Dolina Issy - Bohaterowie

,,Dolina Issy” Czesław Miłosz – bohaterowie

Tomasz Dilbin – główny bohater książki. Chłopiec urodził się w szlacheckiej rodzinie, w miejscowości nad rzeką Issą. Bohatera wychowywali dziadkowie, Michalina i Kazimierz. Powodem takiej sytuacji była praca jego rodziców za granicą. Chłopiec od dziecka interesował się przyrodą. Pasję odziedziczył po swoim dziadku. Był także osobą bardzo inteligentną, od dziecka miał prywatnego korepetytora. Gdy Polska po 123 latach odzyskała niepodległość, jego rodzicielka pragnęła zabrać go z Litwy. Chłopiec wyjechał z kobietą.

Kazimierz Surkont – dziadek Tomasza. Odznaczał się takimi cechami kal uczynność czy życzliwość. Pomimo tego był skłócony z wieloma obywatelami małej wioski, w której mieszkał.

Michalina Surkont – babcia Tomasza, rodzicielka Tekli, matki głównego bohatera, a także żona Kazimierza Surkonta. Zwana była ,,babcią Misia”. Kobieta podczas akcji książki zmarła, po tym wydarzeniu stała się młoda. Na wzgórzu widywała się z duchem Magdaleny.

Tekla Surkont – rodzicielka Tomasza, a także córka Kazimierza i Michaliny. To kobieta niezwykle oddana swojemu mężowi. Bohaterka na końcu powieści zabrała syna do Polski.

Romuald Bukowski – polski szlachcic. Romansował z Heleną, ciotką Tomasza i córką Michaliny oraz Kazimierza. Ostatecznie związał się z pewną Barbarką. Pomimo burzliwego związku, ostatecznie postanowili wziąć ślub.

Baltazar – przyjaciel Kazimierza, często gościł w domu bohatera. To leśnik, którego dręczyły ogromne wyrzuty sumienia. W przeszłości zabił pewnego człowieka – Rosjanina. Poszukiwał pomocy, lecz nikt nie umiał udzielić mu rady jak poradzić sobie z poczuciem winy. Bohater podpalił swój własny dom, a podczas ucieczki w szaleństwie zabił jednego z sąsiadów. Pozostali pobiegli zanim, a między bohaterami rozegrała się bójka. Na skutek obrażeń Baltazar zmarł w domu przyjaciela.

Magdalena – gospodyni księdza. Kochała mężczyznę i miała z nim romans. Jednak na skutek ukrywania związku i nieporozumienia z ukochanym, w wielkiej rozpaczy popełniła samobójstwo. Jej duch nawiedzał wioskę. Z tego powodu mieszkańcy posunęli się do ostateczności. Ekshumowali ciało i ucięli głowę. Nawiedzania się zakończyły.

Barbara – służąca Romualda, była w nim bardzo zakochana. Dzięki pomocy pewnej postaci, zdobyła ona specjalne zioła i zdobyła sympatię ukochanego. Pomimo ich burzliwego romansu, postanowili wziąć ślub.

Helena Juchniewicz – siostra Tekli, ciotka Tomasza, a także mężatka. Bohaterka nawiązała chwilowy romans z Romualdem Bukowskim, bogatym i szanowanym mężczyzną. Jednak ich związek zakończył się gwałtownie, ponieważ pewnego dnia napadła na nią zdenerwowana, zdradzona Barbarka.

Bronisława Dilbin – babcia Tomasza od strony jego ojca. To arystokratka, przez wiele lat tkwiła w nieszczęśliwym związku z Arturem. Była jednak mu wdzięczna, gdyż posiadali razem dwójkę synów. Starsza kobieta opowiedziała historię swojego życia ukochanemu wnukowi. Była postacią bardzo chorobliwą, zapewne odeszła z tego świata przez raka.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.