Harry Potter i Książę Półkrwi - Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Książe Półkrwi” – szósty tom serii
Autor: J. K. Rowling
Wydany: po raz pierwszy w lipcu 2005 roku
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika
Narrator: trzecioosobowy, wszechwiedzący

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (Little Whinging, dom Dursleyów) i magiczne (np. Ulica Pokątna, Ulica Śmiertelnego Nokturnu). Fabuła rozgrywa się w latach 1996 – 1997.

Lord Voldemort chce zawładnąć nad światem i mugoli i czarodziei. Harry zostaje odebrany od Dursleyów przez Dumbledore. W Hogwarcie w trakcie trwania kolejnego roku szkolnego Potter razem z dyrektorem w myślowni ogląda młodzieńcze lata Riddle’a, którym jest Lord Voldemort.Potter i Albus udają się do jaskini Riddle’a, aby odnaleźć horkruks, który jest potrzebny do pokonania Czarnego Pana. Okazuje się, że znaleziony horkruks jest fałszywy. Draco otrzymuje od Voldemorta zadanie zabicia Dumbledore’a. Wykonuje to za niego Severus Snape. Pod koniec książki odbywa się pogrzeb Albusa.

Ważniejsi bohaterowie:
Harry Potter – młody, siedemnastoletni czarodziej o czarnych, zmierzwionych włosach i zielonych oczach, który chce pokonać Lorda Voldemorta i wyzwolić spod jego wpływów świat mugoli i czarodziejów. Jest niezwykle odważny i rozsądny. Znajdzie wyjście z każdej sytuacjo. Nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Dumbledore’a.
Hermiona Granger – dziewczyna o brązowych włosach, młoda czarodziejka. Pochodzi z rodziny, z której jest pierwszą czarodziejką. Pomaga Harry’emu rozwikłać zagadkę Księcia Półkrwi.
Ron Weasley – rudy, piegowaty i wysoki młody czarodziej. Zdecydowanie dojrzał, nie jest już nierozsądnym i przewrażliwionym na swoim punkcie chłopcem. Gotów jest pomoc swoim przyjaciołom, nawet w najniebezpieczniejszych misjach.
Lord Voldemort – powrócił i chce zabić Harry’ego, który jako jedyny ma na tyle siły, aby go pokonać. Jego wyznawcy to śmierciożercy. Aby pokonać Voldemorta należy znaleźć i zniszczyć wszystkie horkruksy.
Albus Dumbledore – dyrektor Hogwartu, który poświęca się, aby śmierciożercy nie znaleźli Harry’ego. Pomógł chłopcu odnaleźć jeden horkruks w jaskini Riddle’a, lecz okazał się on fałszywy.
Horacy Slughorn – nauczyciel, który niegdyś wytłumaczył Riddle’owi czym są horkruksy. W ten sposób Voldemort stworzył swoje.

Inni bohaterowie: Korneliusz Knot, Severus Snape, Draco Malfoy, Bellatriks Lestrange, Narcyza Malfoy, państwo Dursleyowie, Molly i Arthur Weasley, George i Fred Weasley, Ginny Weasley, Nimfadora Tonks, Katie Bell, McLaggen, Tom Marvolo Riddle, Bob Oghen, Jęcząca Marta, Madame Rosmerta, Hardodziób, Hagrid, profesor McGonagall.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.