Opium w rosole - Najważniejsze informacje

„Opium w rosole” to według mnie, niesamowita, wzruszająca powieść, napisana przez słynną, polską pisarkę Małgorzatę Musierowicz w XX wieku, a wydaną 1986 roku. Kobieta urodziła się 7 stycznia 1945 roku i do dziś przeżyła 75 niesamowitych lat, w których założyła szczęśliwą rodzinę oraz rozwijała swe umiejętności pisarskie i prozatorskie. Jest twórczynią niesamowitego cyklu „Jeżycjada”, którego omawiana dzisiaj książka jest piątą częścią.
Główną bohaterką utworu jest Aurelia Jedwabińska. Sześciolatka pochodzi z bogatej rodziny i tak naprawdę ma wszystko, o czym tylko sobie pomarzy, z wyjątkiem czasu i miłości swoich rodziców. Podczas ich nieobecności opiekowała się dziewczynką niania, jednak Aurelia unikała jej i zamiast spędzania z nią czasu, chodziła na tak zwane „obiadki”. Polegało to na tym, że chodziła z domu, do domu poznając nowe osoby, z którymi próbowała stworzyć więzi przyjaźni. Pewnego dnia spotyka Janinę Krechowicz o pseudonimie Kreska, z którą przeżywa piękne przygody i zaprzyjaźnia się z nią. Dziewczynka również utrzymuje dobry kontakt z Maćkiem Ogorzałką, w który jej owa przyjaciółka jest szaleńczo zakochana.
Tak powstają serię perypetii i przygód, związanych nie tylko z tą czwórką, ale też z osobami drugimi takim jak: Gabriela Borejko, Matylda, Ida, Janusz Pyziak czy Ewa Jedwabińska.
Książka ma gatunek młodzieżowy i opisuje różne sytuacje i próby miłosne bohaterów. Uważam, iż jest naprawdę świetna i powinien ją przeczytać każdy fan lekkich powieści oraz perypetii miłosnych, bowiem obiecuję, że się nie zawiedzie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: