Harry Potter i Książę Półkrwi - Opracowanie

„Harry Potter i Książę Półkrwi” opracowanie

Jest to już szósta część siedmioczęściowej serii losów młodego czarodzieja i walki dobra ze złem pn „Harry Potter”. Autorem jest brytyjska pisarka Joanne Kathleen Rowling (czyli J. K. Rowling). Książka została wydana przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing w lipcu 2005 roku. Utwór jest powieścią, z rodzaju dzieł epickich. Występuje tutaj narrator trzecioosobowy, wszechwiedzący, który opowiada nam nie tylko o wydarzenia, ale również uczuciach, emocjach, planach, zamiarach i motywacjach poszczególnych postaci.
„Harry Potter i Książę Półkrwi” opowiada o losach młodego czarodzieja o imieniu Harry Potter, który postanawia pokonać Voldemorta, który kilkanaście lat temu zabił jego rodziców. Wznawia on naukę w Hogwarcie gdzie doznaje wielu nowych przygód. Harry zostaje zabrany z domu wujostwa przez Albusaq Dumbledore’a, dyrektora Hogwartu, który udaje się z chłopcem do domu dawnego profesora Horacego Slughorna. Następnie musi przekonać go do powrotu do szkoły nauczania eliksirów. Później już w Hogwarcie, kiedy Potter przekonał Slughorna do objęcia stanowiska profesora, Dumbledore, dyrektor szkoły pokazuje Harry’emu myślnownię, w której można oglądać wspomnienia innych ludzi i czarodziejów. Potter ogląda wspomnienia m.in. Boba Oghena oraz Horacego Slughorna. Okazuje się, że profesor Horacy Slughorn manipulował przy swoich wspomnieniach, ponieważ pojawia się w nich mgła. Harry ma za zadanie, aby przekonać nauczyciela do przekazania mu prawdziwych wspomnień, aby dowiedzieć się co odpowiedział Tomowi Riddle’owi, czy młodemu Voldemortowi. Udaje się to Harry’emu. Okazuje się, że Horacy wytłumaczył Riddle’owi czym są horkruksy, na co młodzieniec bardzo się ucieszył. Dumbledore zabrał Pottera do jaskini Voldemorta, gdzie na środku jeziora odnaleziono horkruks w postaci naszyjnika. Albus niestety musiał spożyć truciznę, aby tego dokonać. Osłabiony udał się z Potterem do Hogsmeade, a później na miotłach do Hogwartu. Tam w wieży dyrektor został zaatakowany i zrzucony z wieży przez Severusa Snape’a. Harry wszystko widział, ponieważ ukryty był pod peleryną niewidką. Dyrektor Hogwartu zmarł. Jego pogrzeb odbył się niedługo później. Uczestniczyli w nim uczniowie, Harry z przyjaciółmi, Hagrid i wiele magicznych istot, np. centaury. Słychać też było smutny śpiew feniksa. Uczniowie wrócili do domów na wakacje.

Najważniejsi bohaterowie:

Harry Potter – młody czarodziej, którego rodzice zmarli z rąk Voldemorta w 1981 roku. Ma czarne, zmierzwione włosy i zielone oczy. Jest niezwykle podobny do swoich rodziców. Razem z Dumbledorem korzystał z myślowni, namówił Slughorna, aby przekazał mu swoje prawdziwe, niezmienione wspomnienia. Harry jest odważnym i niezwykle zdolnym czarodziejem, udał się z dyrektorem do jaskini Riidle’a. Niestety również bywał tchórzliwy, ponieważ cały czas krył się pod peleryna niewidką. Bardzo mocno przeżył śmierć Dumbledore’a. Obwiniał sie za nią. Postanowił wyruszyć w drogę, aby odnaleźć wszystkie horkruksy i pokonać ostatecznie Voldemorta.

Hermiona Granger – młoda czarodziejka, jedyna użytkowniczka magii w swojej rodzinie, ponieważ jej rodzice są ludźmi. Jest bardzo mądra, inteligentna i rozsądna, dużo czyta, często się uczy, przygotowuje się na zajęcia z wyprzedzeniem, aby być najlepszą uczennicą i przynieść chlubę swojej rodzinie. Jako pierwsza rozwikłała zagadkę Księcia Półkrwi. Jest również odważna i oddaną przyjaciółką, która postanowiła dołączyć do Harry’ego w poszukiwaniu horkruksów.

Ron Weasley – młody czarodziej, pochodzący z rodziny Weasleyów, w której Molly i Arthur razem z Ronem mają siódemkę dzieci: sześciu chłopców i jedna dziewczynkę. Ron jest narado odważny i mądry. Często bywa przewrażliwiony a swoim punkcie, ale potrafi być pomocnym, bezinteresownym i oddanym przyjacielem, który również zgodził się na podróż po horkruksy i pokonanie Voldemorta.

Horacy Slughorn – profesor, uczący o eliksirach. Kiedyś też uczył, ale przeszedł na emeryturę. Do powrotu na stanowisko został przekonany przez Harry’ego Pottera, który wyciagnał od niego również prawdziwe wspomnienia z rozmowy z Tomem Riddlem.

Severus Snape – nauczyciel w Hogwarcie, który zdradził Dumbledore’a i zrzucił go z wieży szkoły, zabijając go.

Albus Dumbledore – dyrektor szkoły, który był przywiązany do Harry’ego. Pokazał mu myślownię i poprosił go, aby ten przekonał Horacego Slughorna do przekazania mu prawdziwych wspomnień z rozmowy z Tomem Riddlem. Udał się z Potterem również do jaskini Riddle’a, gdzie uratował Harry’emu życie przed istotami z jeziora. Zginął z rą Snape’a.

Inni bohaterowie: Bob Oghen, Lord Voldemort, Draco Malfoy, Bellatriks Lestrange, Narcyza Malfoy, Korneliusz Knot, wujostwo Dursleyowie, państwo Weasley, Ginny Weasley, Hagrid, hardzodziób, Tom Marvolo Riddle/Voldemort, Jęcząca Marta, Nimfadora Tonks, Madame Rosmerta, Katie Bell, profesor MGonagall, McLaggen.

Występuje tutaj motyw walki dobra ze złem. Mogłoby się wydawać, że zło przezwyciężyło dobro, lecz są to tylko pozory, ponieważ wskazało Harry’emu drogę do pokonania Voldemorta i dodało mu motywacji, aby tego dokonać.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: