Harry Potter i Insygnia Śmierci - Geneza utworu i gatunek

„Harry Potter i Insygnia śmierci” J. K. Rowling (Joanne Rowling) jest to siódmy tom historii o młodym czarodzieju.
Któż nie zna historii Harrego Pottera, chłopca, który jako jedyny przeżył spotkanie z potężnym Voldemortem.
Wyjaśnienie tytułu:
Początkowo za Insygnia śmierci uznawano horkruksy, jednak po zapoznaniu się z książką, czytelnik dowiaduje się, że te przedmioty wywodzą się z „Opowieści o Trzech Braciach” ze zbioru „Baśnie barda Beedle’a.” Tam śmierć, podarowała trzem braciom, różne przedmioty,
czarną różdżkę,

pelerynę niewidkę,

kamień wskrzeszenia

Pierwszym tomem, rozpoczynającym historię o chłopcu, który przeżył, jest „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, ostatnim „Harry Potter i Insygnia śmierci” (istnieje również przedłużenie serii dodatkiem- „Przeklęte dziecko”, które zostało napisane w formie scenariusza). Wydawcą głównym serii jest Bloomsbury Publishing. Seria o czarodzieju została zekranizowana przez Warner Bros Pictures i doczekała się ośmiu części.
Joanne Rowling przyznała, że tworząc serię, czerpała inspirację z legend o Królu Arturze. Możemy przykładowo dostrzec powiązanie pomiędzy Albusem Dumbledorem (dyrektorem Hogwartu) a Merlinem, czarodziejem, który służył Arturowi. Wszystkie zaklęcia zawarte w książce pochodzą z łaciny, co więcej autorka, w swoich powieściach nawiązuje także do wiary chrześcijańskiej.
Seria o Harrym Potterze stała się częścią historii i wpisała się w tradycyjną literaturę brytyjską.
Publikacja ostatniej części przygód Harrego Pottera wywołała ogromne zamieszanie, jej treść była pilnie strzeżona.
Książka „Harry Potter i Insygnia śmierci” jest powieścią, głównie skierowaną do dzieci i młodzieży, jednak i starsi czytelnicy nie zawiodą się światem, jaki stworzyła J.K. Rowling.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: