Harry Potter i Insygnia Śmierci - Charakterystyka

Harry Potter i Insygnia Śmierci – J.K. Rowling – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Harry Potter i Insygnia Śmierci” to siódmy tom powieści fantastycznej napisanej przez brytyjską autorkę wielu książek: J.K. Rowling (Joanne Kathleen Rowling). Zarazem jest to ostatnia książka dotycząca przygód Harry’ego Pottera i jego przyjaciół w Hogwarcie (powstaje jeszcze jedna część, jednak wtedy do szkoły zaczynają chodzić ich dzieci, a poza tym jest to sztuka napisana na podstawie wcześniejszych książek). Swoje pierwsze wydanie utwór ten miał 21 lipca 2007 roku (niecałe 15 lat temu) w Wielkiej Brytanii, dokładniej w stolicy tego kraju – Londynie, w oryginalnym języku angielskim, wydany został przez brytyjskie wydawnictwo Bloomsbury Publishing. W Polsce natomiast książka ukazała się ponad pół roku później – 26 stycznia 2008 roku, wydana przez poznańskie wydawnictwo: Media Rodzina, a przełożona przez wielokrotnego tłumacza tekstów J.K. Rowling: Andrzeja Polkowskiego. Książka opisuje przygody trójki przyjaciół, w tym głównego, a zarazem tytułowego bohatera: Harry’ego Pottera, Rona Weasleya i Hermiony Granger. Po przeżyciu wspaniałej historii pełnej zaskoczeń i magii, dobiegł koniec ich wspólnej podróży. Harry toczy ostateczną walkę z Voldemortem, a Hogwart się rozpada. W tej części można ujrzeć wiele zwrotów akcji, a także mimo dość ponurej atmosfery, wiele komicznych sytuacji. Książka składa się z 37 rozdziałów.
Jak przy wydaniu ,,Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci” autorka powtarzała, siódmy tom był zarazem kulminacyjnym, jak i ostatnim tomem, który zakończył przygody trójki przyjaciół: Harry’ego, Hermiony i Rona. Dlatego też nie zapowiada się na kontynuację ciekawych historii związanych ze światem magii w wydaniu J.K. Rowling.
Krótkie streszczenie
Przed śmiercią Albusa Dumbledore’a, którego zabił Severus Snape – jeden z nauczycieli magii – Harry dowiedział się większości potrzebnych informacji o przeszłości jego odwiecznego wroga – Lorda Voldemorta, który kiedyś nazywany był Tomem Marvolem Riddlem. Jak się okazuje, gdy był mały, miał wielką moc, większą od większości z czarodziejów jak na tamte czasy. Nie był dość lubiany i inne dzieci postrzegały go jako „innego”, z którym nikt nie chciał się zaprzyjaźnić. Zapewne miało to wpływ na jego przyszłość, którą przepełniała pycha, okrucieństwo i żądza władzy.
Gdy Harry dowiaduje się, że Voldemort jest coraz bliżej, postanawia opuścić Hogwart, który w pełni jest zarządzany przez Severusa Snape’a oraz dwójkę rodzeństwa, na których od nazwiska mówi się Carrow. Przed ucieczką Harry zrywa z Ginny dla jej bezpieczeństwa. Młodsza – Alecto Carrow została zatrudniona jako profesor mugoloznawstwa. Głównie można było ją rozpoznać przez to, że praktycznie cały czas krytykowała i kierowała obelgi w stronę ludzi niemagicznych (niemających mocy i nieużywających magii, ponieważ nie są czarodziejami). Natomiast jej brat – Amycus Carrow zasiadł na stanowisku profesora do obrony przed czarną magią. Oczywiście robił wszystko, by jak najsłabiej przygotować uczniów na przyjście Voldemorta. Przyjście tej dwójki do Hogwartu spowodowało wielką falę zwolnień wśród nauczycieli Szkoły Magii.
Oprócz głównej szkoły, która jako jedyna nauczała magii, opanowane zostało także Ministerstwo Magii przez złych czarnoksiężników i sługusów Voldemorta. Z tego powodu też rozpoczęto poszukiwania Harry’ego oraz mocną ofensywę w jego stronę, oczerniając go i pisząc nie tylko o nim, lecz także o jego przyjaciołach wiele kłamstw. W tym samym czasie trójka młodych magów rozpoczęła poszukiwania horkruksów dawnego Toma Marvolo Riddle, by je zniszczyć, jednocześnie uniemożliwiając tym ciągłe odradzanie się (pozbawić go nieśmiertelności) Voldemortowi. Jak się niedługo później okazuje, Severus Snape robił wszystko, by wdać się w łaski czarnoksiężnika, by ten mu zaufał i mógł go zabić, jednak Voldemort przewidział to, co nauczyciel magii chciał zrobić i go zabił.
Po tym wydarzeniu natomiast miała nastąpić ostateczna walka między odwiecznymi wrogami: młodym czarodziejem, który miał zostać zabity przez Voldemorta, jednak mu się to nie udało, a głównym wrogiem Hogwartu i całego świata dobrej magii – wcześniej wspomnianym Lordem Voldemortem, który zrobi wszystko, by dopaść Wybrańca, który podobno ma go zabić. Jedyne co wiadomo, to to, że to będzie ostatnia walka między nimi.
Charakterystyka bohaterów
Harry Potter – główny, a zarazem tytułowy bohater całego ciągu powieści fantastycznej napisanej przez J.K. Rowling. Z początku nie wyróżnia się niczym spośród uczniów, oprócz swojego charakterystycznego znaku na czole, który powstał w wyniku ataku Lorda Voldemorta na jego rodziców, których zabił. Przez to znamię uznawany jest za wyjątkowego, i tego, który ma zabić czarnoksiężnika. Harry jest dość sprytnym i inteligentnym chłopakiem. Zawsze chodzi z dwójką przyjaciół: Ronem i Hermioną. Młodzieńca charakteryzuje poczucie humoru, wyrozumiałość, ambicja i wytrwałość. Kiedyś miał biało-czarną sowę, która została zabita przez Stana Shunpike’a – jednego ze sługusów czarnoksiężnika. Ma czarne, gęste włosy, a na nosie nosi okulary. Staje do ostatecznej walki z jego odwiecznym wrogiem – Voldemortem.

Ron Weasley – przeciętny chłopak, który niedługo po przybyciu do Hogwartu wykazuje się wielkimi ambicjami i śni o wielkiej przyszłości. Zawsze trzyma się ze swoimi przyjaciółmi. Jest z nimi na dobre i na złe. Często godzi grupę w czasie kryzysów. Wykazuje się ogromnym poczuciem humoru, które rozluźnia atmosferę. Jest rudy i ma piegowatą twarz. Charakteryzuje go lekka pycha, żartobliwość, odwaga i chęć niesienia pomocy.

Ginny Wesley – siostra Rona. Przed przybyciem do Hogwartu mieszkała z sześcioma braćmi. Jest odważna, ambitna i wie, czego chce od życia. Można zauważyć w niej także szczerość i hardość, które wpływają na jej osobowość. Niegdyś dziewczyna Pottera, z którą zerwał dla jej bezpieczeństwa. Jest świetną uczennicą i ma dobre stopnie. Ginny, tak jak reszta rodziny, ma rude włosy i lekkie piegi na twarzy.

Hermiona Granger – bliska przyjaciółka Harry’ego i dziewczyna Rona. Ma długie, brązowe gęste włosy i lekki uśmieszek na twarzy. Jest jedną z najlepszych uczennic w Hogwarcie. Stale trzyma się zasad, chyba że są przy niej jej przyjaciele, z którymi zawsze przeżywa niesamowite przygody. Hermiona ma moc zamiany w kota, co nie jest jej zbyt przydatne. Charakteryzuje ją piękny wygląd, wrażliwość i odwaga.

Albus Dumbledore – były dyrektor Hogwartu i bliski przyjaciel Harry’ego. Zostaje zabity przez jednego z nauczycieli – Severusa Snape’a. Zawsze wspiera Pottera i mu pomaga. Albus ma długą, siwą brodę, biały kapelusz i długą szatę tego samego koloru. Starzec cechuje się troskliwością, poświęceniem i odwagą. Traktuje Szkołę Magii jak swój dom.

Lord Voldemort – jeden z największych wrogów Hogwartu i znanego wszystkim Harry’ego Pottera, któremu zabił rodziców i zostawił pamiątkowe znamię na czole. W przeszłości był znany jako Tom Marvolo Riddle. Posiada horkruksy, które pozwalają mu się odradzać. Zabija Snape’a, ponieważ odkrywa jego spisek. Voldemort jest łysy i ma szpiczasty nos, a także bladą cerę. Jest okrutnym, chciwym i bezuczuciowym czarnoksiężnikiem. W ostatniej części najeżdża na Hogwart i walczy w ostatecznej bitwie z Harrym Potterem.

Severus Snape – jeden z nauczycieli w Hogwarcie. Dokładniej uczy robienia mikstur. Zabija Albusa Dumbledore’a, by zbliżyć się do Voldemorta, a potem go zabić. Jak się okazuje, ten wykrywa jego podstęp i go zabija. Przez cały czas podcina skrzydła Potterowi, by udawać, że jest po stronie czarnoksiężnika. Snape zawsze chodzi w długiej czarnej szacie. Charakteryzuje go surowość, przebiegłość i odwaga.

Draco Malfoy – jeden z uczniów Hogwartu należący do Slytherinu. Zawsze obraża Harry’ego, nie jest zadowolony z tego, że Potter jest popularny, a on nie. Draco ma blond włosy i jest dość wysoki. W późniejszych częściach powieści staje się sługą Voldemorta. Cechuje go przebiegłość, pycha, agresywność, kłamliwość i chciwość.

Lucjusz i Narcyza Malfoy – rodzice Draco Malfoya, niegdyś sami uczęszczali do Hogwartu. Od zawsze sługusy Voldemorta. Stają po stronie czarnoksiężnika w ostatniej bitwie. Lucjusz – śmierciożerca, Narcyza – czarodziejka czystej krwi. Oboje mają blond włosy i są chciwi, okrutni oraz samolubni. Zawsze popierają swojego syna i nigdy nie zgadzają się z nauczycielami Hogwartu.

Profesor Minerwa McGonagall – czarownica półkrwi, jedna z najbardziej wpływowych nauczycielek w Hogwarcie. Z zewnątrz wykazuje się stanowczością i srogością. Mimo swojego wyglądu i postawy wobec uczniów, w środku wydaje się serdeczną, miłą i troskliwą osobą. Zawsze nosi typowy dla czarodziejów kapelusz i długą szatę. Broni Szkoły Magii podczas ostatniej walki.

Ekranizacja
Adaptacja filmowa książki „Harry Potter i Insygnia Śmierci” została podzielona na dwie części: Harry Potter i Insygnia Śmieci cz. I oraz Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. II.
Pierwsza miała swoją premierę 11 listopada 2010 roku w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast po raz pierwszy na kinowych ekranach pojawiła się tydzień później – 19 listopada. Film ten trwa 146 minut (2 godziny i 26 minut).
Druga natomiast pojawiła się rok później – 7 lipca 2011 roku, także w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast tydzień później – 15 lipca tego samego roku. Czas trwania tej ekranizacji wynosi 130 minut, o 16 minut krótsza od I części (2 godziny i 10 minut).
W obu przypadkach: reżyserem był David Yates, scenarzystą był Steve Kloves, główne role obsadzili: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (jako Ron Weasley), Emma Watson (jako Hermiona Granger), Ralph Fiennes (jako Lord Voldemort). Dystrybucją zarządzał Warner Bros. Oba filmy były zwieńczeniem trudów włożonych we wszystkie 8 części ekranizacji. Nie zostało to niezauważone, ponieważ: część I. zdobyła 4 nagrody Teen Choice, jedną nagrodę MTV i jedną nagrodę Światowej Akademii Muzyki Filmowej oraz 28 nominacji, część II. natomiast zdobyła 17 nagród (w tym 4 People’s Choice i 3 Teen Choice), i aż 34 nominacje. Jest to świetny wynik, potwierdza to portal Filmweb, według którego część I. została bardzo wysoko oceniona na 7.5 gwiazdek z 10, tak samo wysoko część II. na 7.7 gwiazdek z 10, co jest bardzo dobrym wynikiem. Obecnie nie ma w planach żadnej kolejnej ekranizacji.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: