Opium w rosole - Streszczenie

„Opium w rosole” to niesamowita, wzruszająca powieść napisana przez słynną polską pisarkę – Małgorzatę Musierowicz. Kobieta urodziła się 1945 roku i i żyje do dziś, czyli 75 pięknych lat, które wykorzystała w stu procentach. Może się chlubić swą niesamowitą rodziną oraz wieloma docenianymi przez krytyków książkami. Kobieta jest autorką również innych fascynujących utworów, takich jak: „Kwiat kalafiora”, „Język trolli” czy kultowe „Dziecko piątku”.
Omawiana dziś książka jest 5 częścią kilkunastotomowego, niesamowitego cyklu „Jeżycjada”. Za każdym razem opowiada o innej osobie z rodziny Borejków. Tym razem powieść skupia się na kompletnie innym bohaterze, a mianowicie na niejakiej Aurelii Jedwabińskiej. Powieść różni się na tle innych, ponieważ tym razem główna postać nie pochodzi z rodziny Borejków, lecz wokół nich rozgrywa się cała akcja.
Aurelia Jedwabińska była sprytną i towarzyską 6-letnią dziewczynką, pochodzącą z bardzo bogatej rodziny. Miała wszystko o czym tylko marzyła, z wyjątkiem cennego czasu jej rodziców. Byli oni zapracowanymi ludźmi, a swą jedyną pociechę wiecznie oddawali pod opiekę niani, której dziewczynka nie lubiła, a szczególnie jej obiadów. Dlatego często chodziła po mieście, podszywając się pod kompletnie inną osobę, niż była, to znaczy za każdym razem zmieniała tożsamość. Szukała domów, żeby zjeść obiad i poznać kogoś z kim mogłaby się zaprzyjaźnić oraz stworzyć głęboką więź. Pewnego dnia dzięki śledzeniu chłopca o imieniu Maciek poznaje rodzinę państwa Lewandowskich, którzy byli dla dziewczynki bardzo mili i to do nich przychodziła najczęściej.
Pewnego dnia Maciek Ogorzałka przechadzając się ulicami po mieście, nie spodziewał się, że spotka piękną dziewczynę, która go tak oczaruje, że postanowił iść jej śladami. Tym oto sposobem dotarł do Opery, gdzie zobaczył, że dziewczyna kupiła dwa bilety, więc długo się nie zastanawiając zrobił to samo. Niestety wychodząc potknął się przez Aurelię, która akurat znalazła się na jego drodze i przewrócił, co wywołało śmiech u dziewczyny. Zawstydzony Maciek odszedł, ale w domu nie mógł zapomnieć o pięknej nieznajomej. Cały czas o niej myślał i planował, jak się z nią spotkać, aż w końcu wpadł na genialny pomysł wykorzystując do tego celu, swoją koleżankę Janinę Krechowicz zwaną Kreską- wnuczką profesora Dmuchawcy. Otóż zaproponował jej pójście z nim do Opery, licząc na to, że spotka tam swój obiekt westchnień. Tak też się stało. Jak później się okazało, tą kobietą, w której Maciek się zauroczył była 17-letnia Matylda Stągiewka, której również do gustu przypadł chłopak. Będąc w operze okazało się, że Matylda przyszła na występ z Aurelią, ale w trakcie doszło do zamiany miejsc. Niestety Kreska była niepocieszona, ponieważ również podkochiwała się w Maćku, ale on zupełnie nie zwracał na nią uwagi i traktował jak koleżankę. Było jej z tego powodu bardzo przykro, ale po rozmowie ze swoją przyjaciółką Gabrielą Borejkową , stwierdziła, że nie będzie już się smucić i zabrała akurat u niej będącą Aurelię na lody. W związku Maćka i Matyldy zaczęło się psuć, ponieważ chłopiec podsłuchał rozmowę, w której Matylda strasznie na niego narzekała. Nastolatek doszedł do wniosku, że jednak nie jest to dziewczyna dla niego. Chłopak zakończył z nią znajomość, a następnie zrozumiał, że zranił Kreskę swą obojętnością. Próbował to naprawić, niestety na początku bezskutecznie.
Mama Aurelii, czyli nielubiana przez młodzież nauczycielka, po wcześniejszej ucieczce córki, a także po pouczającej rozmowie, ze swym starym nauczycielem, zrozumiała jak bardzo ją kocha i zaczęła coraz więcej czasu z nią spędzać. Do tego postanowiła, że co niedziela będzie zapraszać przyjaciół swej córki na obiad. Maciek odbył poważną rozmowę z Kreską, zaprosił ją ponownie do opery, a później przeżyli wiele pięknych chwil i oznajmili swą miłość całej rodzinie. Tak w skrócie wygląda ta fascynująca powieść pod tytułem „Opium w rosole”. Uważam, że jest naprawdę niesamowita oraz warta przeczytania. Dostarczyła mi wiele pięknych wspomnień, które na pewno będą długo gościć w mojej pamięci.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: