Harry Potter - Opracowanie

„Harry Potter” została napisana przez J. K. Rowling. Jest serią siedmiu książek: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Harry Potter i Więzień Azkabanu”,„Harry Potter i Czara Ognia”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”,„Harry Potter i Książe Półkrwi”, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.
Cały pomysł na stworzenie serii powieści powstał podczas podróży Rowling zatłoczonym pociągiem z Manchesteru do Londynu w 1990 roku. Jak sama pisarka powiedziała, zaczęła pisać Harry’ego jeszcze tego samego wieczoru. Warto pamiętać, że aktualna wersja historii zawartej w książkach, nie wyglądała tak od samego początku. Duży wpływ na utwór miała śmierć matki Rowling, w wyniku czego pisarka postanowiła uczynić Harry’ego sierotą, mieszkającą u wujostwa. Pomyślała, że nada to historii głębi, a postać będzie bardziej wyraźna.

O czym jest Harry Potter? Tak w skrócie:
W serii książek poznajemy historię młodego czarodzieja Harry’ego Pottera, który jako niemowlę stracił rodziców (Lily i Jamesa Potterów) z rąk Lorda Voldemorta, Czarnego Pana. Jako sierota zamieszkuje u swojego wujostwa – państwa Dursleyów. Kilka lat później dowiaduje się, że jest czarodziejem. Dochodzi również do kilku pierwszych starć z Voldemortem, który gromadzi sojuszników, aby pozbyć się chłopca, który jak głosi przepowiednia, ma moc zniszczenia Pana Ciemności. Voldemort w obawie przed tym chce pozbawić go życia. Harry’emu jednak pomagają przyjaciele m.in. Ron Weasley, Hermiona Granger, Albus Dumledore, Hagrid, profesor McGonagall, rodzice Rona i jego rodzeństwo, Syriusz Black, członkowie Zakonu Feniksa. Wszyscy potrafią zjednoczyć się przed obliczem nieuchronnego widma zwycięstwa Voldemorta, potrafią współdziałać, aby osiągnąć swój cel, gdyż wiedzą, jak wiele od nich zależy. Mają świadomość, że tak naprawdę nawet świat mugoli jest w ich rękach. Zdolni są do największych poświęceń – nawet do własnej śmierci w walce za dobre i szlachetne idee. W ostatniej części powieści Harry umiera, jednak nie pozwala, aby jego śmierć wszystko zniweczyła i uniemożliwiła pokonanie Voldemorta. Jest na tyle silny, że wraca do żywych i pokonuje Czarnego Pana.

Czas i miejsce akcji: fabuła dzieje się w czasach rzeczywistych w Londynie (np. peron 9 i ¾ ), magiczne lokalizacje: np. Ulica Pokątna, Hogsmeade, szkoła Hogwart. Historia rozgrywa się przez około 18 lat – od 1980 roku (urodzeń Harry’ego) do 1998 roku (poszukiwania horkruksów).

Pokrótce opiszę najważniejszych bohaterów:
Harry Potter:jest to chłopiec, który na przestrzeni książek bardzo dorósł i dojrzał. Ma czarne, zmierzwione włosy i zielone oczy. Jest mądry i rozsądny. Znajdzie rozwiązanie z każdej trudnej sytuacji. Przyjaźni się z Ronem i Hermioną. Jest niezwykle szlachetny i odważny. Jest gotów poświęcić swoje życie, aby pokonać Voldemorta. Jego ojcem chrzestnym jest zbiegły więzień z Azkabanu – Syriusz Black, po którego śmierci bardzo rozpacza. Przyjaźni się z Hagridem. Ich relacja przypomina nawet nie tyle przyjacielską co taką bardzo rodziną, ciepłą, czuć niezwykłą lojalność i opiekę miedzy nimi. Ważnym wzorem w życiu Harry’ego był również Albus Dumbledore, który nauczył go jak być czarodziejem. Wiedział jaką sytuację rodziną ma młody Potter, dlatego też próbował mu pomóc. Dumbledorem był dla Harry’ego pewnym autorytetem, który niezwykle szanował.

Ron Weasley: syn Molly i Arthura Weasley. Ma pięciu braci i jedną siostrę. Ma rude włosy i liczne piegi na buzi. Podobnie jak Potter niezwykle dorósł i dojrzał. Stal się silniejszy, mniej nierozważny. Stał się mniej porywczym zaczął myśleć bardziej logicznie. Rozumie ważność swoich czynów i zadań, które musi wykonać z rozwagą. Jest najlepszym przyjacielem Harry’ego. Ron czuje się gorszy od swoich braci, próbuje jednak to zmienić. Jest bardzo ambitny, dlatego też jest niezwykle wytrwały w swoich postępowaniach.

Hermiona Granger: pochodzi z rodziny nie-czarodziei. Z tego powodu jest wyzywana mugolakiem, czyli dzieckiem, którego rodzice są ludźmi, nie potrafią rzucać zaklęć. Dziewczyna ma gęste, brązowe włosy i wystające przednie zęby. Hermiona jest pierwszym czarodziejem w rodzinie. Czuje odpowiedzialność za to i chce any jej rodzina była z niej dumna. Daje jej to siłę w dążeniu do swoich celów. Można by powiedzieć nawet, że Hermiona nie dojrzała w trakcie historii przedstawionych w książkach, gdyż od zawsze była bardzo dojrzała, zachowywała się zdecydowanie rozsądniej niż jej koledzy. Jednak trzeba zauważyć, iż ona również się zmieniła. Nie chce być dobrym czarodziejem dla rodziny, chce uratować świat i sowich przyjaciół, za których gotowa jest poświęcić swoje życie.

Gatunek: powieści
Rodzaj literacki: epika.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.