Opowieści z Narnii – Koń i jego chłopiec - Opracowanie

Autor: Clive Staples Lewis (C.S Lewis).
Tytuł: „Koń i jego chłopiec”.
Nazwa cyklu: „Opowieści z Narnii”.
Numer cyklu: 5/7.
Data publikacji oryginału: 1954 rok.
Data pierwszego polskiego wydania: 1987 rok.
Rodzaj i gatunek: epika – powieść; literatura dziecięca i młodzieżowa.

Czas i miejsce akcji: wydarzenia rozgrywają się za czasów panowania rodzeństwa Pevensie w Narnii. Na początku akcja dzieje się w Kalormenie (jest to kraina granicząca z Narnią i Archenlandią), Taszbaanie – stolicy, będącej wielkim i tłocznym miastem. Następnie dzieci przemierzają Wielką Pustynię, aż trafiają do Archenlandii, której stolicą jest Anward. To właśnie tam rozgrywa się bitwa z wrogimi wojskami. Na końcu konie (Bri i Hwin) trafiają do upragnionej Narnii, w której odzyskują wolność.

Bohaterowie:
– Szasta/Kor – chłopiec był znaleziony jako niemowlę przez rybaka (Arszisza), który go przygarnął i wychował. Przez lata nie znał swego prawdziwego pochodzenia i nie wiedział, że jest synem króla Luny, księciem Korem. Szasta jest odważny i lojalny. Bez wahania staje w obronie przyjaciółki, a dzięki jego uporowi, udaje mu się ostrzec króla przez nadciągającym wrogiem.
– Arawis Tarkiina – młoda dziewczyna, córka Kidrasza Tarkaana, potomka boga Tasza. Ucieka ze swego domu, gdyż postanowiono wydać ją za o wiele starszego mężczyznę. Zrozpaczona, próbuje nawet popełnić samobójstwo, jednak powstrzymuje ją jej klacz, Hwin. Dziewczynka jest sprytna, nieufna i podejrzliwa. Nie od razu obdarza zaufaniem Szastę i jego ogiera.
– Arszisz – rybak, który przed laty znalazł Szastę i został jego przybranym ojcem. Nie traktuje jednak chłopaka zbyt dobrze, zależy mu tylko na darmowej sile roboczej. Kiedy dostaje ofertę sprzedaży „syna”, zgadza się od razu, a nawet negocjuje cenę.
– Korin – książę, syn króla Luny, brat bliźniak Szasty (Korina). Chłopiec uwielbia sprawiać kłopoty i bić się na pięści. Jest porywczy i impulsywny. Mimo zakazu, bierze udział w bitwie, gdyż walka sprawia mu przyjemność. Jest uradowany faktem, że to jego brat przejmie tron.
– Rabadasz – książę, syn Tisroka, władcy Kalormenu. Zuzanna odmówiła mężczyźnie zamążpójścia, dlatego postanawia ją porwać. Jest to człowiek rządny krwi, władzy i wojny, dlatego postanawia przy okazji zaatakować znienacka Narnię i Archenlandię. Za karę za jego pychę i złośliwość, Aslan przemienia go w osła, skutecznie go tym ośmieszając.
– Pustelnik Południowych Kresów – staruszek ma sto dziewięć lat i strzeże bramy. Pomaga dzieciom podczas ucieczki i karmi ich konie. Dobroduszny, cierpliwy, widzi cały świat w sadzawce za domem.
– Lasaraliina Tarkiina – młoda dziewczyna, która poślubiła bogatego męża. Jest przyjaciółką Arawis i pomaga jej się ukryć.
– Luna – ojciec bliźniaków, Kora i Korina oraz król Archenlandii.
– Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja Pevensie – znane z poprzednich części rodzeństwo pojawia się również w tym tomie, gdyż akcja dzieje się za ich panowania w Narnii. Edmund i Łucja biorą udział w bitwie w Archenlandii.
Bri i Hwin – narnijskie konie, ogier i klacz, które mają podobną przeszłość. Zostały porwane jako źrebaki i zniewoleni. Przez cały ten czas udawali zwykłe, niemówiące konie. Bri jest porywczy i przekonany o swej wielkości, choć naprawdę jest tchórzliwy. Hwin to jego przeciwieństwo – jest spokojna i inteligenta. Konie wraz z dziećmi wyruszają w daleką podróż. Najpierw uciekają przez zniewoleniem, ku wolności w Narnii, później przemierzają pustynię, aby ostrzec króla przed natarciem wojsk.
Aslan – Wielki Lew, który początkowo przybiera postać kota, aby nie przestraszyć chłopca. Choć ukryty, pomaga dzieciom w realizacji ich celu. Aslana cechuje niepohamowane dobro i sprawiedliwość. Mimo przestępstw i zdrady, jakich dopuścił się Rabadasz, okazuje mu prawo łaski, z którego ten jednak nie korzysta.

Krótkie streszczenie fabuły:
Poznajemy Szastę, syna ubogiego rybaka, który mieszka w Kalormenie. Pewnego dnia w jego chacie zjawia się człowiek, który chce go kupić. Zrozpaczony chłopak rozmawia z koniem przybysza i ze zdumieniem odkrywa, że potrafi mówić. Zwierzak proponuje mu ucieczkę. Wyruszają razem w podróż. Po drodze spotykają dziewczynkę o imieniu Arawis i jej klacz, Hwin. One również uciekają. Arawis przed zamążpójściem, a koń przez niewolą. Dwójka dzieci i ich wierzchowców wyruszają razem do Taszbaanu. Tam jednak zostają rozdzielone, gdyż ktoś pomylił Szastę z księciem. Chłopiec spotyka Korina, który wygląda zupełnie jak on, i jest zdumiony. Przyjaciele spotykają się po kilku dniach i wyruszają w kolejną podróż. Arawis przypadkiem usłyszała, że książę Rabadasz pragnie porwać królową Zuzannę, podbić Archenlandię i Narnię oraz pozabijać mieszkańców. Dzieci wędrują przez Wielką Pustynię oraz inne lokacje, aż w końcu docierają do celu. Poraniona od lwich pazurów Arawis zostaje pod opieką Pustelnika, a Szasta pędzi co sił w nogach, aby ostrzec króla. Rabadasz dociera ze swymi wojskami i rozpętuje się bitwa. Z odsieczą nadchodzą Łucja, Edmund oraz Narnijczycy. Rabadasz przegrywa, a Aslan zmienia go w osła. Szasta odkrywa swe pochodzenie – jest synem Luny, króla Archenlandii i bratem bliźniakiem Korina. Wraz ze swą przyjaciółką, Arawis, zamieszkują na zamku, a po latach biorą ślub i mają syna. Hwin i Bri docierają do Narnii i są wolnymi końmi.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: