Morderstwo w Orient Expressie - Opracowanie

Książka „Morderstwo w Orient Expresie”, napisana przez Agatę Christie i wydana w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym czwartym, pierwszego stycznia, opowiada o historii morderstwa pewnego przywódcy gangu, występującego pod fałszywym nazwiskiem, który kiedyś porwał dwuletnią dziewczynkę, lecz przyjaciele i rodzina postanowili się na nim zemścić.
Książka należy do epiki, lecz sama w sobie jest opowiadaniem kryminalnym, czyli opowiadaniem o wątku morderstwa, o nieznanym zabójcy. Jest ona podzielona na trzy części:
część wprowadzającą, część rozwinięcia oraz część rozwiązywania i szukania odpowiedzi.
Tytuł też nie nawiązuje do wielkiej filozofii. „Morderstwo w Orient Expresie”, pochodzi od morderstwa popełnionego w pociągu który kursował od Azji do Europy, potocznie nazywanym Orient Expresem.
W pierwszej części Poirot, londyński detektyw, wraca z Azji do swojego domu w Londynie. Jedzie to hotelu oraz kupuje tam bilet do swojego docelowego miejsc podróży. Pomimo problemów z miejscem, udaje się mu odjechać. W pociągu Ratchet, jeden z pasażerów, chce wynająć go jako ochronę. Ten odmawia i wychodzi. Podczas nocy Poirota budzi krzyk, jakaś kobieta uderza o jego przedział i ponownie zasypia. Rano okazuje się, że pociąg stanął, a w pociągu popełniono morderstwo. Poirot przyjmuje sprawę. W drugiej części przesłuchuje wszystkich podejrzanych i przeprowadza rewizję bagaży. Znajdują nóż mordercy i wiele innych rzeczy, pozornie nieważnych, lecz powiązanych z miejscem zbrodni. Poirot na końcu siada i rozmyśla. Powoli odkrywa rolę każdego pasażera w życiu rodziny Armstrongów, której córkę porwał zamordowany. Zwołuje wszystkich i mówi, że posiada dwa rozwiązania. Jedno jest misternie zaplanowanym planem przez poszkodowanych, a drugi to prawdziwa wersja. Oficjalnie decyduje się powiedzieć policji o misternym planie.
Plan wydarzeń:
1.Podróż do hotelu.
2.Kupno biletu.
3.Odjazd.
4.Dziwna propozycja od Ratcheta.
5.Krzyk.
6.Informacja o morderstwie.
7.Przesłuchania i rewizja bagaży.
8.Rozmyślanie.
9.Powiązanie faktów oraz odkrycie ról każdego z podejrzanych.
10.Dwa rozwiązania.
11.Decyzja, o opowiedzeniu o wymyślonym planie tajemniczego mordercy.
Książka opowiada o jakże ciekawym morderstwie. Porusza problemy społeczne i przypatruje im się na podłożu psychologicznym. Symboliczna, sądowa ława przysięgłych, złożona z dwunastu osób wymierza swoją własną sprawiedliwość, której nikt inny nie wydał. Jak wiele książek Agaty Christie, porusza tematy psychologii czy tematy sprawiedliwości, oraz perspektywy z jakiej nań patrzymy.
Agata Christie, autorka kilkudziesięciu kryminałów, w tym wielu bestsellerów, takich jak „A.B.C”, „Karaibska tajemnica” czy „Morderstwo w Orient Expresie”, znakomita pisarka. Żyła w latach tysiąc osiemset dziewięćdziesiątych do tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego szóstego. Napisała wiele kryminałów, a poza pisaniem miała jeszcze jedna pasję, podróżowanie. Podczas pracy w aptece, podczas drugiej wojny światowej, poznała wiele trucizn, dlatego co jakiś czas używała ich w swoich książkach, używając profesjonalnych nazw.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: