Harry Potter i Książę Półkrwi - Charakterystyka

Harry Potter i Książę Półkrwi – J.K. Rowling – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Harry Potter i Książę Półkrwi” (oryginalny tytuł to po angielsku: „Harry Potter and the Half-Blood Prince”) została napisana przez brytyjską pisarkę – J.K. Rowling (Joanne Kathleen Rowling). Jest to już szósta z kolei część powieści fantastycznej. Swoje pierwsze wydanie książka miała 16 lipca 2005 roku, w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. Wydana została przez brytyjskie wydawnictwo Bloomsbury Publishing. W Polsce natomiast ukazała się pół roku później – 28 stycznia 2006 roku, wydana przez wydawnictwo Media Rodzina, przełożona przez Andrzeja Polkowskiego. Składa się aż z 30 rozdziałów.
Akcja utworu rozgrywa się w świecie pełnym magii. Głównym bohaterem niewątpliwie jest Harry Potter, który także jest bohaterem tytułowym. To wokół niego rozgrywają się wszystkie wydarzenia. Jest to niby pozorny chłopak, jednak włada dużą mocą, która może pokonać nawet samego Voldemorta – jego największego wroga, tak samo wroga całego Hogwartu.
Ekranizacja w reżyserii Davida Yatesa ukazała się na kinowych ekranach 15 lipca 2009 roku, a w Polsce ponad tydzień później – 24 lipca. Jej czas trwania w wersji podstawowej to 147 minut, a w wersji rozszerzonej 153 minuty.
Krótkie streszczenie
Gdy ojciec chrzestny Harry’ego – Syriusz Black zostaje zabity przez sługusów Voldemorta, a Harry zwycięża nad swoim odwiecznym wrogiem, rozpoczynają się wakacje w Hogwarcie. Niczego nieświadomy Harry otrzymuje w spadku wszelkie dobra materialne Syriusza, tzn. pieniądze i jego dom.
Niedługo później rozpoczyna się kolejny, szósty rok nauki Harry’ego w Szkole Magii. Na początku przychodzą same dobre nowiny – Harry’ego cały czas chwalą za wytrwałą obronę przed bezpodstawnymi oskarżeniami Ministerstwa Magii, które jedynie się na tym zbłaźniło. Jak się okazuje, straciło na tym wielu urzędników, w tym Korneliusz Knot – prezes Ministerstwa, który został usunięty ze swojego stanowiska.
Gdy ucichła sprawa z oskarżeniami wysuniętymi w stronę Harry’ego, ponownie rozpoczęto rozpatrywanie jego przepowiedni. Otóż był on synem, któremu zabito rodziców: Lily i Jamesa Potterów. Jako że miał wtedy roczek i przeżył to wydarzenie, to jest uznawany za wybrańca, który ma pokonać odwiecznego wroga – Lorda Voldemorta, dlatego też przez niektórych nazywany jest Wybrańcem.
Z biegiem czasu, wiedząc, że nadchodzi chwila śmierci Dumbledora, dyrektor poprosił do siebie Harry’ego i przedstawił mu większą część z przeszłości Voldemorta, gdy był jeszcze chłopcem – Tomem Marvol’em Riddle’m. Pomogło mu to zrozumieć zachowanie czarnoksiężnika, kiedyś nikt go nie szanował i nie lubił, a teraz wszyscy o nim mówią i go znają. Oprócz tego, młodzieniec dowiedział się o tak zwanych horkruksach – różnych magicznych przedmiotach, które pozwalały zamknąć część swojej duszy, gdy popełni się morderstwo; okazało się, że to właśnie Voldemort z takich korzysta.
Gdy fala informacji trochę się uspokoiła, Harry mógł wrócić do życia prywatnego. Jego relacja z Ginny bardzo się poprawiła i to bardzo ich zbliżyło, oczywiście za zgodą Rona – jej brata. W tym samym czasie przyjaciel Harry’ego – Ron zaczął chodzić z Lavender Brown, co skutkowało zazdrością Hermiony. Bardzo ciężko to zniosła, ponieważ podkochiwała się w przyjacielu, przestała nawet przez chwilę odzywać się do Rona.
W tym samym czasie Voldemort, pokonany przez Harry’ego, nie próżnował. Gdy aresztowano ojca Draco w Ministerstwie Magii – Lucjusza Malfoya, rozkazał jego synowi, by zabił Dumbledore’a.
Niedługo później śmierciożercy (w tym Draco) przybywają do Wieży Astronomicznej, gdzie czeka na nich już dyrektor Hogwartu. Młodzieniec chce zabić Dumbledore’a, jednak przed nim robi to Severus Snape – jeden z nauczycieli, a zarazem mistrz eliksirów. Wszystko to ogląda Harry, który nie jest w stanie nic zrobić. Po tym wydarzeniu próbuje złapać śmierciożerców, jednak Snape go powstrzymuje i udaje mu się uciec wraz ze swoimi wspólnikami.
Charakterystyka bohaterów
Harry Potter – główny bohater powieści, zarazem jej bohater tytułowy, przeżywa różne niebezpieczne, a czasami nawet zabawne przygody, jego rodzice zostali zamordowani przez jego odwiecznego wroga – Lorda Voldemorta, chłopiec ma w sobie ogromną moc, która jest w stanie pokonać czarnoksiężnika, Potter jest odważny, bohaterski i inteligentny, wyróżnia go znamię w kształcie błyskawicy na czole, Harry’emu zawsze towarzyszą jego przyjaciele: Ron Weasley i Hermiona Granger.

Hermiona Granger – przyjaciółka Harry’ego i Rona, razem z nimi uczęszcza do Hogwartu, z całej trójki jest najmądrzejsza i zawsze próbuje kierować się obowiązującymi zasadami, jednak nie zawsze jej to wychodzi, mądrością wykazuje się, m.in. podczas lekcji magii, ma długie brązowe włosy i oczy tego samego koloru, jest odważna, przyjacielska i ambitna.

Ron Weasley – jest dość niepozornym chłopakiem, wyróżniają go rude włosy i piegowata cera, praktycznie nigdy nie odłącza się od pozostałej dwójki przyjaciół, ma szczura, którego zwie Parszywek, Ron jest zabawny, odważny i ufny, uczęszcza do Hogwartu wraz z dwoma braćmi: Fredem i George’em Weasley’ami.

Lord Voldemort – największy wróg Harry’ego i całego Hogwartu, próbuje przejąć władzę nad uczelnią, a tym samym nad całą magią, a później nad całym światem, nie chce dopuścić do spełnienia się przepowiedni, która mówi o tym, że zostanie pokonany przez Harry’ego, któremu zabił rodziców, jest łysy i chodzi w długiej, czarnej szacie, charakteryzuje się nienawiścią, pychą i chciwością.

Albus Dumbledore – dyrektor Hogwartu i przyjaciel Harry’ego, robi wszystko, by pomóc młodzieńcowi się rozwinąć i przygotowuje go do ostatecznej walki, można powiedzieć, że jest jego opiekunem, jest starym, lecz dobrym magiem, ma długą białą brodę, okulary na nosie i wielką szarą szatę, charakteryzuje się troskliwością, odwagą i sprytem, w swoim gabinecie trzyma Feniksa – ptaka, który umie znikać i pojawiać się w dowolnym miejscu o dowolnej porze.

Hagrid – jest dużym człowiekiem, największym i najgrubszym w Hogwarcie, zawsze wspiera Harry’ego w jego działaniach i pomaga mu się rozwijać, ma dużą czarną brodę i czarne kręcone włosy, a ubrany jest w brązowy płaszcz, charakteryzuje się pomocniczością, odwagą i troskliwością.

Draco Malfoy – syn Lucjusza i Narcyzy Malfoy, należy do Slytherinu i jest jednym z głównych wrogów Harry’ego, często gra nieczysto i kłamie, po dłuższym pobycie w Hogwarcie zaczyna służyć Voldemortowi, obok niego zawsze chodzili jego kompani: Vincent Crabbe i Gregory Goyl, Draco ma blond włosy i jest strasznie pyszny (od słowa „pycha”), cechuje go brak szczerości i spryt.

Ekranizacja
Ekranizacja książki pt. „Harry Potter i Książę Półkrwi” miała swoją premierę 4 lata po wydaniu tego utworu – 15 lipca 2009 roku, w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast na kinowych ekranach ukazała się ponad tydzień później – 24 lipca tego samego roku. Film powstał przy współpracy dwóch angielskich państw: Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jego reżyserem został David Yates, natomiast jedynym scenarzystą był Steve Kloves. Główne role obsadzili: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (jako Ron Weasley), Emma Watson (jako Hermiona Granger), Michael Gambon (jako Dumbledore), Hero Fiennes Tiffin (jako Lord Voldemort).
Film trwa 147 (2 godziny 27 minut) i minut w wersji kinowej i 153 minuty (2 godziny i 33 minuty) w wersji rozszerzonej. Ekranizacja w całości została oparta na powieści fantastycznej, której autorką jest J.K. Rowling. Budżet na ten film wyniósł 250 000 000$ (dolarów; czyli 1 000 000 000 zł). Zarobki natomiast sięgają kwoty: na całym świecie 934 454 096$ (dolarów; czyli 3 737 816 384 zł), w samym USA 302 305 431$ (dolarów; czyli 1 209 221 724 zł), poza USA 632 148 665$ (dolarów; czyli 2 528 594 660 zł). Kolejna ekranizacja, tj. Harry Potter i Insygnia Śmierci Część I. powstała rok później, w 2010 r.
Ekranizacja została bardzo dobrze odebrana przez widzów. Według portalu Filmweb, została oceniona na 7,5 gwiazdek z 10 gwiazdek, co jest dość dobrym wynikiem. Nagrody, które zostały jej przyznane to: 2x Teen Choice i Złoty Popcorn oraz 22 nominacje.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: