Menu książki:
Opowieści z Narnii – Koń i jego chłopiec - Charakterystyka
Opowieści z Narnii – Koń i jego chłopiec – C.S. Lewis – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Opowieści z Narnii: Koń i jego chłopiec” (oryginalny tytuł to po angielsku: „The Chronicles of Narnia: The Horse and His Boy”) została napisana przez C.S. Lewisa (Clive Staples Lewis, 1989 – 1963). Jej pierwsze wydanie miało miejsce 6 września 1954 roku w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast książka ta ukazała się dopiero trzydzieści trzy lata później – w 1987 roku, wydana przez Instytut Wydawniczy PAX, w przekładzie Andrzeja Polkowskiego (1939 – 2019).
Jest to piąta część tomu Opowieści z Narnii. Składa się z 15 rozdziałów podobnej długości. Książka w dalszym ciągu opisuje podróże i niezwykłe historie, które mają miejsce w Narnii – świecie pełnym magii i niesamowitych rzeczy. W tym tomie powraca rodzeństwo Pevensie, a także pojawia się dużo nowych postaci.
Ciekawostką jest, że autor napisał tę książkę przed czwartą częścią powieści pt. „Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło”, jednak mimo tego wydał ją jako piąty tom. Według chronologii zdarzeń w świecie przedstawionym, „Opowieści z Narnii: Koń i jego chłopiec” powinniśmy przeczytać jako trzecią z kolei książkę, tuż po „Opowieści z Narnii: Siostrzeniec czarodzieja” (wydany jako VI. tom, w chronologii jako I. część) i „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” (I. tom, w chronologii wydarzeń jako II. część).
Krótkie streszczenie
Cała akcja utworu toczy się w trzech magicznych krainach – Narnii, Archenlandii i Kalormenie. Czas książki ma miejsce podczas rządów czwórki rodzeństwa: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji. Jako główny bohater tej części przejawia nam się Szasta – młodzieniec, który został przygarnięty przez dość ubogiego rybaka mieszkającego w Kalormenie – Arszisza. Pewnego razu do ich dość nieschludnego domku przyjeżdża jeden z kalormeńskich bogaczy, który zwie się Tarkaan Andradin i ma zamiar odkupić Szastę od rybaka. Młodzieniec podsłuchuje rozmowę dwóch mężczyzn, co skłania go do ucieczki. W tym celu zabiera konia Anradina. Niedługo później okazuje się, że rumak, którego ukradł Szasta, ma na imię Brihy-hinny-brinny-huhy-haaah, ale wszyscy mówią na niego Bri. Oprócz tego, koń ten pochodzi z Narnii, i tak jak większość mieszkających tam zwierząt, ma umiejętność mówienia. Postanawiają więc tam też się udać. W trakcie drogi napada na nich lew. Zaczynają uciekać, a podczas swojej ucieczki napotykają dwójkę innych uciekinierów: Tarkiinę Arawis, i jej klacz – Hwin. Jak się okazuje, dziewczyna ucieka przed ślubem z wezyrem Ahosztą, który jest w dość podeszłym wieku, do którego zmuszają ją rodzice. Podróżnicy docierają do Taszbaanu, gdzie zostają rozdzieleni. Arawis zostaje przeniesiona na dwór królewski, tam dowiaduje się o wojennych planach Tisroka. Natomiast Szasta, który jest wręcz porównywany do sobowtóra archenlandzkiego księcia Korina (jak się później okazuje, jest jego bliźniakiem) zostaje umieszczony w kwaterze dla narnijskich gości Tisroka.
Po wielu różnych konfliktach interesów, dwoje podróżników – Szasta i Arawis uciekają przez pustynię, by powiadomić króla Archenlandii – Lunę, o planowanym ataku Kalormenu na nich. W trakcie pospiesznej wędrówki, ponownie zjawia się lew, który tym razem ich nie goni, ponieważ zostaje przepędzony przez Szastę, który dzielnie staje w obronie Arawis i Hwin. Jednakże rani Arawis. Niedługo później podróżnikom udaje się znaleźć schronienie dla rannej dziewczyny i koni u dobrego pustelnika. Natomiast Szasta postanawia kontynuować misję, dlatego też nie tracąc czasu, wyrusza w dalszą drogę, której celem jest ostrzeżenie Luny przed atakiem Rabadasza. Dzięki szybkiemu zmobilizowaniu, Archenlandia zostaje doszczętnie zniszczona, a Rabadasz wzięty w niewolę.
Niedługo później dzieje się wiele rzeczy i Szasta dowiaduje się wielu informacji. Otóż Głosem, który przez całą drogę słyszał, był głos Aslana. To on spowodował, że konie biegły szybciej i to on rozmawiał z młodzieńcem. Oprócz tego Luna wyjawia sekret Szaście, o jego tożsamości: tak naprawdę ma na imię Kor, jest jego synem, a zarazem bratem bliźniakiem Korina, jednak urodził się kilka minut wcześniej. Niedługo później zostaje następcą tronu, a Arawis zostaje jego żoną.
Charakterystyka bohaterów
Szasta (Kor) – młodzieniec, który sprzed wielu laty został odnaleziony, gdy leżał w łodzi na brzegu, przez biednego rybaka Arszisza, który nigdy nie wyjawia mu jego pochodzenia i jest dla niego przybranym ojcem. Pewnego razu ucieka z domu i wyrusza w wyprawę, podczas której odkrywa swoją tożsamość. Jak się okazuje, ma na imię Kor i jest następcą tronu Archenlandii. Młodzieniec jest odważny, porywczy i wytrwały. Zawsze dąży do celu pomimo wielu trudności.
Arawis Tarkiina – córka króla Kidrasza Tkriina, który wraz z żoną chce wydać swoją córkę za starego wezyra Ahosztę. Postanawia uciec z domu wraz ze swoją klaczą Hwin. Podczas ucieczki napotyka Szastę i Bri, z którymi się zaprzyjaźnia. Dziewczyna jest sprytna, inteligentna i ostrożna. Zawsze pomyśli, zanim coś zrobi. Oprócz tego jest wytrwała i ambitna. Potrafi walczyć o swoje.
Bri – klacz niejakiego bogacza Tarkaana Andradina. Zostaje porwana przez Szastę, podczas gdy rybak rozmawia z kupcem o odkupieniu od niego młodzieńca. Razem z chłopakiem koń przeżywa wiele przygód. Pochodzi z Narnii i ma nadzwyczajny dar mowy, o którym mówi tylko Szaście, ponieważ czuje, że może mu zaufać. Bri brał udział w wielu bitwach i potyczkach ze swoim dawnym panem. Jest dobrze utrzymywany, a także ma dość silną budowę ciała. Cechuje go energiczność, wytrwałość i lekka próżność. Bri za wszelką cenę chce wrócić do Narnii, swojej ojczyzny, gdzie istnieją takie konie, jak on, dlatego też nie stawia oporu Szaście, gdy ten chce go porwać.
Hwin – klacz należąca do Arawis. Kiedyś została sprzedana i do tej pory była więziona. Chcąc odzyskać wolność, razem ze swoją właścicielką ucieka do Narnii, gdzie liczy na odzyskanie swojej wolności. Hwin charakteryzuje spokój, troskliwość i życzliwość.
Książę Rabadasz – jedyny syn króla Tisroka, który jest władcą Kalormenu. Ma zamiar poślubić Zuzannę Pevensie, jednak dziewczyna odmawia mu ślubu. Z tego powodu postanawia najechać Archenlandię i Narnię, by siłą odzyskać Zuzannę, jednak jego ojciec się na to nie zgadza, co wprowadza go w jeszcze większą złość. Rabadasza charakteryzuje gniew, porywczość, okrutność i chciwość. Zawsze dostaje tego, co chce.
Arszisz – biedny rybak, który odnajduje Szastę i go przygarnia. Arszisz mieszka w biednej chatce i praktycznie całe dnie łowi ryby. Mimo że wychowywał chłopaka, to często bywał okrutny, co w jakimś stopniu też przyczyniło się do jego ucieczki (chłopiec był przekonany, że Arszisz sprzeda go kupcowi). Rybaka charakteryzuje samolubstwo, chciwość i materializm.
Piotr Pevensie, Edmund Pevensie, Łucja Pevensie, Zuzanna Pevensie – czwórka rodzeństwa, która praktycznie od początku powieści towarzyszy czytelnikom. W tej części są o wiele starsi niż w ostatniej, w której ich widziano. Akcja utworu toczy się podczas ich panowania nad Narnią.
Aslan – nazywany inaczej Złotym Lwem, przez swoją sierść i skórę, które kolorem przypominają złoto. Aslan przez całą podróż towarzyszy swoim głosem Szaście. Zwierzę to jest jednocześnie królem wszystkich zwierząt narnijskich. Posiada nadzwyczajne moce, które pomagają głównym bohaterom pokonać trud i wypełnić misje. Aslan jest przyjacielski, odważny i bohaterski.