Harry Potter - Problematyka

Jedną z ciekawszych współczesnych propozycji dla młodych czytelników jest cykl książek o Harrym Potterze. Bohaterem jest nastoletni chłopiec, który mieszka u ciotki i wuja. Nie cieszy się jednak miłością bliskich. Można nawet stwierdzić, że jest w tej rodzinie niemile widziany. Mieszka w komórce pod schodami, nosi ubrania po starszym kuzynie.
Pewnego dnia jego życie się zmienia. Okazuje się, że Harry jest czarodziejem i ma się udać do specjalnej szkoły. W tym czasie odrywa także, że posiada pewne, niezwykłe umiejętności. Wkrótce jego życie nabiera tempa. Odwiedza go Hagrid i zabiera na zakupy, przed domem pojawia się tajemniczy kot. Przybysze ze świata magii budzą lęk ciotki i wuja i kiedy chłopiec wyjeżdża do Hogwartu, kamień spada im z serca.
Tymczasem bohater dowiaduje się, że nie jest skazany na smutne życie. Co więcej, jest osobą sławną, z którą wielu chce się zaprzyjaźnić. Poznaje Rona i Hermionę, którzy stają się jego najlepszymi przyjaciółki. Wspólnie z nimi przeżywa wiele przygód. Uczy się magii, rywalizuje z innymi w nauce i sporcie, przeżywa miłość. Dowiaduje się także coraz więcej na temat swoich rodziców, którzy byli wielkimi czarodziejami.
Seria utworów o hardym Potterze budzi wiele kontrowersji. Niektórzy przyjęli ją entuzjastycznie, zachwycają się pomysłowością autorki, urzeka ich los bohatera. Na uwagę zasługuje fakt, że J. Rowling stworzyła cykl nowy, świeży, atrakcyjny dla młodych czytelników. Akcja toczy się w świecie, który znają, a jednak odmiennym. Do Hogwartu można się bowiem dostać w bardzo krótkim czasie, z peronu znajdującym się w Londynie. Również w mieście znajduje się inny świat, w którym żyją czarodzieje. Jest to bardzo atrakcyjne dla dzieci i rozbudza ich wyobraźnię.
Jest jednak grupa odbiorców, którzy wypowiadają się bardzo krytycznie. Zarzucają, iż w kolejnych tomach jest zbyt dużo magii, pojawia się także motyw Złego, którego utożsamiają z szatanem. Opinie te wydają się jednak niesprawiedliwe. Cykl o Harrym Potterze to książka, która zawiera wiele wartości. Uwagę zwraca między innymi kontrast między rodziną Harrego, a rodziną Rona. Wuj i ciotka Pottera są zamożni, niczego im nie brakuje. Nie potrafią jednak okazywać ciepła. Liczą się dla nich wyłącznie dobra materialne. Ich syn, Dudley, jest rozpuszczony do granic możliwości. Skrupulatnie liczy prezenty, które dostał pod choinkę i robi awanturę, że jest ich mniej niż było w poprzednim roku. Dudley nieustannie dokucza Harremu, jednak rodzice nigdy nie wyciągają konsekwencji. Przeciwieństwem jest rodzona Weasleyów. Jest to rodzona wielodzietna, w której ojciec pracuje, a matka zajmuje się domem. Dom jest ubogi, zagracony, ale pełen miłości. Pani Weasley jest bardzo ciepłą kobietą i dba o swoje dzieci, a kiedy poznaje Harrego, zaczyna matkować także jemu. Nie ma tu drogich prezentów, wystawnych przyjęć, ale są wszechobecna miłość, szacunek, zrozumienie. Wszystkie dzieci wiedzą, że zawsze mogą liczyć na swoich bliskich.
Trudno się też zgodzić z argumentem przeciwników „Harrego”, którzy zarzucają, że jest to książka pełna magii, godząca w chrześcijańskie wartości. Owszem, w cyklu są magiczne przedmioty, baśniowe stwory, tajemniczy Voldemort. Nie można jednak zaprzeczyć, że zło i dobro są wyraźnie rozgraniczone, a dobro zawsze zwycięża. Zły czarodziej zostaje pokonany, pozytywni bohaterowie zwyciężają. Poza tym, magia, diabły, czarownice pojawiają się w bajkach J. Ch. Andersena, braci Grimm, Ch. Perrault, które są chętnie czytane już dzieciom w wieku przedszkolnym. Cóż gorszego niż w bajce o Jasiu i Małgosi, w której czarownica chce spalić dzieci, jest w „Harrym Potterze”?
Na podkreślenie zasługuje też motyw przyjaźni. Harry, Ron i Hermiona to przyjaciele na dobre i na złe, których nic nie jest w stanie rozłączyć. Pomagają sobie w trudnych chwilach i zawsze mogą na siebie liczyć. Uczniowie cieszą się także opieką większości nauczycieli, którzy bywają surowi i wymagający, ale są życzliwi.
Choć książka Rowling przeznaczona jest dla młodzieży, myślę, iż mogą ją czytać także starsze osoby. Fabuła skonstruowana jest w taki sposób, że zaciekawi zarówno dorosłych, jak i młodzież.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.