Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia - Najważniejsze informacje

„Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” została napisana przez Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Została wydana po raz pierwszy w 1954 roku. Jest to pierwszy tom trylogii „Władca Pierścieni”. Kolejne tomy to: „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” składa się z dwóch ksiąg: Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia. Książka pierwotnie miała pozostałymi dwoma częściami stanowić jeden obszerny utwór, lecz nie zgodził się na to wydawca.
Książka opowiada o przygodzie hobbita Frodo, któremu Bilbo Baggins przekazuje Pierścień. Nie może pozostać w swoim rodzinnym Shire, gdyż Sauron, Władca Ciemności chce odzyskać swój pierścień, aby zawładnąć nad wszystkimi rasami. Frodo chce uratować całe Śródziemie.

Czas i miejsce akcji: Fabuła rozgrywa się wymyślonej krainie – Śródziemiu. Nie odbywa się to w czasie rzeczywistym. Akcja rozgrywa się około 60 lat po wydarzeniach z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Odwiedzane miejsca: m.in. Stary Las, Wzgórza Kurhanów, wioska Bree, gospoda w Bree, Shire, Rivendell, Wodogrzmoty Rauros, wzgórze Among Sul, Lothlorien, kopalnia Morii.

Ważni bohaterowie:
Frodo Baggins: główny bohater powieści. Jest to hobbit, krewny Bilbo Bagginsa, który wiele lat temu znalazł Pierścień w Górach Mglistych. Frodo mieszka w Shire, gdzie odbywają się urodziny jego krewnego, który przekazuje mu Pierścień. Niedługo później spotyka Gandalfa i rozpoczyna się jego przygoda do Rivendell, twierdzy elfów. W podróży będą towarzyszyć mu: Aragorn, Sam, Merry, Pippin, Tom Bombadil. Po naradzie w Rivendell Frodo zostaje powiernikiem Pierścienia i wyrusza do Mordoru z Legolasem, Gandalfem, Aragornem, Gimlim, Samem, Merrym i Pippinem.
Sam Gamgee: hobbit, ogrodnik w Shire, przyjaciel Froda. Podsłuchał rozmowę Froda z Gandalfem, w wyniku czego dołącza do hobbita w podróży do Rivendell.
Gandalf Szary: mądry i uzdolniony czarodziej, przyjaciel Bilbo i Frodo Bagginsów. Spotyka się z głównym bohaterem w twierdzy elfów w Rivendell. Walczy ze starożytnym potworem Balrogiem w kopalni starego krasnoludzkiego królestwa Morii. Niestety traci tam życie.
Aragorn: potomek Isildura, który kiedyś odebrał Pierścień Sauronowi. Nazywany jest Obieżyświatem, Strażnikiem. Dołącza do odważnych hobbitów w gospodzie w Bree, skąd pomaga im dotrzeć do Rivedell. Następnie dołącza do drużyny Pierścienia i wyrusza z towarzyszami do Mordoru.
Legolas: elf, dobry przyjaciel krasnoluda Gimliego. Dołącza do Drużyny Pierścienia. Doskonale posługuje się łukiem.
Gimli: krasnolud, przyjaciel Legolasa. Jest małomówny. Doskonale posługuje się toporem. Dołącza do Drużyny Pierścienia.
Boromir: człowiek, syn namiestnika Gondoru – Denethora. Próbował odebrać Frodo Pierścień. Dołącza do Drużyny Pierścienia.
Merry i Pippin: hobbici, którzy dołączają do Froda w podróży do Rivendell. Dołączają również do Drużyny Pierścienia.

Gatunek: powieść (przygodowa, fantasy)
Rodzaj literacki: epika.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.