Harry Potter i Insygnia Śmierci - Streszczenie krótkie

Tytuł: „Harry Potter”
Podtytuł: „i Insygnia śmierci”
Nazwa serii: „Harry Potter”

Autor: J.K. Rowling

Główni bohaterowie:
Protagoniści:
Harry Potter, Hermiona Granger, Ron Weasley
Antagoniści:
Lord Voldemort (Tom Marvolo Riddle), Severus Snape, Draco Malfoy

Pozostali ważni bohaterowie:
Vernon, Petunia i Dudley Dursley’owie
Ginny, Will, Fred, George, Molly i Artur Weasley’owie

Streszczenie krótkie:

Harry Potter niedługo ukończy siedemnasty rok życia, co poskutkuje utratą ochronnego zaklęcia. Z tego powodu Lord Voldemort będzie miał łatwiej go znaleźć. Zakon Feniksa decyduje się dokonać transportu Harry’ego w bezpieczne miejsce, żeby uniknąć niepotrzebnych cierpień osobom postronnym (rodzinie Dursley’ów).

Podczas transportu atakują śmierciożercy, którzy dowiedzieli się o prawdziwej dacie misji od Severusa Snape’a. Podczas powietrznej bitwy ginie sowa Harry’ego – Hedwiga – i Alastor Moody.

Niedługo po bitwie mają miejsce: urodziny tytułowego bohatera i ślub Billa Wesleay’a i Fleur Delacour.

W dniu urodzin pojawia się Minister Magii, który przekazuje trójce protagonistów spadek po Dumbledor’ze. Niedługo później odbywa się ślub, podczas którego następuje atak śmierciożerców. Harry i przyjaciele uciekają.

Bohaterowie przenoszą się z wesela do innego miejsca, gdzie również trafiają na śmierciożerców. Ponownie uciekają, tym razem ukrywają się w domu pod adresem Grimmauld Place 12.

Remus spotyka się z Harrym i proponuje pomoc w misji, jednak Harry odmawia i wyrzuca mu, że powinien się zająć rodziną. W międzyczasie Stworek przyprowadza Mundungusa Fletchera, który wyjawia, że sprzedał będący horkruksem medalion Slytherina znienawidzonej Dolores Umbridge.

Przyjaciele obmyślają plan przejęcia medalionu. Bohaterowie zostają w różnych okolicznościach rozdzielenie. Harry odnajduje gabinet Dolores, gdzie znajdowało się oko Szalonookiego Moody’ego, następnie odnajduje Hermionę i razem odbierają to, po co przyszli.

Szalona misja kończy się sukcesem, jednak Ron ucierpiał przy deportacji. Okazuje się, że Hermiona była na to przygotowana. Harry doznaje wizji. Voldemort przesłuchuje i morduje Gregorowicza.

Bohaterowie codziennie zmieniają swoje położenie, w trakcie swoich wędrówek słuchali wiadomości w radiu, by dowiedzieć się, czy ktoś z ich bliskich nie zginął. Ron za długo nosi na sobie horkruksa, którego nikt nie dał rady wcześniej zniszczyć. Oddziaływanie medalionu skutkuje odejściem Weasley’a.

Harry wybiera się w wigilię na groby czarodziejów, w tym swoich rodziców. Spotykają później w Dolinie Godryka Bathildę, która ich zaprasza do środka. Tam okazuje się, że to pułapka, a kobieta była Nagini – wężem antagonisty. Harry i Hermiona uciekają, różdżka bohatera zostaje w trakcie zniszczona.

Dwójka przyjaciół czytają tektsy o Dumbledor’ze i jego współpracy z Grindelwaldem.

Z czasem wędrują w inne miejsce, gdzie podczas nocnej warty Harry zauważa łanię. To patronus, który prowadzi go do miecza. Tam ratuje mu życie Ron. Przyjaciele znów się jednoczą i niszczą horkruksa.

Bohaterowie spotykają się z Lovegoodem, u którego wcześniej zauważyli powiązanie z Insygniami Śmierci. Tam Hermiona czyta bajkę o trzech braciach i odnajdują w niej informacje o potężnych magicznych przedmiotach. Okazuje się, że spotkanie z Ksenofiliusiem było pułapką, w której ten brał udział, bo chciał odzyskać córkę Lunę.

Przyjaciele naradzają się, wtedy Harry dochodzi do wniosku, że posiada dwa z tych trzech przedmiotów: pelerynę niewidkę oraz kamień wskrzeszenia, natomiast Lord Voldemort szuka ostatniego: czarnej różdżki. Podczas dalszej podróży wypowiada niechcący imię antagonisty, które sprowadza na bohaterów grupę szmalcowników. Zostają oni (oraz Gryfek i Dean, których szmalcownicy również znaleźli) przez nich schwytani i trafiają do piwnicy domu Lucjusza Malfoy’a, gdzie znajdują się też Luna Lovegood i pan Ollivander. Bellatrix Lestrange torturuje Hermionę. Niespodziewanie pojawia się Zgredek, który deportuje wszystkich poza Ronem i Harry’m. Ten razem z Ronem ratują później Hermionę i dzięki pomocy Zgredka uciekają. Zgredek w trakcie obrywa nożem i po deportacji umiera. Harry go pochował. Potem przyjaciele rozmawiają z Ollivanderem o Czarnej Różdżce. Później Harry ma wizję, w której Voldemort wykrada to insugnium śmierci z grobu Dumbledore’a.

Bohaterowie chcą włamać się do Banku Gringotta, gdzie znajduje się kolejny horkruks. Gryfek zgadza się na pomoc w zamian za miecz Gryffindora. Podczas pobytu w Muszelce Harry’ego znajduje Remus Lupin, który prosi Potter’a o zostanie ojcem chrzestnym swojego syna, Teda.

W końcu rozpoczyna się włamanie do banku Gringotta. Harry chowa się z Gryfkiem pod pelerynę niewidkę, Ron zmienia wygląd za pomocą czarów, a Hermiona zmienia się w Bellatriks za pomocą eliksiru. Po drodze Harry jest zmuszony użyć niewybaczalnego zaklęcia Imperio, żeby bohaterowie nie zostali nakryci. Odnajdują ukryty w skrytce Lestrange puchar Helgi Hufflepuff. Gryfek podnosząc alarm zdradza grupę przyjaciół, której udało się w ostatniej chwili uciec na smoku.

Później, gdy bohaterowie są bezpieczni, Harry wchodzi w umysł Voldemorta i widzi, jak ten wścieka się, że Potter dowiedział się o horkruksach. Gdy antagonista odchodzi sprawdzić, czy pozostałe są na miejscu, przyjaciele wybierają się do Hogsmeade. Mają zamiar dostać się do Hogwartu, by znaleźć ostatni horkruks.

W wiosce czarodziejów przyjaciele natrafiają na śmierciożerców, którzy wypuszczają dementorów. Harry używa patronusa, przez co złoczyńcy zaczynają go szukać, jednak dzięki pomocy staruszka udaje mu się schować wraz z przyjaciółmi. Okazuje się, że ocalił ich Aberforth, brat Dumbledore’a. Mówi on o historii byłego dyrektora Hogwartu, w międzyczasie na miejsce dociera tajnym przejściem Neville Longbottom.

Neville zaprowadza przyjaciół do Pokoju Życzeń w Hogwarcie. Tam spotyka się cała Gwardia Dumbledore’a. Luna z Harry’, idą razem pod peleryną-niewidką do pokoju wspólnego Ravenclaw, gdzie Harry ogląda Diadem Roveny Ravenclaw, a dokładniej jego replikę. Nakrywa go Alecto, która wzywa Voldemorta. Zaraz również Amycus stanie na drodze Harry’ego.

Po pokonaniu obu śmierciożerców, Harry mówi profesor McGonagall o przyzwaniu Czarnego Pana, a później następuje bitwa między tą dwóją a Severus’em Snape’m. Obecny dyrektor ucieka z Hogwartu. Dalsze poszukiwania diademu prowadzą Harry’ego do Pokoju Życzeń.

Podczas gdy zaczyna się bitwa o Hogwart, Potter pyta ducha wieży Ravenclaw – Helenę Ravenclaw – o diadem. Dzięki jej podpowiedzi, udaje się ten horkruks znaleźć właśnie w Pokoju Życzeń. Tam na protagonistę napada Malfoy ze swoimi kompanami: Crabbe’m i Goyle’m. Ten pierwszy używa zaklęcia Szatańskiej Pożogi, które jest tak potężną klątwą, że traci nad nią panowanie i przy okazji niszczy diadem.

Później trójka przyjaciół wyrusza do Wrzeszczącej Chaty, żeby zabić Nagini i Lorda Voldemorta, jednak przyjaciele stają się świadkami śmierci Snape’a. Harry przyjmuje od niego wspomnienie, które później ogląda w Myślodsiewni. Poznaje przeszłość tego profesora oraz swoich rodziców. Teraz zna już odpowiedzi na wiele dręczących go pytań, w tym położenie jednego z ostatnich horkruksów: on sam nim jest.

Potter wyrusza na konfrontację z Lordem Voldemortem. Ten go zabija, a Harry pojawia się w sennym miejscu – King Cross. Znajduje się tam również Dumbledore. Po rozmowie Harry wraca do żywych.

W tym momencie Hagrid podnosi przyjaciela i na rozkaz Czarnego Pana zanosi go przed zamek. Tam Voldemort szydzi z Pottera i Neville’a. Ten drugi, wbrew swojej słabej pozycji, daje radę uciąć łeb Nagini i wywołać zamieszanie.
Wybucha walka, podczas której Harry ucieka. W końcu dochodzi do ostatecznego starcia między nim a jego odwiecznym wrogiem, w którym oczywiście zło ponosi klęskę. Harry, po wygranej walce, wyrzuca czarną różdżkę z mostu.

Na koniec poznajemy książki poznajemy dzieci Harry’ego i Ginny Potterów, Rona i Hermiony Weasley oraz dowiadujemy się, że pogodzili się i zaprzyjaźnili z rodziną Malfoy’ów. Historia kończy się odjazdem dzieci do szkoły z peronu numer dziewięć i trzy czwarte.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.