Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia - Opracowanie

„Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” został napisany przez J.R. R. Tolkiena. Książka została wydana w 1954 roku. Jest to pierwszy tom trylogii pt. „Władca Pierścieni”. Tak jak pisałam w najważniejszych informacjach o „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” kolejne tomy to: „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” składa się z dwóch ksiąg: Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia.
Książka „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” pierwotnie miała być połączona z jej kolejnymi tomami, tak aby wszystkie razem jako jeden utwór wydać. Taki był zamysł Tolkiena, lecz wydawca się na to nie zgodził, w wyniku czego aktualnie „Władcę Pierścieni” możemy czytać jako trylogię, która tak naprawdę jest całością, gdyż kiedy jedna część się kończy, od razu w tym momencie zaczyna się kolejna. Napisanie całej trylogii zajęło Tolkienowi aż 12 lat.

Czas i miejsce akcji: czas nierzeczywisty, około 60 lat po wydarzeniach z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Fabułą rozgrywa się w wymyślonej krainie zwanej Śródziemiem. Konkretne lokalizacje to m.in. Shire, Stary Las, Wzgórza Kurhanów, Lothlorien, wioska Bree, gospoda w Bree, wzgórze Among Sul, chatka Toma Bombadila, Rivendell, kopalnia starego krasnoludzkiego królestwa Morii, Wodogrzmoty Rauros.

O czym jest „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”?
W skrócie mówiąc o walce dobra ze złem. Bardziej szczegółowo, mnożna powiedzieć, że jest to wędrówka Froda, który w trakcie niej mężnieje, odważniej, zmienia się. Jak wida ową wędrówkę można zrozumieć na dwa sposoby: jako realną podróż do Rivendell i Mordoru bądź jako zmianę Froda, jego dorośnięcie (nie biologiczne lecz metaforyczne – gdyż sam Frodo miał 34 lata). Książka opowiada o jego podróży, podczas której poznaje wielu ciekawych ludzi. Często zaprzyjaźnia się z nimi. Zaczyna rozumieć, ze nawet jako mały hobbit może wiele zmienić, a nawet zaważyć o zwycięstwie sił dobra przeciwko Sauronowi.

Ważniejsi bohaterowie:
Frodo: główny bohater, hobbit, który wyrusza najpierw do Rivendell a później jako Powiernik Pierścienia do Mordoru. Po naradzie w twierdzy elfów dołącza do Drużyny Pierścienia. Frodo jest krewnym Bilba Bagginsa, który niegdyś odnalazł Pierścień w Górach Mglistych.
Sam: przyjaciel Froda, ogrodnik w Shire. Podsłuchał konwersację Gandalfa z Frodo, w wyniku czego zostaje wtajemniczony w historię Pierścienia. Wyrusza z młodym Bagginsem do Rivendell, a następnie łodzią do Mordoru. Jest oddanym przyjacielem. Twierdzi, że nigdy nie zostawi Froda samego z tak ciężkim wyzwaniem, pomoże mu jak tylko może.
Gandalf: stary przyjaciel Bilba, zaprzyjaźnia się również z Frodo. Wtajemnicza młodego Bagginsa w historię Pierścienia oraz prosi go o wyruszenie do Rivendell. Umiera w walce z starożytnym potworem Balrogiem w krasnoludzkiej kopalni Morii.
Aragorn: potomek Isildura (który został uznany bohaterem, po tym jak pokonał Saurona i odebrał mu pierścień). Nazywany jest Strażnikiem oraz Obieżyświatem. Spotyka Frodo w gospodzie w Bree. Kocha córkę króla elfów Elronda – Arwenę. Dołącza do Drużyny Pierścienia. Jest odważny, wytrwały i mądry.
Gimli: krasnolud, który przyjaźni się z elfem Legolasem. Jest to dość niecodzienne, gdyż w świecie Tolkiena, elfy nie przepadają za krasnoludami. Jest silnym wojownikiem, posługującym się toporem. Jest bardzo małomówny.
Legolas: dobry przyjaciel Gimliego. Jest elfem, świetnie posługuje się łukiem. Dołącza do Drużyny Pierścienia. Jest gotowy do największych poświęceń w imię ocalenia Śródziemia.
Boromir: człowiek, syn namiestnika Gondoru – Denethora. Jest zdolnym wojownikiem. Chciał odebrać Frodo Pierścień, aby dzięki jego mocy obronić Gondor, z którego pochodzi. Poległ w walce z orkami.
Merry i Pippin: hobbici z Share. Wyruszyli z Frodo i Samem do Rivendell. Są bardzo odważni i zawsze służą pomocą przyjaciołom.

W „Władcy Pierścieni” zwłaszcza „Drużynie Pierścienia” widać odwołanie do czasów II Wojny Światowej, w której uczestniczył syn Tolkiena – Christopher. Władza Saurona nawiązuje do władzy totalitarnej, w której to on ma wszelką władzę. W wojnie biorą udział wszystkie wolne rasy Śródziemia: hobbiści, elfy, ludzie, krasnoludy. Ich reprezentanci składają się na Drużynę Pierścienia, która za zadanie ma pokonać Saurona zniszczyć Pierścień. Pomagają im utalentowani czarodzieje: np. Gandalf. Świat Tolkiena jest bardzo różnorodny, bogaty. Ma swoją przyrodę, kultury, języki, historię, geografię, różne gatunki: hobbici, orkowie, elfy itp. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” jest walką dobra ze złem. A dokładniej zalążek tego, co wydarzy się w kolejnych tomach. Pierwsza książka ma być takim wprowadzeniem w świat Tolkiena, nową historię, bohaterów. Utwór pokazuje, że nawet najbardziej niepozorne istoty mogą pomóc rozwiązaniu problemów, obejmujących cały świat. Pomoc można uzyskać nawet z najbardziej niespodziewanej strony.

Gatunek: powieść (fantasy).
Rodzaj literacki: epika.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.