie stać. Chłopiec dostaje tylko małą czekoladkę raz w roku – z okazji swoich urodzin.
Charlie mieszka z rodzicami i dwoma parami dziadków pod jednym dachem w małym i zniszczonym domku. Rodzina Charliego mimo braku pieniędzy nadal jest szczęśliwa i w ich domu panuje radosna atmosfera. Nadchodzi dzień, kiedy udaje mu się znaleźć złoty bilet, dający możliwość zwiedzenia wielkiej i tajemniczej fabryki czekolady stojącej niedaleko domu chłopca. Fabryka ta jest własnością tajemniczego Willy’ego Wonki. Człowiek ten okazuje się dziwnym, zakręconym, ale i sympatycznym mężczyzną. Wraz z Charlim fabrykę zwiedza jeszcze czwórka innych dzieci, którzy jak on wygrali złoty bilet. Jednak okazują się oni być rozpieszczeni, niegrzeczni oraz niemądrzy; tylko jedyny Charlie jest ułożonym i posłusznym dzieckiem, który jako jedyny stosuje się do zaleceń Willy’ego Wonki. Podczas zwiedzania fabryki dzieciom przytrafiają się dziwne wypadki. Charlie zostaje ostatnim zwiedzającym i otrzymuje nagrodę. Jest nią właśnie fabryka czekolady. Okazuje się, że Willy Wonka zorganizował tę wycieczkę, ponieważ poszukiwał dziecka, któremu w przyszłości przekaże dzieło swego życia. Kiedy poznał Charliego, bez wahania wybrał na swojego następcę.
Książka „Charlie i fabryka czekolady” uczy, że nie warto się wywyższać ani uważać za lepszego od innych. Propaguje za to takie cechy jak skromność, dobroć i prostolinijność. Często bowiem w życiu bywa tak, że to osobom ubogim i pokornym udaje się spełnić swoje marzenia i znaleźć szczęście.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: