Harry Potter i Książę Półkrwi - Rozprawka

Moja dzisiejsza rozprawka będzie na temat szóstej części słynnej serii książek -,,Harry Potter” czyli ,,Harry Potter i Książe Półkrwi”. Autorką jej jest Joanne Kathleen Rowling a tak właściwie to Joanne Murray.

Na początek w skrócie opowiem wam o czym ona opowiada, ponieważ wiem, że nie wszyscy znają tę książkę.
Głównym bohaterem wspomnianych książek jest ,,Chłopiec który przeżył” czyli Harry Potter i jego przyjaciele. Na pierwszym roku poznaje on Rona Weasleya i Hermionę Granger. Zostają oni najlepszymi przyjaciółmi i we wszystkie kłopoty pakują się razem. W szóstej części Draco Malfoy dostaje trudną i niebezpieczną misję od ,,Sami wiecie kogo” czyli Voldemorta. Jego zadaniem jest zabicie dyrektora szkoły Albusa Pervicala Wulfryka Briana Dumbledora. Pewnego razu Harry śledzi Dracona i atakuje go zaklęciem ,,Sectumsempra” w łazience. Zaklęcie to powoduje cięte rany na całym ciele. Podczas wizyty u profesora Horacego Slughorna odzyskuje cenne wspomnienie związane z młodym Voldemortem-Tomem Marvolo Riddlem. Harry razem z Dumbledorem wyruszają w poszukiwanie pierwszego horkruks. Po powrocie Draco chce zaatakować dyrektora, jednak nie jest w stanie tego zrobić i Dumbledora zabija profesor Severus Snape zaklęciem ,,Avada Kedavra”.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o przygodzie Harrego, Hermiony i Rona serdecznie polecam Wam przeczytać wszystkie części tej książki.

Tematem mojej rozprawki będzie przyjaźń. Bo przecież każdy chciałby posiadać tego jedynego przyjaciela któremu ufa ponad wszystko oraz któremu może powierzyć swoje wszystkie tajemnice. Uważam, że przyjaciel to właśnie taka osoba i jest ona bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Postaram się to udowodnić w dalszej części mojej wypowiedzi.

Pierwszym potwierdzeniem mojej tezy będzie przyjaźń głównych bohaterów książki: Rona, Harrego i Hermiony. Poznali się oni na pierwszym roku szkoły i byli ze sobą do końca. Wspierali się i pomagali sobie gdy tylko ktoś tego potrzebował. W ich przyjaźni były wzloty i upadki ale zawsze potrafili sobie wybaczyć i wyjaśnić wszystkie spory. Razem wpadali w kłopoty i razem z nich wychodzili. Byli dla siebie najważniejsi. Mimo, że Ron i Hermiona na początku za bardzo za sobą nie przepadali w przyszłości zostali parą i mieli dzieci. Uważam, że to dzięki tej przyjaźni pokonali Voldemorta. Gdyby nie ta relacja szybciej by się poddali i nie uwierzyli by w siebie.

Jako drugi przykład podam relację między Fredem i Georgem Weasley. Byli oni braćmi bliźniakami ale jednocześnie najlepszymi przyjaciółmi. Prawie każdą chwilę swojego życia spędzali razem, byli nierozłączni. Wspólnie wymyślali swoje żarty, prowadzili sklep i wymykali się w nocy z pokoju Gryffindoru. Mimo, iż musieli się wszystkim dzielić bardzo siebie kochali. Nawiązując do późniejszej części gdy George stracił ucho Fred bardzo się o niego martwił lub gdy Fred zmarł George był załamany i bardzo to przeżywał. Moim zdaniem ta relacja jest bardzo niezwykłą, ponieważ większość rodzeństw nie dogaduje się aż tak dobrze. Gdyby nie ta przyjaźń Harry nie pokonałby Voldemorta, ponieważ nie znał by tajnych przejść w podziemiach zamku.

Ostatnim przykładem będzie relacja między Rubeusem Hagridem czyli gajowym Hogwartu i Harrym. Poznali oni się w pierwszej części i od tamtego czasu często ze sobą rozmawiają. Kiedy ktoś z nich ma problem pomagają sobie i mówią prawie o wszystkim. Gdy Hagrid musiał oddać swojego smoka Harry bardzo go wspierał. Kiedy Harry był w Skrzydle Szpitalnym (co zdarzało się dosyć często) Hagrid często go odwiedzał. Mimo, że między nimi była duża różnica wiekowa potrafili się dogadać i nie było między nimi sprzeczek. Gdyby nie ta przyjaźń pokonanie Voldemorta nie byłoby takie łatwe, ponieważ to właśnie od Hagrida Harry dowiadywał się ważnych rzeczy.

Jak wynika z powyższych argumentów przyjaźń jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka dodaje nam odwagi i dzięki niej czujemy większą wiarę w siebie. Pamiętajcie jednak, że kiedy chcecie posiadać prawdziwego przyjaciela, sami musicie nim być. Musicie potrafić wspierać innych i im pomagać.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: