Opowieści z Narnii – Koń i jego chłopiec - Czas i miejsce akcji

Koń i jego chłopiec to piąta część z cyklu Opowieści z Narnii. Autorem serii jest brytyjski pisarz Clive Staples Levis, który rozpoczął jej pisanie w 1949 roku, a która została wydana w roku 1954. Powieść składa się z 15 rozdziałów.

Piąty tom serii został wydany w języku angielskim w Wielkiej Brytanii również w roku 1954. W Polsce po raz pierwszy książka została wydana w 1987 roku przez Instytut Wydawniczy PAX. Książkę przełożył Andrzej Polkowski.

Akcja powieści toczy się w Narnii, ale także w innych krainach-Archenlandii i Kalormenie. Są to czasy, gdy na tronie zasiada czworo rodzeństwa-Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja Pevensie.
Głównym bohaterem powieści jest mieszkaniec Kalormenu, Szasta.
Gdy dowiaduje się, że jeden z wielmożów zamierza kupić go od rybaka Arszisza, postanawia uciec na rumaku wielmoży. Koń Bri i jego jeździec chcą uciec do Narnii, skąd pochodzi rumak.
Po drodze spotykają Tarkiinę- Arawis, dosiadającą mówiącą klacz o imieniu Hwin. Dziewczyna ucieka, bo nie chce wyjść za mąż za starego wezyra Ahosztę.

W Taszbaanie bohaterowie rozdzielają się, po pewnym czasie uciekają przez pustynię. Muszą ostrzec króla Lunę, władcę Archenlandii przed atakiem Kalormeńczyków. Szasta ratuje przyjaciółkę i jej klacz z pazurów lwa, odznaczając się wielkim męstwem i odwagą.

Arawis i konie chronią się u pustelnika, a Szasta alarmuje Lunę przed atakiem Rabadasza i Kalormeńczyków. Szasta spotyka się z tajemniczym Głosem, którym to jest Aslan, który towarzyszył chłopcu przez cały okres jego życia.
To właśnie lew Aslan przyspieszył bieg koni, a Szasta zdążył ostrzec Archenlandię przed niebezpieczeństwem.
Dzięki ogromnemu poświęceniu bohaterów kalormeńczycy zostali pokonani, a wrogi przywódca-Rabadasz, został schwytany. Szasta okazuje się być synem Luny, jego prawdziwe imię to Kor, ma młodszego o kilka minut brata Korina.
Pierworodny Szasta-Kor zostaje więc następcą tronu. Jego przyjaciółka Arawis ostatecznie zamieszkała w Archenlandii, a z czasem została żoną Kora-Szasty.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: