Harry Potter i Insygnia Śmierci - Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Insygnia Śmierci”
Autor: J.K. Rowling

Główni bohaterowie:
Protagoniści:
Harry Potter, Hermiona Granger, Ron Weasley
Antagoniści:
Lord Voldemort (Tom Marvolo Riddle), Severus Snape, Draco Malfoy

Pozostali ważni bohaterowie:
Vernon, Petunia i Dudley Dursley’owie
Ginny, Will, Fred, George, Molly i Artur Weasley’owie

Ta książka jest ostatnią częścią serii popularnej autorki J.K. Rowling. Z powodu wydarzeń, które miały miejsce w poprzedniej części, to jest śmierci profesora Dumbledore’a i przejęcia tytułu dyrektora przez Severusa Snape’a, Harry zmuszony jest zrezygnować z udziału w swoim ostatnim roku nauki w Hogwarcie. Poświęca się odnalezieniu pozostałych horkruksów i zniszczeniu ich. Świadom odpowiedzialności i ryzyka musi przezwyciężyć swoje słabości, by pokonać Lorda Voldemorta.

Wydarzenia w tej części zaczynają się od zebrania śmierciożerców w domu Lucjusza Malfoy’a. Tam Severus Snape przekazuje Lordowi Voldemortowi informacje na temat transportu Harry’ego. Na tym spotkaniu antagonista zabija nauczycielkę mugoloznawstwa: Charity Burgage.
Przenosimy się do dnia tajnej misji. Potter musi uciec ze swojego dotychczasowego domu, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo bliskich mugoli: rodziny Dursley’ów.
Do domu przybywają członkowie Zakonu Feniksa. Zaczyna się przenoszenie Harry’ego, podczas którego ginie jego sowa Hedwiga oraz Alastor Moody. George Weasley traci ucho klątwą.
Następne dni bohaterowie spędzają w Norze. Zbliżają się dwa wydarzenia: ślub Billa i Fleur oraz urodziny Pottera. To drugie wydarzenie oznacza utratę zaklęć ochronnych, które do tej pory pomagały mu unikać Tego, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać.
Przed weselem, w urodziny Harry’ego, przybywa do Nory Minister Magii, który przekazuje grupie przyjaciół spadek po Dubledorze.
Na weselu pojawiają się śmierciożercy, bohaterowie uciekają zaczynając w ten sposób długą podróż, podczas której znaleźli dwa horkruksy (w tym jeden – medalion Salazara Slytherina – zniszczyli).
Podczas tej wędrówki wiele razy zdarzało im się natrafiać na wszelkie niebezpieczeństwa ze strony zwolenników Voldemorta.
W końcu, gdy zniszczyli medalion Slytherina, puchar w Banku Gringotta i dotarli do Hogsmeade, trafiają na Aberfortha – brata Albusa Dumbledore’a. Tam spotykają Neville’a.
Przyjaciele trafiają do Hogwartu, gdzie przeganiają Severusa Snape’a. Zbliża się początek Bitwy o Hogwart.
Z pomocą Luny udaje się Harry’emu odnaleźć kolejny horkruks w pokoju życzeń. W międzyczasie, gdy Hermiona i Ron niszczą puchar Helgi Hufflepuff, również zresztą zawierającym cząstkę Voldemorta, Potter ratuje życie Draco Malfoy’owi, swojemu odwiecznemu wrogowi, podczas ucieczki przed Piekielnym Ogniem. Była to klątwa rzucona przez Crabbe’a, który w ten sposób niechcący zniszczył horkruksa w postaci diademu Roweny Ravenclaw.
Grupa przyjaciół jest świadkami śmierci Severusa. Harry bierze ze sobą wspomnienie Snape’a do Myślodsiewni, gdzie poznaje przeszłość profesora. Poznaje odpowiedzi na wiele pytań, w tym dowiaduje się, że sam jest horkruksem.
Potter przekonuje Neville’a, żeby zabił Nagini i wyrusza na konfrontację z samym Lordem Voldemortem.
Antagonista traktuje głównego bohatera śmiertelnym zaklęciem.
Harry pojawia się na King Cross i spotyka tam Dumbledore’a. Rozmawiają ze sobą, po czym młodzieniec budzi się.
Hagrid zabiera swojego przyjaciela myśląc, że ten jest martwy. Gdy dociera na miejsce, Tom Marvolo Riddle szydzi z Neville’a, który jednak wyrywa się z jego klątw i odcina głowę Nagini. Wybucha walka, podczas której Harry ucieka z peleryną niewidką. W końcu zaczyna się ostateczna bitwa między Potterem a Voldemortem, podczas której ten drugi ginie ugodzony własnym zaklęciem.
W epilogu poznajemy dzieci głównych bohaterów. Pokłóceni niegdyś ze sobą Harry i Draco żyją ze sobą w przyjaźni. Tym kończy się książka.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.