Harry Potter - Streszczenie krótkie

Saga o Harry’m Potterze zaczyna się przyprowadzeniem go przez Hagrida do domu jego wujostwa. Dowiadujemy się, że pokonał Czarnego Pana, nie wiemy jednak jak miałby tego dokonać. Dziesięć lat później widać, jak wielkim błędem było umieszczenie dziecka u państwa Dursley’ów. Bardzo go nie tolerują i nim pomiatają. Na szczęście podczas swoich jedenastych urodzin dowiaduje się, że jest czarodziejem i został przyjęty do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam poznaje nowych ludzi i nawiązuje przyjaźń z Ronem i Hermioną. Gdy dzieją się dziwne rzeczy, razem docierają do ich źródła. Na koniec roku szkolnego Harry toczy swoją pierwszą walkę ze złem, z Lordem Voldemortem. Po zwycięstwie okazuje się, że z przyjaciółmi pomógł swojemu domowi wygrać Puchar Domów. Po tylu sukcesach wraca na wakacje do Dursley’ów.

Niestety, wujostwo wciąż widocznie go nie znosi. Harry’emu ciągle na drodze do szkoły stają przeszkody, jednak mimo wszystko do niej dociera. Poznaje nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią, którego nie lubi ze względu na swoje narcystyczne zachowanie. W szkole zaczynają rosnąć ofiary, które zostały spetryfikowane przez nieznanego sprawcę. Przerażeni Harry, Ron i Hermiona obawiają się, że ich przyjaciel Hagrid może być za to odpowiedzialny. Gdy kończy się czas, a przyjaciółka zostaje spetryfikowana, chłopcy decydują się na brawurową akcję, dzięki której drugi raz ratują szkołę przed groźnym bazyliszkiem i kłamliwym profesorem oraz Hagrida przed zesłaniem do Azkabanu. Harry’emu udaje się jeszcze przed odjazdem dać wolność Zgredkowi, skrzatowi domowemu. Znów przyszła pora na powrót do domu.

Kolejne nieprzyjemne wakacje wśród mugolskich krewnych skończyły się tym razem katastrofą. Ciotka Marge, która odnosiła się bez żadnego szacunku wobec rodziców Harry’ego, poczuła jak to jest być balonem. Przerażony swoim zachowaniem Harry próbował uciec, jednak Minister Magii go znalazł i wyjaśnił, że nic złego się nie stało. Potter, eskortowany razem rodziną Weasley’ów i Hermioną, dotarł prawie bezpiecznie do szkoły. Prawie, ponieważ został w pociągu zaatakowany przez dementora. W taki nieprzyjemny sposób zaczął się trzeci rok nauki, podczas którego niejednokrotnie te stworzenia atakowały Pottera, a Syriusz kilka razy włamał się do Hogwartu. W międzyczasie toczył się proces zakończony decyzją o egzekucji Hardodzioba, który skrzywdził ucznia. Ostatecznie okazało się jednak, że Black nie był seryjnym mordercą, jak powszechnie sądzono. Dzięki magicznemu urządzeniu, które Hermiona dostała od Albusa Dumbledore’a, byli w stanie we dwójkę uratować hipogryfa oraz Syriusza i podarować im wolność. Niestety, w trakcie uciekł prawdziwy morderca, przez co nie można było udowodnić niewinności Blacka.

Ten rok szkolny, dla odmiany, nie zapowiadał dla Harry’ego żadnych trudności z wyjściem z domu, jednak tradycyjnie przed rozpoczęciem roku szkolnego – coś złego musi się wydarzyć. Tym razem to był atak zamaskowanych osób po zakończonym finale mistrzostw świata w quidditcha. Na szczęście dociera do szkoły cały i zdrowy. Nie wiadomo jak długo potrwa ten stan rzeczy, ponieważ zostaje ogłoszony Turniej Trójmagiczny, w którym zostaje – wbrew ograniczeniom regulaminu – jednym z reprezentantów. W niesamowity sposób radzi sobie ze wszystkimi postawionymi wyzwaniami, jednak chwilę przed końcem igrzyska puchar okazuje się być świstoklikiem. Konfrontuje się z Lordem Voldemortem i ucieka. Okazuje się, że Czarny Pan powrócił.

Tym razem, gdy Harry spędzał znów spędzał wakacje wśród mugoli, jego kuzyna zaatakowali dementorzy. Źle się zaczęło dziać na świecie. Jego decyzja, by obronić Dudley’a, niesie za sobą konsekwencje. Zostaje wyrzucony ze szkoły i dowiaduje się o Zakonie Feniksa. Udaje się z Arturem Weasley’em na nieplanowane przesłuchanie, na którym zostaje uniewinniony, dzięki czemu może wrócić do nauki. W szkole pojawia się nowa nauczycielka, która jest jedną z pracownic Ministerstwa Magii. Na prawo i lewo rzuca szlabanami i wpaja uczniom, że Lord Voldemort nie powrócił. Ponadto na jej lekcjach Obrony Przed Czarną Magią nie ma żadnej praktyki, przez co uczniowie się w ogóle nie uczą. Gdy zostaje Wielką Inkwizytor Hogwartu, zaczyna się robić zbyt niebezpiecznie. Harry prowadzi dla przyjaciół i znajomych ze wszystkich domów – poza domem Slytherinu – lekcje, gdzie uczy ich później między innymi zaklęć rozbrajających i patronusa. Nazywają siebie Gwardią Dumbledore’a.
Harry ma wizję ataku na Weasley’a, dzięki czemu ratuje mu życie. Dowiaduje się, że Voldemort może czytać w jego myślach a nawet opętać, dlatego Snape – z nakazu Dumbledore’a – uczy Pottera oklumencji (zamykania umysłu). Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy jedna z uczennic informuje Umbridge o Gwardii Dubledore’a, po czym sam dyrektor – otoczony – znika z zamku. Potter zostaje wyrzucony z lekcji oklumencji, bo oglądał wspomnienia Severusa, który nie wyraził na to zgody. Harry chce się spotkać z Syriuszem, ale jedyny kominek, który nie jest pod obserwacją, należy do Wielkiej Inkwizytor. Fred i George pomagają mu robiąc ogromne zamieszanie, po czym odlatują na swoich odzyskanych miotłach. Rzucają szkołę i dzięki pieniądzom, które dawno temu dał im Harry, zakładają sklep z magicznymi gadżetami. Podczas SUMów Harry’ego Dolores Umbridge atakuje profesor McGonagall i Hagrida. Potter dostaje też kolejnej wizji, w której Voldemort torturuje Black’a. Wraz ze swoją Gwardią Dumbledore’a dociera do Ministerstwa. Niestety, okazuje się, że to cały czas była pułapka. Syriusz ginie w walce ze śmierciożercami. Powrót Voldemorta staje się niezaprzeczalny, jednak Ministerstwo dalej będzie się starało zatuszować sprawę.

W te wakacje odwiedza Harry’ego i Dursley’ów sam Albus Dumbledore. Tłumaczony on, dlaczego Harry musi zostać co najmniej do ukończenia siedemnastu lat. Potter jedzie do Londynu z przyjaciółmi, gdzie zauważają Draco Malfoy’a na ulicy Śmiertelnego Nokturnu. W końcu uczniowie wsiadają do pociągów. Harry, szczęśliwie odnaleziony po nieudanej próbie szpiegowania Malfoy’a, dociera do zamku spóźniony. Tam dowiaduje się, że posadę nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią otrzymuje Severus Snape. Potter dowiaduje się, że będzie mógł kontynuować eliksiry – wbrew temu, co mówiono mu rok temu – dlatego nie posiada potrzebnych przedmiotów. Korzysta z zasobów szkolnych, dopóki nie dojdą zamówione przez niego książki i składniki. Dostaje książkę poprawioną przez Księcia Półkrwii i postanawia zachować ją sobie z nową okładką. Dalej Dumbledore wynagradza Harry’emu to, jak go potraktował w zeszłym roku. Bardzo często z nim rozmawia, pokazuje to, czego się dowiedział o Voldemorcie, swoje wspomnienia z poznania go i ofiar Czarnego Pana.
Również drużyna Gryffindora w quidditchu osiąga sukcesy, co jest zasługą Harry’ego i Rona. Niestety prowadzi to do nieprzewidzianych konsekwencji: łamie serce Hermionie zaczynając związek z Lavender Brown.
Na przeglądaniu wspomnień w myślodsiewni i szukaniu horkruksów opiera się dla Harry’ego prawie cały rok szkolny. Niestety, ostatnia wyprawa kończy się atakiem śmierciożerców na szkołę i śmiercią Dumbledore’a. Teraz Potter zostaje sam z tym wszystkim, czego nauczył się od mistrza, dalej musi iść bez niego.

Przez całą ostatnią część przygód Harry podróżuje z przyjaciółmi w poszukiwaniu horkruksów uciekając jednocześnie przed śmierciożercami. Jeden z horkruksów kradną od Dolores Umbridge, drugi odnajdują w skrytce Bellatriks, kolejny okazuje się być schowany w Hogwarcie. Chodzący im cały czas po piętach słudzy Czarnego Pana natknęli się na bohaterów wiele razy, w tym raz porwali ich i przenieśli do kryjówki Voldemorta – dworu Malfoy’ów. Po drodze przyjaciół rozdzieliła kłótnia, jednak prawdziwa przyjaźń przetrwała. Na powrót połączeni, zaczęli kierować się do Hogwartu, by odnaleźć ostatnie horkruksy. Odnajdują diadem Roweny Ravenclaw. Odkrywają, że ostatnie fragmenty duszy Voldemorta znajdują się w Nagini – jego wężu – i w samym Harry’m Potterze. Następuje kolejna konfrontacja między protagonistą a antagonistą, podczas której ten pierwszy pozwala się zabić. Doprowadza to do tego, że została tylko Nagini. Podczas zamieszania zabija ją Neville, a Harry toczy ostatni pojedynek z Czarnym Panem, którego oczywiście zwycięża.

Seria kończy się wysłaniem przez Pottera i rodziny jego przyjaciół dzieci do szkoły, która już jest bezpieczna, w świecie wolnym od śmiertelnego zagrożenia.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.