Harry Potter i Insygnia Śmierci - Streszczenie szczegółowe

„Harry Potter i Insygnia Śmierci” – siódma część serii autorstwa J.K. Rowling. Główny bohater po śmierci dyrektora Hogwartu, Albusa Dumbledore’a, musi wyruszyć na wyprawę, by odnaleźć i zniszczyć pozostałe horkruksy oraz pokonać Lorda Voldemorta.

Rozdział pierwszy: „Czarny Pan rośnie w siłę”
W tej części jesteśmy świadkami zebrania śmierciożerców. Odbywa się ono w Dworze Lucjusza Malfoya, który stał się siedzibą Voldemorta. Tam odbywa się rozmowa, podczas której Snape przekazuje informacje o planach transportu Harry’ego Potter’a. Yaxley posiadał błędne informacje, które przedstawił, jednak Severus dementuje jego doniesienia. Przez cały ten czas nad zebranymi unosiła się postać, której identyfikację poznajemy pod koniec rozdziału. Jest to nauczycielka mugoloznawstwa Charity Burbage. Rozdział kończy się szydzeniem z niej przez śmierciożerców i jej śmiercią z ręki samego Lorda Voldemorta.

Rozdział drugi: „In Memoriam”
Harry Potter w swoim pokoju przygotowuje się do tajnej misji, przy czym czyta artykuły na temat Albusa Dumbledore’a z różnych gazet. Najpierw czyta wspomnienie o dyrektorze od Elphias’a Doge’a, po którym młodzieniec przeżywa refleksję na temat tego, czy znał tą ważną dla niego postać wystarczająco dobrze. Następny artykuł jest o dziele autorstwa Rity Skeeter, która jak zwykle wypowiadała się tak kontrowersyjnie, jak tylko jej dziennikarskie zdolności pozwoliły. Ten fragment gazety wywołał u niego szczególny gniew. Po tym Harry usiadł na łóżku, gdzie znalazł fragment lustra. Wydawało mu się, że ujrzał w nim oczy swojego mistrza, Albusa Dumbledore’a.

Rozdział trzeci: „Dursley’owie opuszczają dom”
W tym rozdziale Harry Potter żegna się ze swoją rodziną: wujkiem Vernonem, ciocią Petunią i kuzynem Dudley’em. Ten ostatni po raz pierwszy otwarcie okazuje Harry’emu wdzięczność i przekonuje swoich rodziców, by odeszli wraz z aurorami.

Rozdział czwarty: „Siedmiu Potter’ów”
Na Privet Drive 4 pojawiają się pozostali członkowie Zakonu Feniksa, którzy biorą udział w misji transportu Harry’ego. Dopiero teraz wyjawiają przyjacielowi cały plan: część osób wypije eliksir wielosokowy i wszyscy będą podróżować w parach (osoba wyglądająca jak Harry + ochroniarz), żeby zmylić ewentualny pościg. Harry wyrusza z Hagridem na motocyklu. Niestety śmierciożercy atakują. W powietrznej walce ginie sowa Hedwiga oraz prawdziwy Harry zostaje namierzony. Voldemort przylatuje i mierzy się z Harrym, którego różdżka sama z siebie wykonuje zaklęcie i ratuje go przed Niewybaczalnym Zaklęciem. Harry i nieprzytomny Hagrid wlatują w barierę ochronną, gdzie już są bezpieczni.
Podczas transportu atakują śmierciożercy, którzy dowiedzieli się o prawdziwej dacie misji od Severusa Snape’a. Podczas powietrznej bitwy ginie również Alastor Moody.

Rozdział piąty: „Poległy wojownik”
Harry z Hagridem znajdują się w domu Tonksów, skąd przenoszą się do Nory za pomocą świstoklika. Na umówionym miejscu czekają na nich pozostali przyjaciele poza Mundungusem i Alastor Moody. Pierwszy z nich uciekł podczas walki zostawiając drugiego na śmierć. Na koniec rozdziały Harry ma wizję, w której Ollivander jest torturowany przez Voldemorta.

Rozdział szósty: „Ghul w piżamie”
Niedługo po bitwie mają miejsce: urodziny tytułowego bohatera i ślub Billa Wesleay’a i Fleur Delacour. Przygotowania domowników do wesela idą pełną parą. Mama Rona specjalnie dba o to, żeby przyjaciele mieli dużo roboty, bo nie chce, żeby zaplanowali ucieczkę ze szkoły. Bohaterowie, mimo tych starań, w końcu znajdują chwilę, by porozmawiać. Każde z przyjaciół Harry’ego już poczyniło przygotowania, by wyruszyć z nim na wyprawę: Hermiona wyczyściła pamięć rodzicom, natomiast Ron wraz z braćmi (Fred’em i George’m) oraz ojcem przekształcili domowego ghula, by go przypominał.

Rozdział siódmy: „Testament Albusa Dumbledore’a”
Jest dzień urodzin Harry’ego. Ginny tego dnia go całuje. Później Artur powiadamia patronusem, że niedługo pojawi się Minister Magii – Rufus Scrimgeour. Remus wraz z Tonks deportują się i przybywa zapowiedziany gość. Informuje on o spadku, który ich były dyrektor na nich zapisał. Ron dostaje wygaszacz, Hermiona księgę „Baśnie barda Beedle’a”, natomiast Harry – miecz Godryka Gryffindora, którego przekazania Scrimgeour odmawia.

Rozdział ósmy: „Wesele”
Niedługo później odbywa się ślub. Harry wtapia się w tłum pijąc Eliksir Wielosokowy z włosem rudego chłopca z okolicy. Podczas rozmowy Wiktor Krum mówi o znaku, który widać u Ksenofiliusa Lovegood’a – to znak Grindelwalda. Harry bierze potem też udział w dialogu z Elfiasem Doge’m na temat Dumbledore’a. Niestety ślub zostaje przerwany atakiem śmierciożerców. Grupa przyjaciół ucieka.

Rozdział dziewiąty: „Kryjówka”
Bohaterowie przenoszą się z wesela do innego miejsca: Luchina Caffe. Tam również trafiają na śmierciożerców. Ponownie uciekają, tym razem ukrywają się w domu pod adresem Grimmauld Place 12.

Rozdział dziesiąty: „Opowieść Stworka”
W domu, który Harry odziedziczył po Syriuszu, znajduje się Stworek. Opowiada on Harry’emu o medalionie Salazara Slytherina, który jest horkruksem. Bohater prosi go, żeby znalazł ostatnią osobę, która ten medalion widziała: Mundungusa Fletchera.

Rozdział jedenasty: „Łapówka”
Remus spotyka się z Harrym i proponuje pomoc w misji, jednak Harry odmawia i wyrzuca mu, że powinien się zająć rodziną. W międzyczasie Stworek – z pomocą Zgredka – przyprowadza Mundungusa Fletchera, który wyjawia, że sprzedał medalion Slytherina znienawidzonej przez uczniów Hogwartu nauczycielce: Dolores Umbridge.

Rozdział dwunasty: „Magia to potęga”
Przyjaciele dowiadują się, że Severus Snape został dyrektorem Hogwartu, potem obmyślają plan przejęcia medalionu. Zmieniają się w pracowników Ministerstwa za pomocą Eliksiru Wielosokowego. Ron zostaje odesłany do rozwiązania problemu z deszczem w gabinecie.

Rozdział trzynasty: „Komisja Rejestracji Mugolaków”
Dolores nie poznaje Hermiony i prosi ją o pisanie protokołów podczas przesłuchań. Tymczasem Harry odnajduje gabinet Umbridge, gdzie znajdowało się oko Szalonookiego Moody’ego, następnie odnajduje Hermionę i razem odbierają on okrutnej kobiety to, po co przyszli. Pomagają uciec mugolom, znajdują Rona i we trójkę wszyscy uciekają.

Rozdział czternasty: „Złodziej”
Szalona misja kończy się sukcesem, jednak Ron ucierpiał przy deportacji. Okazuje się, że Hermiona była na to przygotowana. Pomaga przyjacielowi za pomocą mikstury. Harry doznaje wizji. Voldemort przesłuchuje i morduje Gregorowicza.

Rozdział piętnasty: „Zemsta Goblina”
Bohaterowie codziennie zmieniają swoje położenie, w trakcie swoich wędrówek słuchali wiadomości w radiu, by dowiedzieć się, czy ktoś z ich bliskich nie zginął. Ron, dlatego że za długo nosi na sobie medalion będący horkruksem, daje się ponieść emocjom i oddziela się od grupy przyjaciół.

Rozdział szesnasty: „Dolina Godryka”
Hermiona pokazuje znak w książce, którą dostała od Dumbledore’a. Potter rozpoznaje w nim znak, który nosi Lovegood i o którym opowiadał mu Wiktor Krum. Ponoć znajduje się on na ścianie Durmstrangu.
Harry wybiera się w wigilię na groby czarodziejów: swoich rodziców, rodziny Dumbledore’ów,

Rozdział siedemnasty: „Sekret Bathildy”
Spotykają później w Dolinie Godryka Bathildę, która ich zaprasza do środka. Tam okazuje się, że to pułapka, a kobieta była Nagini – wężem antagonisty. Harry i Hermiona uciekają, różdżka bohatera zostaje w trakcie zniszczona.

Rozdział osiemnasty: „Życie i kłamstwa Albusa Dumbledore’a”
Dwójka przyjaciół czytają tektsy o Dumbledor’ze i jego współpracy z Grindelwaldem.

Rozdział dziewiętnasty: „Srebrna łania”
Z czasem wędrują w inne miejsce, gdzie podczas nocnej warty Harry zauważa łanię. To patronus, który prowadzi go do miecza. Tam ratuje mu życie Ron. Przyjaciele znów się jednoczą i niszczą horkruksa.

Rozdział dwudziesty: „Ksenofilius Lovegood”
Bohaterowie spotykają się z Lovegoodem, u którego wcześniej zauważyli powiązanie z Insygniami Śmierci. Tam Hermiona czyta bajkę o trzech braciach i odnajdują w niej informacje o potężnych magicznych przedmiotach. Okazuje się, że spotkanie z Ksenofiliusiem było pułapką, w której ten brał udział, bo chciał odzyskać córkę Lunę.

Rozdział dwudziesty pierwszy: „Opowieść o trzech braciach”
Przyjaciele naradzają się, wtedy Harry dochodzi do wniosku, że posiada dwa z tych trzech przedmiotów: pelerynę niewidkę oraz kamień wskrzeszenia, natomiast Lord Voldemort szuka ostatniego: czarnej różdżki. Podczas dalszej podróży wypowiada niechcący imię antagonisty, które sprowadza na bohaterów grupę szmalcowników.

Rozdział dwudziesty drugi: „Dwór Malfoy’a”
Bohaterowie (oraz Gryfek i Dean, których szmalcownicy również znaleźli) zostają schwytani przez śmierciożerców i trafiają do piwnicy domu Lucjusza Malfoy’a, gdzie znajdują się też Luna Lovegood i pan Ollivander. Bellatrix Lestrange torturuje Hermionę. Niespodziewanie pojawia się Zgredek, który deportuje wszystkich poza Ronem i Harry’m. Ten razem z Ronem ratują później Hermionę i dzięki pomocy Zgredka uciekają.

Rozdział dwudziesty trzeci: „Wytwórca różdżek”
Zgredek w trakcie obrywa nożem i po deportacji umiera. Harry wykopał dla niego dół i go pochował. Potem przyjaciele rozmawiają z Ollivanderem o Czarnej Różdżce. Harry doznaje wizji, w której Voldemort wykrada to insygnium śmierci z grobu Dumbledore’a.

Rozdział dwudziesty czwarty: „Muszelka”
Bohaterowie chcą włamać się do Banku Gringotta, gdzie znajduje się kolejny horkruks. Gryfek zgadza się na pomoc w zamian za miecz Gryffindora. Podczas pobytu w Muszelce Harry’ego znajduje Remus Lupin, który prosi Potter’a o zostanie ojcem chrzestnym swojego syna, Teda.

Rozdział dwudziesty piąty: „Bank Gringotta”
W końcu rozpoczyna się włamanie do banku Gringotta. Harry chowa się z Gryfkiem pod pelerynę niewidkę, Ron zmienia wygląd za pomocą czarów, a Hermiona zmienia się w Bellatriks za pomocą eliksiru. Po drodze Harry jest zmuszony użyć niewybaczalnego zaklęcia Imperio, żeby bohaterowie nie zostali nakryci. Odnajdują ukryty w skrytce Lestrange puchar Helgi Hufflepuff. Gryfek podnosząc alarm zdradza grupę przyjaciół, której udało się w ostatniej chwili uciec na smoku.

Rozdział dwudziesty szósty: „Ostatnia kryjówka”
Później, gdy bohaterowie są bezpieczni, Harry wchodzi w umysł Voldemorta i widzi, jak ten wścieka się, że Potter dowiedział się o horkruksach. Gdy antagonista odchodzi sprawdzić, czy pozostałe są na miejscu, przyjaciele wybierają się do Hogsmeade. Mają zamiar dostać się do Hogwartu, by znaleźć ostatni horkruks.

Rozdział dwudziesty siódmy: „Brakujące lusterko”
W wiosce czarodziejów przyjaciele natrafiają na śmierciożerców, którzy wypuszczają dementorów. Harry używa patronusa, przez co złoczyńcy zaczynają go szukać, jednak dzięki pomocy obcego staruszka udaje mu się schować wraz z przyjaciółmi. Okazuje się, że ocalił ich Aberforth, brat Dumbledore’a. Harry już rozumie kto spoglądał na niego w przez magiczne lustro, którego fragment miał ze sobą i dlaczego przypominał mu jego dyrektora, za którym tak tęsknił. Aberfoth mówi o historii swojego brata. Opowiada o przykrej przeszłości jego siostry i o tym, jak Albus zaniedbał opiekę nad nią myśląc tylko o przyszłości społeczności czarodziejów. Po tym, jak czarodziej skończył opowieść, na miejsce dociera tajnym przejściem Neville Longbottom.

Rozdział dwudziesty ósmy: „Zaginiony diadem”
Neville zaprowadza przyjaciół do Pokoju Życzeń w Hogwarcie przez to samo tajne przejście, z którego się pojawił. Tam spotyka się cała Gwardia Dumbledore’a. Harry unika powiedzenia wszystkim tego, jaki jest główny cel przybycia, mimo to wszyscy zgadzają się mu pomóc. Ron i Hermiona przekonują, że musi wyjawić przynajmniej część tajemnicy, żeby odnaleźć horkruksa. Luna mu odpowiada. że mogą poszukiwać zaginionego diademu Roveny Ravenclaw. Idzie z Harry’m, pod peleryną-niewidką do pokoju wspólnego Ravenclaw, by pokazać jego replikę. Nakrywa ich Alecto, która wzywa Voldemorta.

Rozdział dwudziesty dziewiąty: „Ucieczka Serverusa Snape’a”
Luna rzuca zaklęcie Drętwoty na śmierciożercą. Do pokoju Krukonów wchodzi Amycus, brat Alecto, oraz profesor McGonnagall. Zaczyna się między nimi kłótnia, podczas której śmierciożerca ubliża Minerwie. Harry ze złości używa na nim niewybaczalnego zaklęcia Cruciatus. Potem informuje profesor o przyzwaniu Czarnego Pana. Idąc korytarzem – gdy Harry jest w ukryciu – Snape spotyka McGonnagall i zaczyna się między nimi bitwa. Obecny dyrektor ucieka z Hogwartu. Dalsze poszukiwania diademu prowadzą Harry’ego do Pokoju Życzeń. Tymczasem Percy Weasley godzi się z resztą rodziny i razem z nimi, ramię w ramię, staje w obronie szkoły.

Rozdzial trzydziesty: „Bitwa o Hogwart”
Uczniowie zebrali się w Wielkiej Sali. Lord Voldemort przemówił w głowach wszystkich obecnych w Hogwarcie, żeby wydali Pottera, jednak tylko Pansy Parkinson, Ślizgonka, namawia do tego, by go wydać. Wszyscy z pozostałych domów wstali w jego obronie, jednak zanim zostaje rzucone jakiekolwiek zaklęcie, przybywa profesor McGonnagall, która po kolei wyprasza uczniów z Sali. Podczas gdy przygotowania do obrony Hogwartu trwają w najlepsze, Potter odnajduje ducha wieży Ravenclaw – Helenę Ravenclaw – i wypytuje o diadem. Dzięki jej podpowiedzi, udaje się ten horkruks znaleźć w Pokoju Życzeń. Tam na protagonistę napada Malfoy ze swoimi kompanami: Crabbe’m i Goyle’m. Ten pierwszy używa zaklęcia Szatańskiej Pożogi, które jest tak potężną klątwą, że traci nad nią panowanie i przy okazji niszczy diadem. W tym samym czasie Hermiona i Ron docierają do Komnaty Tajemnic, gdzie odnajdują martwego bazyliszka i jego zębem niszczą puchar Helgi Hufflepuff. Podczas walki ze śmierciożercami ginie u boku odzyskanego brata Fred Weasley.

Rozdział trzydziesty pierwszy: „Czarna różdżka”
Trójka przyjaciół wyrusza do Wrzeszczącej Chaty, żeby zabić Nagini i Lorda Voldemorta, jednak przyjaciele stają się świadkami śmierci Snape’a. Harry przyjmuje od niego wspomnienie.

Rozdział trzydziesty drugi: „Opowieść Księcia”
Voldemort rozkazuje sługom odwrót i daje dzielnym obrońcom godzinę odpoczynku. Harry dociera do gabinetu dyrektora, gdzie ogląda w Myślodsiewni wspomnienie pozyskane od Severusa Snape’a. Poznaje przeszłość tego profesora oraz swoich rodziców. Teraz zna już odpowiedzi na wiele dręczących go pytań, w tym położenie jednego z ostatnich horkruksów: on sam nim jest.

Rozdział trzydziesty trzeci: „Znowu w zakazanym lesie”
Potter wyrusza na konfrontację z Lordem Voldemortem. Po drodze sprawdza otrzymany od Dumbledore’a znicz. Wcześniej pojawił się na nim napis „Otwieram się u kresu”. Pocałował go, a wtedy ze środka wyłania się Kamień Wskrzeszenia. Ostatni raz przed zbliżającą się śmiercią widzi swoich poległych przyjaciół i rodziców. Zbliżając się do Voldemorta myśli o Ginny. W końcu nadchodzi moment, gdy Czarny Pan rzuca śmiertelne zaklęcie na bohatera.

Rozdział trzydziesty czwarty: „King’s Cross”
Harry pojawia się w sennym miejscu – King’s Cross. Znajduje się tam również Dumbledore. Rozmawiają na temat Voldemorta, jego planu, motywów oraz co i dlaczego w tym wszystkim poszło na jego niekorzyść. Po rozmowie Harry wraca do żywych.

Rozdział trzydziesty piąty: „Luka w planie”
W tym momencie Hagrid podnosi przyjaciela i na rozkaz Czarnego Pana zanosi go przed zamek. Tam Voldemort szydzi z Pottera i Neville’a. Ten drugi sprowokował Czarnego Pana swoją postawą. Antagonista postanawia na jego przykładzie pokazać, co się stanie z każdym, kto będzie się sprzeciwiał. W tym samym czasie Graup rozpętuje zamieszanie, podczas którego Neville wyrywa się klątwie Voldemorta i zabija Nagini, a Harry ucieka pod peleryną-niewidką. W końcu dochodzi do ostatecznego starcia między nim a jego odwiecznym wrogiem. Czarny Pan jest na straconej pozycji, ponieważ nie wie, że prawdziwym panem różdżki, której używa, jest właśnie jego przeciwnik. Mordercze zaklęcia odbija się i zabija Voldemorta.

Rozdział trzydziesty szósty, epilog: „Dziewiętnaście lat później”
Na koniec poznajemy książki poznajemy dzieci Harry’ego i Ginny Potterów, Rona i Hermiony Weasley oraz dowiadujemy się, że pogodzili się i zaprzyjaźnili z rodziną Malfoy’ów. Historia kończy się odjazdem dzieci do szkoły z peronu numer dziewięć i trzy czwarte.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: