Harry Potter - Charakterystyka

Harry Potter to seria składająca się z 7 książek fantasy. Ich autorką jest brytyjska pisarka Joanne Murray, która pisze pod pseudonimem J. K. Rowling. Urodziła się ona 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury. Seria książkowa opowiada o historii chłopca, którego rodziców zamordował groźny czarnoksiężnik Voldemort. Harry w swoje jedenaste urodziny dowiaduje się, iż jest czarodziejem oraz wyrusza w podróż do Hogwartu gdzie poznaje swoich najlepszych przyjaciół: Rona Weasley’a oraz Hermionę Granger. Chłopiec naznaczony blizną w kształcie pioruna uczy się magii, obrony przed nią i wielu innych rzeczy. Świat przedstawiony przez pisarkę jest równoległy do świata realnego, w książce nazywanego mugolskim. Głównym wątkiem powieści jest walka o dobro na świecie, na drodze którego stoi wyżej wspomniany czarnoksiężnik Voldemort. Walczy on o nieśmiertelność i panowanie nad światem.
Cała seria składa się z 7 książek, którego powstawały między latami 1997-2007. J. K. Rowling napisała również ósmą książkę opowiadającą o dorosłym życiu Harry’ego Pottera. Tym razem natomiast walkę o dobro stoczy jego syn Albus Potter wraz z córką Voldemorta – Doris Riddle. Książka ta nie wlicza się do serii, a jest jedynie kolejnym dziełem Rowling, opisującym świat magii.
Skład serii i lata publikacji:
1.”Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – 26 czerwca 1997 r.
2.”Harry Potter i Komnata Tajemnic”- 2 lipca 1998 r.
3.”Harry Potter i Więzień Azkabanu” – 8 lipca 1999 r.
4.”Harry Potter i Czara Ognia” – 8 lipca 2000 r.
5.”Harry Potter i Zakon Feniksa” – 21 czerwca 2003
6.”Harry Potter i Książę Półkrwi” – 16 lipca 2005
7.”Harry Potter i Insygnia Śmierci” – 21 lipca 2007
Miejscem wydania serii o czarodziejach była Wielka Brytania. Książka napisana jest w języku angielskim, ale została przetłumaczona na ponad 80 języków, między innymi na język polski. Wydawcą był Bloomsbury Publishing, czyli brytyjskie wydawnictwo założone w 1986 roku przez Nigela Newtona. Pierwsze wydanie w Polsce ukazało się 10 kwietnia 2000 roku. Każda kolejna książka ukazana w Wielkiej Brytanii ukazywała się również w Polsce. Ostania powieść z serii miała swoją premierę 26 stycznia 2008 roku. Polskim wydawcom Harry’ego Pottera było Media Rodzina. Za przekład odpowiedzialny był Andrzej Polkowski. Seria o czarodzieju reprezentuje liczne gatunki literackie, takie jak: fantasa, powieść przygodowa, powieść młodzieżowa czy nawet dreszczowiec. Do roku 2018 sprzedaż światowa 7 książek osiągnęła 500 milionów pozycji, co jest najwyższym wynikiem spośród cyklów powieściowych. Niektóre książki z serii, pobiły rekordy najszybciej sprzedających się książek w historii.
Książka ta, a raczej pomysł na nią, zrodził się w głowie Rowling dosyć niespodziewanie, bowiem Joanne wymyśliła głównego bohatera cyklu czekając na pociąg. Ponoć zanim dotarła na miejsce, zdążyła opracować już całą fabułę i bohaterów Harry’ego Pottera. Autorka cyklu o sławnym czarodzieju uwielbiała tworzyć swoje historie oparte na faktach ze swojego życia, chociażby to, że ojciec Murray na drugie imię miał James, tak jak ojciec Harry’ego. Książka ta rozpoznawalna jest na całym świecie, a już pierwsza część historii o Harrym Potterze okazała się wielkim sukcesem komercyjnym. Już na samym starcie zderzyła się oko w oko się z wieloma znanymi krytykami literackimi. Powieść spotkała się z wielkim uszanowaniem ze strony czytelników, szczególnie ze strony młodszych czytelników.
Cykl powieści doczekał się również ekranizacji, w znanej wytwórni Warner Bros. Pictures. Seria ta stała się początkiem franczyzy medialnej Wizarding World, która obejmuje teksty kultury i przedmioty związane ze światem magii, stworzonym przez Joanne. Adaptacja filmowa składa się z 8 filmów, pod tym samym tytułem co seria książkowa. Ostania powieść z serii („Harry Potter i Insygnia Śmierci”) została podzielona na dwie części. Filmy ukazywały się w kolejności chronologicznej, w latach 2001-2011. Pisarka napisała wiele książek, których akcja toczy się w stworzonym przez nią świecie. Na jej kącie jest również książka „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, które jest sztuką teatralną. Mało tego, Rowling stworzyła portal internetowy Pottermore. Jest to portal przeznaczony dla fanów Rowling oraz jej dzieła. Warner Bros. Pictures jest w trakcie produkcji spin-offów serii o czarodzieju. Pracę nad filmem rozpoczęto w 2016 roku, a jednym z nich jest film pod tytułem „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. W obecnej chwili wytwórnia pracuje już nad trzecią częścią kultowego filmu o magicznych zwierzętach. Franczyza obejmuje również gry wideo, audiobooki czy parki rozrywki. W 2016 roku wartość franczyzy Wizarding World wyceniono na 25 miliardów dolarów amerykańskich.
Harry Potter jest częścią brytyjskiej tradycji literatury dziecięcej. Cykl ten czerpie też z obrazowości średniowiecznej oraz legend o Królu Arturze. Bohaterowie piszą na pergaminach, sowy imitują pocztę, a zaklęcia wywodzą się z Łaciny. Hogwart umieszczony w starym zamku nawiązuje do Camelotu. Jest on bogaty w duże ozdobne okna, obrazy na ścianach oraz posiada gobeliny. Głównymi motywami powieści są: śmierć i poświęcenie. Książka ta porusza ważne wartości, które pomimo tego, iż akcja rozgrywa się w baśniowym świecie ważne są też dla normalnych ludzi.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.