Harry Potter i Książę Półkrwi - Streszczenie krótkie

„Harry Potter i Książę Półkrwi” jest szóstą częścią kultowej serii autorstwa J.K. Rowling. Akcja w tym tomie rozgrywa się między 1996 -1997.
Podczas wizyty w nowym sklepie Freda i George’a, trójka przyjaciół jest świadkami dziwnej sytuacji. Widzą Draco i jego matkę, więc postanawiają ich śledzić pod peleryną niewidką. Harry podejrzewa Draco o pójście w ślady ojca i zostanie śmierciożercą. W pociągu do Hogwartu Draco łamie Harry’emu nos.
W tym roku eliksirów uczy profesor Slughorn, a obrony przed czarną magią – Snape. Młody Malfoy ma powierzone ważne i niebezpieczne zadanie, przez co zaniedbuje swoje szkolne obowiązki, a troski odbijają się na jego twarzy. Ma za zadanie zabić dyrektora Hogwartu, Albusa Dumbledore’a. Narcyza wymusza na Snape’ie złożenie wieczystej przysięgi i ochrony jej syna. Chłopak został mianowany na śmierciożercę, a podczas roku szkolnego stara się naprawić szafkę zniknięć znajdującą się w Pokoju Życzeń. Harry dowiaduje się prawdy o horkruksach i młodości Voldemorta. Harry znajduje podręcznik do eliksirów należący do Księcia Półkrwi, którym prowadzone są notatki na temat ważenia eliksirów i zapisane zaklęcie Sectumsempra. Pewnego zimowego dnia, gdy Ron, Harry i Hermiona wracają z kremowego piwa, idąca przed nimi Katie Bell pada ofiarą uroku. O ten wypadek Harry obwinia Draco. Harry i Hermiona dołączają do Klubu Ślimaka, do którego należą ulubieni uczniowie profesora eliksirów. Zazwyczaj ze znanym nazwiskiem lub mający w rodzinie znane osoby. Ron dołącza do drużyny quidditcha (gdzie dostał się między innymi dzięki Hermionie) i zaczyna umawiać się z Lavender Brown, o którą Granger jest straszne zazdrosna. Po rozmowie z Katie Harry dogania Dracona w łazience, gdzie dochodzi pomiędzy nimi do pojedynku, w którym Malfoy zostaje ranny. Harry atakuje go wcześniej wspomnianym, nieznanym zaklęciem z książki. Ron pada ofiarą czekoladek z eliksirem miłosnym, przeznaczonych dla Harry’ego. Potter zabiera przyjaciela do profesora Slughorna. Ten częstuje ich napojem, który Draco podmienił na truciznę. Harry’emu udaje się odratować przyjaciela. Harry’emu udaje się też wyciągnąć od profesora Slughorn’a cenne wspomnienie dotyczące Lorda Voldemorta.
Harry i Albus Dumbledore wyruszają na poszukiwanie pierwszego horkruksa. Gdy wracają, dyrektor każe chłopcu schować się i nie wychodzić z kryjówki. Wtedy na wieży północnej pojawia się Draco z zamiarem zabicia Dumbledore’a. Za nim przychodzą również Bellatrix Lastrange i inni śmierciożercy. Draco nie potrafi zabić dyrektora. Wtedy pojawia się Snape i zabija Albusa za pomocą zaklęcia Avada Kedavra, dodatkowo zrzucając go z wieży północnej. W Hogwarcie trwa walka. Na miejscu są również członkowie Zakonu Feniksa. W międzyczasie na jaw wychodzi, że to Severus Snape jest Księciem Półkrwi. Walka się kończy. Dumbledore zginął. Okazuje się jednak, że z Harrym nie znaleźli horkruksa, o czym świadczy liścik w kopii medalionu. Uczynił to przed nimi tajemniczy R.A.B.
Harry postanawia nie spotykać się z Ginni, by jej nie narażać. Chce również szukać pozostałych horkruksów.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.