Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia - Streszczenie

Książka oprócz podziału na rozdziały została rozdzielona na dwie księgi. Z rozdziału pierwszego księgi pierwszej dowiadujemy się, że Bilbo Baggins świętuje swoje sto jedenaste urodziny. W tym samym dniu jego krewny Frodo Bagginns obchodzi swoje trzydzieste trzecie urodziny. Biblo organizuje przyjęcie w swojej miejscowości w Shire, podczas którego wymyka się, twierdząc, że udaje się na wieczne wakacje. Przy użyciu Pierścienia staje się nie widzialny, dzięki czemu spokojnie może udać się do swojego domu, skąd zabiera tylko najpotrzebniejsze rzeczy, pozostawiając Pierścień dla Frodo. Na przyjęciu pojawił się również Gandalf, wieloletni przyjaciel Bilba. Czarodziej prosi Frodo, aby ten utrzymał w tajemnicy istnienie Pierścienia, a następnie opuszcza Shire. Przez kolejne 17 lat Gandalf odwiedza kilkukrotnie Shire. Podczas jednej wizyty wyjawia Frodowi prawdę o Pierścieniu. Okazuje się, że jest to Jedyny Pierścień Saurona, Władcy Ciemności, który wykuł go, aby zawładnąć nad Śródziemiem. Niestety nie udało mu się to, gdyż podczas Wojny Ostatecznego Przymierza Sauron został pokonany przez Gil-galada– elfiego króla oraz Elendila – króla Arnoru i Gongoru. W bitwie Isildur (syn Elendila) odciął palec Władcy Ciemności, na którym nosił Pierścień, pokonując Saurona. Pierścień nie został jednak zniszczony, Isildur zatrzymał go dla siebie. Syn Elendilastarcił życie w bitwie na polach Gladden, a sam Pierścień zaginął w Wielkiej Rzece Anduina. Wiele lat później został odnaleziony przez jednego hobbita imieniem Deagol. Przyjaciel hobbita – Smeagol pragnął pierścienia tylko dla siebie, dlatego też zamordował Deagola. W posiadaniu Pierścienia był przez wiele lat, ale poniósł z tego faktu konsekwencje. Jego wygląd kompletnie się zmienił, nie wyglądał już jak Hobbit, stał się istotą owładniętą siłą swojego skarbu. Pierścień następnie trafił w ręce Bilba, który zalazł go podczas swojej podróży ukazanej w Hobbicie, a teraz w jego posiadaniu jest Frodo.
Gandalf wyjawił również Hobbitowi, iż Sauron powstał ponownie, aby znaleźć Pierścień, który pozwoli mu zapanować nad Śródziemiem. Czarodziej nie ukrywa przed Frodo zdolności oraz konsekwencji, wynikających z posiadania Pierścienia. Tłumaczy, że jeśli Pierścień jest zbyt długo noszony, potrafi zawładnąć umysłem posiadacza oraz osoby, przebywającej niedaleko niego. Gandalf informuje Frodo, że Smeagol, który po owładnięciu przez swój skarb stał się Gollumem, został porwany przez Saurona. Istota została poddana torturom, w wyniku których wyjawiła fakt, iż Pierścień został mu odebrany przez hobbita Bagginsa. Czarodziej podkreśla, że tak potężny przedmiot nie może trafić w ręce Władcy Ciemności, a niestety nie jest już bezpieczny w Shire. Gandalf poleca Frodo udanie się do Rivendell, gdzie zarówno on jak i Pierścień powinni być bezpieczni. Okazuje się, że całą rozmowę podsłuchiwał ogrodnik i przyjaciel Froda – Samwise Gamgee. Zostaje on przyłapany na gorący uczynku, jednak ten zgadza się towarzyszyć przyjacielowi w jego wyprawie.
Prze lato Frodo planuje swoją wielką wyprawę. W przygotowaniach pomagają mu przyjaciele. W podróż planuje wyruszyć w towarzystwie Sama (ogrodnika), Peregrina Tuka (zwanego również Pippina), Meriadoka Brandybucka (nazywanego zdrobniale Merrym) oraz Fredegara Bolgera (przezywanego Grubasem). Frodo nie wtajemniczył w prawdę o Pierścieniu nikogo ze swoich towarzyszy. Tylko Sam wiedział co grozi jego przyjacielowi. Podczas przesilenia letniego Gandalf opuszcza Shire, lecz obiecuje dołączyć do Frodo najszybciej jak tylko będzie mógł. W dniu planowanej wyprawy czarodziej się jednak nie pojawia, więc Hobbit postanawia wyruszyć bez niego. Już na samym początku wyprawy Frodo i jego przyjaciół ścigał tajemniczy, czarni jeźdżcy, którymi okazały się Nazgule – słudzy Saurona. Cudem wszystkim udało się uciec. Baggins domyślił się, że cała ta sytuacja była związana z Pierścieniem, który przekazał mu Bilbo. Paczce przyjaciół udaje się dotrzeć do Crickhollow, gdzie Sam, Pippin oraz Merry decydują się kontynuować podróż u boku Frodo. Hobbici wędrują przez Straszny Las oraz Wzgórza Kurhanów. Podczas przemierzania lasu, wszyscy podróżnicy zasypiają na noc, kładąc się pod Starą Wierzbą. Po przebudzeniu dostrzegają, ze stare drzewo próbuje ich udusić, lecz z opresji ratuje ich niejaki Tom Bombadila. W dalszej części podróży natrafiają na Upiora Kurhanu, lecz ponownie z pomocą Toma uda się uciec hobbitom przed niebezpieczeństwem. Nareszcie drużyna dociera do wioski Bree, gdzie spotykają przyjaciela Gandalfa – Strażnika Aragorna, który zostaje ich przewodnikiem do Rivendell.
Następnie podróżnicy trafili na wzgórza Amin Sul, gdzie dochodzi do potyczki z Nazgulami. Podczas ataku sług Saurona zanim Strażnik Aragorn przepędzi potwory pochodnią, Frodo zostaje dźgnięty przeklętym ostrzem. Niestety część ostrza pozostaje w ranie, co grozi życiu hobbita. Aragorn wyjaśnia, że jeśli szybko nie pozbędą się ostrza Frodo zamieni się w upiora. Wszyscy decydują się jak najszybciej dostać się do Riverdell. Po drodze spotykają elfa Glorfindela, który pomaga podróżnym dotrzeć do Bruinen, niedaleko Rivendell. Niestety na podróżnych ponownie napadają Nazgule, które przygotowały zasadzkę. Na szczęście koń Glorfindela, na którym zasiada Frodo, szybko omija wszystkie Nazgule, docierając na drugą stronę rzeki. Kiedy słudzy Saurona rozpoczęli pościg przez rzekę, Elrondon, pan Rivendell, przywołał olbrzymią falę, która odrzuciła Nazgule.
Na początku księgi drugiej podróżnicy przebywają w domu pana Rivendell, gdzie Elrondon uzdrawia Frodo, który z kolei dowiaduje się, że w mieście przebywa również sam BilboBaggins. Po wyzdrowieniu Frodo spotyka się z Biblo, który prosi go pokazanie Pierścienia. Jednakże młody Baggins nie zgadza się na to, co dopiero hamuje pragnienia Biblo, wynikające z dawnego posiadania skarbu. Frodo spotyka w Rivendell również wiele innych osób. Rozmawia z m.in. Gloinem – krasnoludem, który niegdyś towarzyszył Bilbowi w wyprawie do Samotnej Góry oraz Legolasa – księcia elfów a Mrocznej Puszczy. Pan Rivendell zwołuje Radę Elronda, w której uczestniczą: Frodo, Gandalf, Biblo, Boromir (syn Namiestnika Gondoru) i wielu innych. Gloin wyjaśnia, że Balin, który w przeszłości również uczestniczył w podróży starszego Bagginsa do Samotnej Góry, dowodził misją, której celem było odzyskanie starego krasnoludzkiego królestwa Morii. Niestety zaginął i nikt nie słyszał o nim od wielu lat. Ponadto Krasnolud informuje wszystkich obecnych na zebraniu, że Nazgule na rozkaz Saurona udali się do Samotnej Góry oraz Dale, gdzie szukają Pierścienia i Bilbo. Co więcej, Legolas dodaje, że Gollum nie przebywa już w niewoli Leśnych Elfów, gdyż uciekł, aby sememu również szukać swojego skarbu. Następnie czytamy o tym, jak Boromir tłumaczy przyjaciołom, iż zarówno on jak i jego brat Faramir mieli dziwny sen. Opowiada, że w śnie słyszeli głos, polecający im odszukanie Miecza Który Został Złamany oraz Zguby Isildura w Rivendell. Ostatecznie Zgubą Isildura okazuje się być Pierścień, w którego posiadaniu przecież jest Frodo. Gandalf tłumaczy zebranym, iż udał się do Isengardu, gdzie przebywa Saruman, przywódca czarodziejów Śródziemia, aby poprosić go pomoc w ich sprawie. Niestety Saruman odmówił, atakując Gandalfa i żądając przekazania mu Pierścienia. Gandalf został uwięziony w wieży prze czarodzieja z Isengardu, jednakże przyjacielowi Frodo udało się stamtąd uciec. Gandalf informuje, iż dowiedział się, że Saruman jeszcze nie wspiera Saurona, lecz tworzy własną armię orków Uruków.
Ostatecznie Rada postanowiła zniszczyć Pierścień poprzez wrzucenie go do ognia Góry Przeznaczenia w Mordorze. Działanie to ma ostatecznie pokonać Władcę Ciemności i pozbawić go mocy. Jednakże Boromir nie zgadza się z takim obrotem sytuacji, twierdząc, że lepszy pomysłem będzie wykorzystanie Pierścienia do zgładzenia Saurona i uratowania Gondoru. Jego zdania nie popiera Elrondon, twierdząc, iż Pierścień z powodu zła, które w nim tkwi, nie może zostać użyty w taki sposób. Mogłoby to zagrozić całej sprawie, gdyż jak wiadomo nawet najsilniejsi, najodważniejsi i najszlachetniejsi nie mogli ochronić się przed wpływem Pierścienia.
Młody Baggins decyduje się dołączyć do planowanej wyprawy. Zostaje Powiernikiem Pierścienia. Frodo w nowej przygodzie towarzyszą: Aragorn, Gandalf, Legolas, Boromir, Gimli, Merry, Sam oraz Pippin. Ośmioro śmiałków zostaje oficjalnie nazwani Drużyną Pierścienia. Będą oni reprezentować wszystkie wolne rasy Śródziemia: krasnoludów, ludzi, hobbitów i elfów. Towarzyszyć im będzie również kucyk Bill, którego Sam. Merry, Pippin i Frodo zyskali w Bree.
Drużyna Pierścienia musi przejść przez Góry Mgliste, które decyduje się pokonać przez przełęcz Caradhras. Tam trafiają na śnieżycę, a następnie atakuje ich grupa Wargów – rasę olbrzymich, inteligentnych wilków, poszukującą Pierścienia. Podróżnicy postanawiają przedostać się pod górami kopalnią Morii, gdzie dowiadują się, że Ori, Oin i Balin zostali stracili życie z rąk orków, uniemożliwiając tym samym zdobycie starego królestwa Krasnoludów. Orkowie, którzy zabili trzech krasnoludów, napadają na Drużynę Pierścienia. Gandalf spotyka starożytnego potwora Balroga. Czarodziej wraz z monstrum spada w przepaść. Pozostali członkowie Drużyny uciekają z królestwa krasnoludów, docierając do Lothlorien. Otrzymują tam od władców krainy – Galadrieli i Celeborna prowiant, ubrania i ekwipunek. Ponadto Gimli otrzymuje pukiel włosów Galadrieli, Aragorn pochwę na miecz i broszkę Arweny, Sam skrzynię z ziemią z sadu władczyni elfów, Frodo zaś flakonik ze światłem. Wszyscy bardzo przejmują się śmiercią Gandalfa. Galadriela ujawnia hobbitom zwierciadło, pokazujące to, co ktoś chce ujrzeć. Sam chce wrócić do domu, więc ujrzał Shire. Władcy krainy elfów proponują Drużynie dalszą podróż łodziami.
Podróżnicy płyna wiele dni. W nocy Aragorn wyznaje Frodo, iż wydaje mu się, że śledzi ich Gollum, którego widział w Morii. Następnie niedaleko Wodogrzmotów Rauros młody Baggins postanawia samemu zdecydować o dalszym losie Drużyny. Nagle Boromir pragnie zabrać Frodo Pierścień, lecz Hobbit zakłada go na palec stając się niewidzialnym i uciekając przed krasnoludem. Drużyna Pierścienia rozpoczyna poszukiwania Powiernika Pierścienia. Frodo zaś decyduje się wyruszyć do Mordoru samotnie, tłumacząc, że jedność Drużyny została zachwiana. Frodo zostaje odnaleziony w łodzi przez Sama, który decyduje się mu towarzyszyć w dalszej wędrówce do Mordoru. Drużyna Pierścienia przestaje istnieć.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.