Opium w rosole - Czas i miejsce akcji

Powieść pt. ,,Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz zaczyna się w pewien mroźny wieczór 30 stycznia 1983 roku, a kończy 17 marca 1983 roku. Akcja dzieje się w poznańskiej dzielnicy Jeżyce, pełnej starych kamienic, tramwajów i ruchliwych ulic.
Główny wątek ma miejsce na ulicy Roosevelta, ale pojawiają się również: Opera, Most Teatralny, ulica Krasińskiego, osiedle Norwida, Szpital Raszei. Akcja obejmuje jedynie Poznań, a sytuacje raczej nie dzieją się z dala od dzielnicy Jeżyce.
Autorka bardzo obrazowo opisuje miejsce, w którym mieszkała przez całe życie – ruchliwe ulice, ale również ciche uliczki i zaułki. Nie brak atmosfery niepokoju przy zwiedzaniu Szpitala Raszei, a kiedy przenosimy się do sympatycznych mieszkań w starych kamienicach, czujemy emanującą z nich przytulność.
Książka nie ma rozdziałów, jednak jest podzielona na krótkie części, z których każda ma na nagłówku datę. Pierwsza z nich to 30 stycznia 1983 roku, później kolejno następują wtorek 1 lutego, niedziela 13 lutego, środa 16 lutego, czwartek 17 lutego, piątek 18 lutego, poniedziałek 21 lutego, poniedziałek 14 marca, wtorek 15 marca, środa 16 marca i czwartek 17 marca.
Ponownie podchodząc do czasu akcji, pojawiają się również elementy, które nawiązują do dawnych przeżyć bohaterów – przeważają wśród nich wspomnienia Gabrieli Borejko, która przypomina sobie byłego męża, Janusza Pyziaka. Również Janina Krechowicz często myśli o swoim byłym chłopaku.
Książka kończy się wczesnym rankiem 17 marca, kiedy niejaka Aurelia godzi się ze swoją mamą.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.