Morderstwo w Orient Expressie - Charakterystyka bohaterów

W kryminale Agaty Christie przewija się wiele postaci i wiele motywów. Każda z tych osób należała do innej warstwy społecznej. Warto byłoby przeanalizować spotkanych tam ludzi.
Oczywiście pierwszym bohaterem, o którym wspomnę jest sam Herkules Poirot. Jest on Belgijskim detektywem, lecz w trakcie trwania fabuły wracał z Azji. Jest dość niski i ma śmiesznie jajowatą głowę. Jest za to przebiegły, błyska intelektem oraz o niecodziennym, można by nazwać „rozgałęzionym” sposobie myślenia. W utworze towarzyszy nam przez cały czas i to on rozwiązuje kryminalną zagadkę Orient Expressu. W rozwiązaniu zagadki pomógł mu jego przyjaciel, mounsier Bouc, oraz lekarz, który wsiadł do pociągu w Grecji, doktor Constantine. Jeszcze zanim przejdziemy do opisywania osób w kręgu podejrzanych, wspomnę o kilku bohaterach czysto epizodycznych:
-wojskowi z pierwszego rozdziału, z którymi rozmawiał detektyw,
-konduktorzy w pociągu,
-recepcjonista z hotelu Tokatlian.
Przechodząc do kolejnych postaci, mamy samego zamordowanego, Cassetiego, przedstawiającego się pod fałszywym imieniem Ratchet. Był on przywódcą grupy, która uprowadziła małą córkę państwa Armstrongów, a po przyjęciu okupu, oddali im tylko ciało dziewczynki. Sprawa była naprawdę głośna, więc Casseti zaczął po prostu podróżować po różnych zakątkach świata, by pozostać nieodkrytym. Do jego zamordowania, mordercy zadali aż dwanaście cisów nożem, a w kręgu podejrzanych osób pojawiły się osoby z wagonów pierwszej i drugiej klasy:
-Hektor MacQueen, który był osobistym sekretarzem zamordowanego i służył mu jako tłumacz podczas ogólnoświatowych wypraw, a w rzeczywistości był przyjacielem rodziny Armstrongów.
-Kamerdyner Ratcheta, Edward Henry Masterman
-Pani Hubbar, bardzo gadatliwa Amerykanka, która nieustannie opowiada o tym, co jej córka myśli, czy jakie ma zdanie na różne tematy. W rzeczywistości jest babcią zamordowanej dziewczynki.
-Szwedka, skromna pokojówka, Greta Ohlsson, dawna domowa pielęgniarka z domu Armstrongów.
-Rosyjska księżna, przyjaciółka rodziny Armstrongów, księżna Dragomiroff.
-Małżeństwo Hrabiów Andrenyi. Dla małej Armstrongówny Helena była jej siostrą, oraz jej mąż, węgierski hrabia.
-Pułkownik Arbuthnot, bliski przyjaciel ojca zamordowanej, pana Armstronga.
-Cyrus Betham Hardman, tajny nowojorski detektyw.
-Antoni Froscarelli, prywatny kierowca Armstrongów.
-Mary Debenham, guwernantka, kiedyś pracująca z dziećmi Armstrongów.
-Hildegarda Shmit, niemiecka pokojówka, która kiedyś usługiwała rodzinie Armstrongów.
W książce występuje też wiele innych postaci, wspomnianych tylko w rozmowach. Będzie to na przykład państwo Armstrongów, czy jedna z pokojówek, która popełniła samobójstwo, gdyż policja i ludzie osądzali ją o uprowadzenie dziecka, lecz ta po dalszym rozpatrzeniu sprawy pozostała oczyszczona pośmiertnie z wszelkich zarzutów. Jak widać, to głównie zróżnicowane postacie pozwoliły Poirotowi dociec prawdy. Ludzie z różnych warstw społecznych, kulturalnych czy etnicznych, w tak osobliwej porze roku mogłyby, i pewnie wzbudziłyby zakłopotanie u wielu policjantów, zajmujących się tą sprawą.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: