Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - Najważniejsze informacje

O autorze„Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” to powieść fantastyczna napisana przez C.S. Lewisa. Została wydana w 1950 roku i rozpoczęła znany cykl „Opowieści z Narnii”.
Autor tej książki przyjaźnił się z J.R.R. Tolkienem. Obaj pisarze w swej twórczości inspirowali się wydarzeniami z prawdziwego życia. W wieku zaledwie 19 lat C.S. Lewis walczył w pierwszej wojnie światowej o życie.
Bohaterowie i zarys fabułyKsiążka opowiada o problemach, z jakimi borykali się główni bohaterowie. Byli nimi: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja – rodzeństwo Pevensie.
Dzieci musiały uciekać ze swojego rodzinnego miasta, ponieważ było ono bombardowane przez siły wroga.
Rodzeństwo zamieszkało u starego profesora Kirke i jego gospodyni, pani Macready, w dużym apartamencie. Pewnego razu dostali się do magicznej krainy, zwanej Narnią, poprzez wejście do starej, drewnianej szafy.
Okazało się, że ich zadaniem było obalenie z tronu Białej Czarownicy, Jadis, i pokonanie jej mrocznej armii. Dzięki pomocy potężnego lwa – Aslana – dzieci walczyły z Czarownicą.
Postacie fantastyczneJako że jest to powieść fantasy, widzimy w niej wiele ciekawych postaci z różnych mitologii i mitów – np. centaury, fauny, minotaury, a także feniksy.
Możemy się tam natknąć na Świętego Mikołaja, wiedźmę zdolną zamieniać wszelkie istoty w bezduszne posągi, a nawet zwierzęta mówiące w języku ludzkim.
Nawiązania do BibliiLewis był katolikiem, przez co niektóre zdarzenia w książce odwołują się do wydarzeń biblijnych. Mowa o zdarzeniach takich jak zmartwychwstanie Aslana czy przezwyciężenie zła.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.